1p
Londoni elemzők szerint hosszú ideig nem várható az MNB 6 százalékos alapkamatának módosulása, a távlati előrejelzések azonban eltérőek
Londoni elemzők szerint hosszú ideig nem várható az MNB 6,00 százalékos alapkamatának módosulása, a távlati előrejelzések azonban eltérőek.

Neil Shearing, a Capital Economics - az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi elemző ház - vezető felzárkózó piaci közgazdásza a keddi MNB-ülés és az azt követő sajtótájékoztató után adott kommentárjában közölte: az árfolyammozgások "kiszámíthatatlan természete" fokozza a ház kamatelőrejelzéseinek bizonytalanságát, ám "egyelőre úgy néz ki", hogy a MNB-alapkamat "egy ideig" nem változik.

2012-re enyhíthetnek a szigoron

A cég ugyan nem zárja ki egy "védekező jellegű" kamatemelés lehetőségét abban az esetben, ha az euróövezeti szuverén adósságválság általános nyugat-európai bankválsággá fajul, a Capital Economics alapeseti forgatókönyve azonban jelenleg az, hogy az MNB jövőre csökkenti kamatát, "bár a reálgazdaság gyengesége által diktáltnál kisebb mértékben".

Shearing szerint a Capital Economics jelenleg fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósol 2012 második felére, azzal együtt is, hogy a piac kismértékű, negyed százalékpontos emelést áraz 2012 végéig.

Alapkamat: nincs fordulat, a 6-os a nyerő szám

A várakozásoknak megfelelően 6 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén.

Simor András jegybankelnök indoklásában elmondta, hogy a hazai infláció kedvező alakulása, valamint a külső kockázatok eredőjeként úgy vélték a tanács tagjai, hogy a jelenlegi alapkamatszinttel tudják leginkább támogatni, hogy az infláció 2012 végére a hiánycél közelébe csökkenjen. Részletek>>

A szakértő előrejelzése szerint a magyar gazdaság jövőre 2,5 százalékkal - vagyis a 3,0-3,5 százalékos potenciál alatti ütemben - növekszik, és emiatt az alapszintű inflációs nyomás is gyenge lesz. A Capital Economics 2012 egészére 2,5 százalékos átlagos magyarországi inflációt vár az idei évre jósolt 4 százalékos átlag után.

Kevés a mozgástér

Shearing is elismerte ugyanakkor, hogy az MNB-nek csak korlátozott mozgástere van a pénzügypolitikai enyhítésre, elsősorban a meglehetősen nagy külső finanszírozási igény miatt, és a nagy devizaalapú adósságteher azt jelenti, hogy a döntéshozóknak "legalább fél szemmel a forintot is figyelniük kell".    

A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzőinek kommentárja szerint a magyar inflációs kilátásokat az elmúlt hónapban javította a nyersanyagárakból eredő nyomás enyhülése és a változatlanul gyenge belső kereslet, ami lefelé ható kockázatot jelent a cég kamatelőrejelzésére. A JP Morgan prognózisa a 2012 végére várható magyarországi inflációról azonban még mindig 0,5 százalékponttal meghaladja az MNB 3 százalékos célszintjét, és a cég szerint így "technikai értelemben nincs sok mozgástér" a kamatcsökkentésre.

Megmarad az érzékenység

A ház londoni elemzőinek várakozása szerint az MNB továbbra is "érzékeny marad" az euróövezeti szuverén adósságválságból eredő járványkockázatra, és a svájci frank erősödése által a pénzügyi stabilitásra gyakorolt hatásra.

A JP Morgan mindezek alapján fenntartotta azt az alapeseti előrejelzését, hogy az MNB az idei év végéig nem módosítja alapkamatát, a ház távlati prognózisa ugyanakkor továbbra is az, hogy a következő MNB-kamatmódosítás emelés lesz a jövő év vége felé.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzőinek keddi kommentárja szerint bár "könnyű lenne azzal érvelni", hogy az euróövezeti lassulás okozta alacsonyabb magyarországi növekedés kockázata, valamint a svájci frank-alapú adósságok nagyobb törlesztési részletei lehetőséget teremtenek a pénzügypolitikai ösztönzésre, "a magyarországi realitás azonban ettől különbözik".

A jegybanki alapkamat alakulása

Az MNB ugyanis "helyesen" úgy látja, hogy az alacsonyabb forintkamatok jelentette ösztönzés előnyei korlátozottak lennének a hitelérzékeny szektorok - például a vállalatok - számára egy olyan környezetben, amelyben a fő gond a forint értékének megőrzése a devizában eladósodott háztartások érdekében.

Ez magyarázza, hogy a lassabb gazdasági növekedés és a "biztató" rövid távú inflációs adatok "szükséges, de nem elégséges" tényezői a kamatcsökkentésnek - fejtegették a Morgan Stanley londoni elemzői.

Valószínűtlen a kamatcsökkentés

A ház szerint a pénzügypolitikai enyhítés előtt az MNB-nek meglehetősen bizonyosnak kell lennie abban, hogy a kockázati környezet támogató jellegű egy ilyen lépéshez, és a kamatcsökkentéseket később nem kell gyors ütemben visszafordítani a forint védelme érdekében.

Mindezek alapján a Morgan Stanley citybeli felzárkózó piaci elemzői úgy vélekednek, hogy jelenleg valószínűtlen a kamatcsökkentés Magyarországon, és a cég szerint 2012-ben inkább magasabb MNB-kamatokra van esély.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG