.jpg)
Nem hiszem, hogy visszatérnénk a tavalyelőtti költségvetési hiányhelyzethez, megvan azonban az a kockázat, hogy a népszavazás után a deficit nem fog olyan ütemben csökkenni, ahogy a kormány eltervezte - vélekedett a londoni szakértő.
Desbarres szerint a kormányra és a miniszterelnökre most nyomás nehezedik az idei évre tervezett konszolidációs lépések egyes elemeinek felhígítása vagy elhagyása végett. A népszavazás ezért piaci szempontból "nem jó hír", mert kockázatokat teremt, olyan időszakban, amikor a globális kockázatok egyébként is magasak.
A Crédit Suisse vezető elemzője szerint várható az is, hogy további nyomás nehezedik a forintra, ez azonban "nem jelenti azt, hogy a forint elszalad egészen 285-ig, vagy akár 300-ig, mert annyi költségvetési és jegybanki fegyelem mindig lesz, ami elég ennek megakadályozására".
Michal Dybula, a BNP Paribas befektetési csoport közép-európai közgazdásza szerint a kormány nyilván érzékeli, hogy az elmúlt másfél év kiigazító gazdaságpolitikája "nem túl népszerű", és a 2010-es választások előtt várhatóan "korrekciós lépéseket" fog tenni. Az elemző szerint azonban rövid távon semmilyen lazítás vagy "drámai lépés" nem valószínű, mert ez "összezúzná a piaci szereplők jelenleg egyébként is csekély bizalmát a magyar piac iránt".
A forintról a szakértő azt mondta: nem lenne meglepő, ha a következő néhány napban az árfolyam 270-275-ig is elmenne, de hosszabb távon a forintkilátások "egész jók". Jóllehet a növekedés gyenge, a folyómérleg azonban javul, és javulás várható a nettó működőtőke-beáramlásban is, aminek nyomán a forint kevésbé lesz érzékeny a nemzetközi befektetői hangulatra, mint most, mondta a BNP Paribas elemzője.
A ház előrejelzése szerint, ha a kormánynak sikerül tartania az idei államháztartási hiánytervet is, jelentősen megnő annak az esélye, hogy a forint 2009-ben 240 alá erősödik.
Wike Groenenberg, a Citigroup londoni befektetési részlegének európai felzárkózó piaci stratégiáért felelős igazgatója azt mondta: lehetnek olyan befektetők, akik szerint a népszavazás kimenetele aláásta a költségvetés hitelességét. Groenenberg azonban hozzátette: ő nem tart ettől, tekintve, hogy az eltörölt díjak a GDP-érték kevesebb mint 0,2 százalékát teszik ki.
Hozzátette: azzal sem számol, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "a következő néhány hónapban" emiatt lemondana, és szerinte a szocialisták "mindent meg fognak tenni azért, hogy kisebbítsék a referendum jelentőségét". A Citigroup elemzője sem tartja valószínűnek, hogy a népszavazás kimenetele hosszú távon jelentősebb nyomást gyakorolna a forintra és a magyar kötvénypiacra.
A Dresdner Kleinwort befektetési csoport is annak a véleményének adott hangot londoni elemzésében, hogy jóllehet a népszavazás növelte a kormányfő és a reformok jövőjével kapcsolatos bizonytalanságot, és a politikai zaj is erősödni fog rövid távon, Gyurcsány Ferenc távozása azonban ez idő szerint valószínűtlen, és a kormány továbbra is a költségvetési konszolidációra fog összpontosítani.
A londoni Dresdner-elemzők szerint ugyanakkor a bizonytalanság rövid távon megterhelheti a forintot, ami növeli annak valószínűségét, hogy az MNB az e hónap végén esedékes kamatdöntő ülésén fél százalékpontos kamatemelést hajt végre.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege elemzésében szintén azt valószínűsítette, hogy a kormány a 2010-es választásokig a helyén marad. A GS szerint ugyanakkor a népszavazás eredménye növeli annak az esélyét, hogy a jövőben lazul a költségvetési politika. A ház londoni elemzői nem várnak a 2006-os választások előttihez hasonló mértékű "költségvetési elszállást", de szerintük a hiánycsökkentés valószínűleg megtorpan.
Az elemzés szerint ugyanakkor az idei GDP-arányos államháztartási deficit jó eséllyel még a tervezett 4 százalék környékén lesz. |
Hiteles kihívója azonban egyelőre nincs, és a párt is tart attól a potenciális piaci felfordulástól, amely Gyurcsány Ferenc eltávolítását követheti, vélekednek a Goldman Sachs londoni elemzői. A GS szerint mindent összevetve az tűnik valószínűbbnek, hogy a kormányfő a helyén marad.
Ha mégis eltávolítják, az valószínűleg valamikor még az idén megtörténik, mert utána már túl közel lesznek a választások egy új vezető profiljának kialakításához, áll a Goldman Sachs hétfői londoni elemzésében. A ház szerint a fő tényező az, hogy a szocialisták népszerűsége hogy alakul a következő hónapokban; ha tovább süllyed, "az valószínűbbé teszi a miniszterelnök-váltást".
MTI