Az Origo cikke szerint a külföldi tulajdonó bankoknak elege lehet az újabb, őket sújtó teherből és emiatt visszafoghatják magyarországi tevékenységüket, leépíthetik hitelállományukat.
A végtörlesztésről szóló törvényt hétfőn fogadta el az országgyűlés. Eszerint kedvezményes árfolyamon teszik lehetővé a devizadósok számára a végtörlesztést, a különbséget pedig a bankoknak le kell nyelniük.
Ez sokak szerint elindíthat egy átrendeződést a bankszektorban. Fenyvesi Csaba, a KPMG tanácsadási részlegének igazgatóhelyettese ennek kapcsán elmondta, a magyarországi tulajdonosi körrel rendelkező bankokat ez helyzetbe hozhatja, és növelhetik részesedésüket a multibankok terhére.
Ez lehet az OTP, esetleg az FHB, valamint a takarékszövetkezetek, amelyek számára kiemelten fontos a hazai piac. ezeknek a szereplőknek elvileg megvan rá a lehetőségük, hogy az intézkedés nyomán meginduló forinthitelzésből kivegyék a részüket, hiszen az OTP és a takarékok nagy mennyiségű likvid forrással rendelkeznek ehhez. Likviditási tartaléka a külföldi tulajdonú bankoknak is van, azonban ezeket 2010 második félévétől kezdve átcsoportosították már leányvállalataikhoz.
Kuti Ákos, az Equilor elemzője felhívta rá a figyelmet, hogy a végtörlesztés nyomán esetleg beinduló forinthitelezés nem csak likviditás kérdése. A szakember szerint ha egy adott banknál nagy arányú lesz a végtörlesztés, akkor az ebből fakadó veszteségek "elporlasztják a bank saját tőkéjét", és ha ezt nem sikerül pótolnia, az meggátolja az új hitelek folyósítását.
Tőkehelyzetét tekintve kétségkívül az OTP van a legjobb helyzetben a magyar bankszektorban, a tőkemegfelelési mutatója az idén június végén 20 százalékos volt, jóval meghaladva a minimálisan elvárt 8 százalékos szintet - ez európai szinten is kiemelkedőnek számít. Az FHB-nek 9 százalékon állt félévkor, míg a takarékok egy részének is a minimális szint körül van a tőkemegfelelési mutatója.
Hosszabb távon a kisebb, "fiatal" magyar bankok, a Gránit Bank és a Széchenyi Bank is profitálhat a helyzetből, mivel ezek kimaradtak a devizahitelzésből - igaz, betétállományuk és forrásgyűjtő potenciáljuk nem akkora, hogy tömegeknek helyezhessnek ki hitelt.
Az Origo cikke kifejti, hogy a külföldi tulajdonú bankok valószínűleg nem kapkodják el az esetleges távozást, azonban súlypontjukat már rövidebb távon is más országoba helyeződhet át.
Origo, Privátbankár