Magyarország hatására szigorítana az EU
A közösségi élelmiszerjogi szabályok szigorítását fontolgatja az Európai Bizottság a magyarországi átcímkézési botrányok nyomán - közölte Markosz Kiprianu egészségügyi biztos Herczog Edit és Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselők írásbeli kérdésére válaszolva. A képviselők - mint az MTI-hez eljuttatott közlemény emlékeztet - azután fordultak a Bizottsághoz, hogy tavaly decemberben a magyar hatóságok megállapították: a M.E.G.A. Trade DIS Kft és a Mega-Food DIS Kft nagykereskedelmi vállalkozások más EU-tagállamokban beszerzett, lejárt minőségmegőrzési idejű és átcímkézett élelmiszereket forgalmaztak a magyar piacon.
A kérdés benyújtását Herczog Edit azzal indokolta, hogy a hamisított lejárati dátumú élelmiszerek beszállítása, törvénysértő átcímkézése és újbóli forgalomba helyezése nemcsak a fogyasztók egészségét veszélyezteti, hanem hátrányos helyzetbe hozza a tisztességes kereskedőket is. Az áruk szabad mozgását azonban tagállami hatáskörben korlátozni csak kivételes esetekben lehet, azt is általában csak akkor, amikor a jogsértés már megtörtént, ezért a visszaélések megelőzését európai szinten kell megoldani - hangsúlyozta a képviselőnő.
A közelmúlt botrányainak fényében a Bizottság mérlegeli a közösségi jogszabályok módosítását - mutatott rá válaszában Kiprianu. A szigorítások célja, hogy a jogszabályok a nyomon követhetőséget javítva részletesen meghatározzák azt a minimális információt, amelyet a szállítmányokról meg kell adni, másrészt, hogy kötelezzék az élelmiszeripari vállalkozókat, hogy a nagykereskedelmi forgalomra és a hűtőházi tárolásra szánt címkéken tüntessék fel a fagyasztás időpontját, tiltsák meg a hűtőházakban történő újracsomagolást, illetve az élelmiszerlánc bármely szakaszában a dátum megváltoztatásának a lehetőségét.
Még mindig gond van a húsok címkézésével
Eltérő címkék vezettek a romlott hús nyomára
MTI