A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint júliusban 3,1 százalékkal, míg júniusban 3,5 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos időszakához képest. A júliusi 3,1 százalékos érték nagy meglepetést okozott, mivel az elemzők 3,5 százalékos inflációt prognosztizáltak. Elemzői vélemény szerint a kedvező júliusi inflációs adat elsősorban az élelmiszer- és az üzemanyagárak csökkenéséek köszönhető. Részletek>>
Az augusztusi éves inflációra a legmagasabb, 3,6 százalékos előrejelzést a Capital Economics pénzügyi-befektetési elemzőház felzárkózó piaci szakértői adták, arra a véleményükre hivatkozva, hogy erőteljes bázishatások belépése várható éves összevetésben.
Az előrejelzési sáv magas végéhez jártak közel a JP Morgan bankcsoport citybeli felzárkózó piaci elemzői is, akik 3,5 százalékos augusztusi éves inflációt jósoltak. A ház szakértői ugyancsak "jelentős" negatív éves bázishatást várnak az élelmiszerárakban, emellett - számításaik szerint - az üzemanyagok havi összevetésben csaknem 3 százalékkal drágultak augusztusban.
Forrás: KSH/Privátbankár
A JP Morgan elemzői közölték, hogy az elkövetkező hónapokban kissé még tovább gyorsuló inflációt valószínűsítenek, de várakozásuk szerint az éves drágulási ütem az idei év végére 3 százalék körüli szintre lassul vissza. A ház londoni szakértői közölték azt is, hogy az MNB szeptember 22-én esedékes új Inflációs Jelentésétől a 2012-es egész éves inflációra vonatkozó prognózis "csupán kisebb mértékű, lefelé mutató felülvizsgálatát" várják. A ház megerősítette ugyanakkor azt a véleményét is, hogy az MNB a gyenge növekedési és a "szelíd" inflációs kilátások közepette is "csak akkor veszi majd komolyan fontolóra" jelenlegi 6,00 százalékos alapkamatának csökkentését, ha Magyarország kockázati mutatói számottevően javulnak.
Az egyik fő kockázati mutató, a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díjszabása azonban - a romló külső piaci hangulattól hajtva - egyelőre jelentős ütemben növekszik.
Londoni piaci adatszolgáltató szakelemzőinek kimutatása szerint az irányadó ötéves futamidejű magyar kormánykötvény-adósság CDS-árazása a hétfői londoni kereskedésben 466 bázispontra emelkedett középárfolyamon a 443,7 bázispontos előző záróról. A nyár elején még 250 bázispont körüli magyar CDS-középárfolyamokat mértek Londonban.
Az augusztusi magyarországi inflációra adott citybeli előrejelzések sávjának alján a Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzőinek 3,1 százalékos, vagyis stagnálást jósló prognózisa áll. A GS felzárkózó térségi szakértői arra számítanak, hogy a maginflációs körön kívüli termékcsoportok, különösen az élelmiszerek árcsökkenése a múlt hónapban is ellentételezte a cég által várt maginflációs gyorsulást. A forintgyengülés - jóllehet az euróhoz mérve "nem volt eltúlzott" - valamelyest erősíthette a maginflációs termékcsoportban érvényesülő, felfelé ható árnyomást, ám a svájci frankkal szembeni forintgyengülés és ennek negatív fogyasztási hatása valószínűleg mérsékelte a keresleti oldalról megnyilvánuló inflációs nyomást, ha "egyáltalán volt ilyen" a múlt hónapban - érveltek a Goldman Sachs londoni elemzői.
MTI, Privátbankár