Májai László, a Transgold jogi képviselője a Krónika című erdélyi napilapnak elmondta, a kolozsvári ítélőtábla tegnapi végleges ítéletében a magyar állam valamennyi fellebbezését elutasította, így véleménye szerint Magyarországnak immár szinte semmi esélye nem maradt behajtani a vállalattól követelt 120 millió dolláros kártérítést.
"Mivel nem szerepel a hitelezők között, nem jogosult az eladás nyomán befolyt vételár szétosztására sem, arról nem is beszélve, hogy a Transgold gyakorlatilag már nem létezik, törölték a cégnyilvántartásból” - szögezte le az ügyvéd. Különben Románia egyetlen aranybányájának vagyonát éppen a napokban rendezett versenytárgyaláson vásárolta meg a brit Oxus Gold és a kazahsztáni KazahGold birtokolta Romaltyn Rt., amely 4,5 millió eurót fizetett az egykori Aurul aktívumaiért. Korábban a román kormány jelezte: nem kívánja megvásárolni a feldolgozót.
A magyar állam által indított ciánper valószínűleg még évekig elhúzódik. Miközben ugyanis a budapesti bíróság idén májusban kimondta a Transgold vétkességét a 2000 januárjában bekövetkezett tiszai ciánszennyezés miatt, a lap értesülései szerint a Romániában egyelőre nem közölt ítéletet az aranybánya felszámolását végrehajtó cégek megfellebbezik. Sőt, mivel a magyar jogrend különválasztja a jogi alapot az összegszerűségtől, csak a májusi úgynevezett közbenső ítélet véglegesítése után kezdődhet meg az a tárgyalás, amely során a magyar állam - számlák, szakértői jelentések alapján - bebizonyíthatja, jogosan formál igényt a 120 millió dolláros kártérítésre.
Aranyat bányászna? Tárt karokkal várják Kínában
Románia nem is tud a magyar szaktárca kéréséről?
A környezetvédelmi tárca szerint elfogult a verespataki hatástanulmány
Magyarország nemet mondott a verespataki bányára
Meghamisították a verespataki hatástanulmányt
Mérgezni a vizet, mérgezni a politikát?