Míg a világ eladósodottsága 2000-ben a globális GDP 43 százalékán állt, a ráta 2010-ben már elérte az 54 százalékot. A legnagyobb adósok között az Egyesült Államok a GDP 101%-ával, Japán 234 százalékkal, Olaszország 120 százalékkal, Spanyolország 70 százalékkal, Németország és Nagy-Britannia 76 százalékkal szerepel.
GDP-arányos államadósság a világ országaiban
Forrás: Equilor
Szántó András, az Equilor deviza üzletágának igazgatója szerint jellemzően ahol a fogyasztás viszi a gazdaságot, ott nagy az eladósodottság mértéke, ahol viszont a termelés és az export dominál, ott mérsékeltebb az eladósodás.
"Azt gondolom, ha teljesül a kormány szándéka, és legyőzi a bankokat, akkor a magyar kormány legyőzi saját magát. Elszabadulnak a kamatok. A forint árfolyama jelentősen gyengülni fog, aki devizában marad, annak ez még nagyobb teher lesz. Aki átmegy forinthitelbe vagy már ilyen adóssága van, annak nő a kamata" - mondta Csányi Sándor a devizahiteleseket mentő csomagról. Részletek >>> |
Az elmúlt 10-15 évben az egész világ felélte azokat a jövedelmeket, amiket a következő években fog megtermelni – emiatt lassuló gazdasági teljesítmény, fájdalmas megszorítások, csődöt jelentő országok jellemezhetik a közeljövőt. Nem fog becsődölni Európa, nem oszlik fel az euróövezet, de mindenképp fájdalmas lesz a következő időszak.
Szántó András szerint háromféle forgatókönyv áll a gazdaságpolitikai irányítók rendelkezésére, a tényleges megoldás ezek kombinációjából kerülhet ki. Egyrészt fájdalmas megszorítások árán sor kerülhet az adósságok egy részének törlesztésére, másrészt egyes esetekben az adósság leírására – ez valósulhat meg Görögország irányított csődjével is. A harmadik lehetőség az infláció elengedése.
Kuti Ákos vezető elemző, Iain McGuire, a horvátországi iroda vezetője, Gereben András elnök, Szántó András, a deviza üzletág igazgatója
A magyar út: kamatemelés
Magyarországon az áfa és a jövedéki adó emelése felpörgeti az inflációt, emellett a külső tényezők hatásaként a dollár erősödése következtében fellépő importált infláció is a fogyasztói árindex emelkedésének irányába hathat. Az MNB 4,7 százalékot vár 2012-ben, az inflációs cél teljesülése így 2012 végéről 2013-ra csúszhat, az alapkamat csökkentésére csak korlátozott tér áll rendelkezésre, az Equilor inkább 25 bázispontos emelésre számít az év hátralévő részében – ezt a forgatókönyvet azonban felülírhatja egy újabb esetleges globális tőkepiaci zuhanás, amely az MNB részéről akár jelentősebb mértékű kamatemelést is kikényszeríthet. A jegybank legutóbbi kamatdöntése után Simor András jegybankelnök is úgy fogalmazott: az ország kockázati megítélésenek romlása miatt a korábban vázoltnál szigorúbb monetáris feltételek indokoltak.
Magyarországon a fogyasztás nem növekszik, az egykulcsos adó nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az export is akadozik a felvevőpiacok gyengélkedése miatt, de több optimizmusra okot adó jel is van: egyrészt a külföldi beruházások, a Mercedes-gyár beindulása, másrészt pedig a forint gyengülése, ami az exportra termelő vállalatok számára pozitív fejlemény.
A devizahitelek fix árfolyamon lehetővé tett végtörlesztése a bankszektorra nézve komoly kockázatokkal jár – hívta fel a figyelmet Szántó András. A kulcskérdés az, hogy hányan tudnak élni ezzel a lehetőséggel akár megtakarításokból, akár forinthitel segítségével. A forint alapú hitelezés azonban félig-meddig politikai alku kérdése: az alacsony tőkemegfelelési mutatójú bankok önerőből nem képesek forinthiteleket nyújtani, a kisebb-nagyobb pénzintézetek, takarékszövetkezetek, vagy a magyar tulajdonú bankok jöhetnek szóba mint forint alapú hitelkiváltó termékkel megjelenő pénzintézetek. Szántó András szerint későbbi törvénymódosításokkal még szűkíthetik azok körét, akik számára elérhető a lehetőség: más makrocélok teljesülése ugyanis kockázatossá válhat, a kormány ezt minden bizonnyal fel fogja ismerni – indokolt a szakértő.
Mi lehet a jó befektetés?
Az Equilor tavasszal a varsói tőzsdén szerzett teljes jogú tagságot, a nyár folyamán pedig az első határon túli székhellyel működő teljes jogú tagként jelentek meg a cseh tőzsdén. Horvátországban tanácsadói tevékenységbe kezdett a cég. |
A forint számára a végtörlesztési lehetőség egy komoly gyengítő tényező, amit azonban jelentősen csökkenthet az MNB a devizatartalék felhasználásával. (A későbbiekben azonban érdekes történet lehet, hogy mit kezd a jegybank az így felvett fedezetlen devizapozíciójával.) Mindenesetre a devizatartalék szintje elegendőnek látszik az akcióhoz. A 2012-es költségvetéssel a kormány elszántnak tűnik az egyensúlyjavításban, még ha ez a lakosságnak nem is igazán fog tetszeni – az intézkedések között azonban még vannak homályos részletek. Habár az exportorientált magyar gazdaság teljesítménye szorosan kapcsolódik a gyengélkedő külpiacok teljesítményéhez, a külkermérleg és a folyó fizetési mérleg is várhatóan a pozitív tartományban marad, ami a forint erősödése irányába hathat. Összességében a következő 3 hónapban 285-310 forint között mozoghat az euró árfolyama.
Az Equilor szerint a dollár tovább erősödhet az euróval szemben, az EUR/CHF esetében a svájci jegybank által kitűzött 1,2-es árfolyamküszöb stabil, lassú emelkedést is elképzelhetőnek tartanak az elemzők. Forintban mérve tartós javulás nem valószínűsíthető, 225-240 között stabilizálódik a frank árfolyama.
Az Equilor hazai modellportfóliójában jelenleg 30% indexkövető magyar államkötvény, 30% 1 éves futamidejű DKJ, 20% Magyar Telekom részvény, 10% Richter részvény, és új elemként 10% Mol részvény szerepel. Kiszálltak az OTP-ből, 10 százaléknyi 1 éves futamidejű DKJ-ből, és 10 százaléknyi inflációkövető magyar államkötvényből. |
Szántó András elmondása szerint a térségben (és szinte a világon) csak Magyarország fizet már pozitív reálkamatot, ezért a forint viszonylag erős; a térségi devizák közül a török líra alulteljesít, a cseh korona tartja magát, a lengyel złoty azonban kiesett a régiós sztárdeviza szerepéből, nemrég már a jegybanknak kellett beavatkoznia a devizapiacon.
Az új menedékdeviza a norvég korona lehet: a világ 6. legnagyobb kőolajexportáló országa, alacsony az államadósság szintje, alacsonyak az állapapírhozamok, kedvező a GDP-növekedési dinamika, kamatemelés rövid távon nem várható – aki kis hozam mellett, de biztonságban akarja tudni a pénzét, válassza nyugodtan a koronát – fogalmazott a szakértő. Hasonló pozitív tulajdonságokkal rendelkezik Svédország (eltekintve a kőolajtól), így a svéd korona is jó devizapiaci befektetés lehet.
Privátbankár - Gáspár András