A magyar kötvénytulajdonosoktól a rendes bíróságok mellett az Ab is elévülésre hivatkozva tagadta meg az összesen néhány százmillió forintnyi követelés érvényesítésének lehetőségét - tette hozzá Vad Tibor.
Magyarországon 1945 előtt általános gyakorlat volt, hogy az állam és az önkormányzatok, városok, vármegyék közössége kötvénykibocsátással fedezte költségvetési szükségletei egy részét. A kötvények jelentős részét értékálló valutában bocsátották ki, így azokat sokszor külföldiek vásárolták meg. A perekben szereplő kötvények legnagyobb részét Budapest székesfőváros bocsátotta ki: 1910-ben angol fontban, 1911-ben francia frankban, 1914-ben angol fontban, svájci frankban, holland forintban, német birodalmi márkában és magyar koronában, 1927-ben pedig USA aranydollár alapú kötvényekben - ismertette.
Ennek az ügycsoportnak jogi szempontból az a különlegessége, hogy Budapest székesfővárosnak nincs jogszabályban rögzített jogutódja, mert amikor a második világháború utáni államosításkor létrejött a Fővárosi Tanács, nem rendelkeztek arról, hogy a korábbi székesfővárosnak mi legyen a jogutódja. Így a rendes bíróságok a kötvénytulajdonosok követeléseinek elutasítását az elévülésen túl a székesfővárosi kötvények esetében azzal is indokolták, hogy kizárólag a kibocsátó, vagy annak jogutódja lenne kötelezhető, megfelelő jogszabály híján azonban jogutódnak, helytállási kötelezettnek sem a Magyar Állam, sem a jelenlegi Fővárosi Önkormányzat nem tekinthető.
További ügycsoportot képviselnek az egyesített városi kötvények, amelyek első sorozatában 33 város 1925-26-ban angol font alapú értékpapírt bocsátott ki Londonban. 1926-27-ben újabb sorozat egyesített vármegyei kötvényt bocsátottak ki USA aranydollárban, ezt egy New York-i bank menedzselte. A jogutódlás kérdése a vármegyék által kibocsátott kötvények ügyében is vitatott volt.
A legnagyobb vásárlók a magánszemélyek mellett a nyugdíjbiztosítók voltak. A kötvényeket más értékpapírokhoz hasonlóan tőzsdén lehetett adni-venni. A budapesti tőzsde 1948-as bezárásakor még reális árfolyamuk volt a kötvényeknek, a külföldi tőzsdéken pedig az 1970-es évek végéig szerepeltek és cseréltek gazdát ezek az értékpapírok. |
Az eredeti követelésállomány a világháború után összesen mintegy 350-370 millió amerikai dollár volt, azaz mintegy 60 milliárd forint, aminek 90 százalékát külföldiek birtokolták - tette hozzá. |
Állampapír referenciahozamok, indexek
A Legfelsőbb Bíróság (LB) 2003-ban felülvizsgálati eljárásban módosított formában, de szintén úgy foglalt állást, hogy a magyarországi követelések túlnyomó többsége elévült. Az LB szerint a polgári törvénykönyv 1960. május elsejei életbe lépése utáni lejáratú kötvények elévültek, az azt megelőzően lejártak ügyében viszont 2007-ben még lehet bírósághoz fordulni. Ezek az 1960. május elseje előtt lejárt kötvények az összes követelés mintegy 0,1 százalékát tehetik ki, értékük néhány százezer forint lehet az ügyvéd szerint.
Az elévülés kérdésében a vita javarészt akörül forgott, hogy a régi, világháború előtti, több évtizedes elévülési időt biztosító jogot kell-e alkalmazni, vagy az 1960. május 1-én életbe lépett polgári törvénykönyvet, amely csupán 5 éves általános elévülési időt biztosít - magyarázta Vad Tibor.
"Az Alkotmánybíróság a határozat indokolásában kifejtette, hogy nincs hatásköre a konkrét ügyekben hozott bírósági határozatok felülvizsgálatára; a támadott szabályok pedig nem ellentétesek az Alkotmánynak az indítványokban megjelölt rendelkezéseivel" - tartalmazza a testület április 17-én kiadott közleménye. |
Az Ab honlapján olvasható a Magyar Közlönyben közzé nem tett határozat, mely indoklásában kimondja, hogy a jogbiztonság megköveteli "a múltban keletezett, tartós jogviszonyok megváltoztathatóságának alkotmányos szabályokkal való korlátozását", illetve, hogy "egy jogszabály visszamenőleges hatályú rendelkezései (...) csak akkor eredményeznek alkotmányellenességet, amennyiben visszamenőlegesen (...) állapítanak meg kötelezettséget", a konkrét ügyben azonban erről nincs szó.
Módosul a jelzálog-hitelezés, biztosítási titok is
67 milliárdra nőtt az adósságunk
FED: elsőrendű probléma a másodrendű adósok
MTI