1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az idén is Dánia a legjobban felkészült ország a világon az információs és kommunikációs szolgáltatásokban; Magyarország kissé romló helyezéssel a vizsgált mezőny közepén jár
Az idén is Dánia a legjobban felkészült ország a világon az információs és kommunikációs szolgáltatásokban; Magyarország javuló pontszámmal, ám ennek ellenére kissé romló helyezéssel változatlanul a vizsgált mezőny közepén jár az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház csütörtökön közzétett éves rangsora szerint.

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző intézete a 2007-es globális "E-readiness" - "E-felkészültségi" - listán száz különböző mennyiségi és minőségi kritériumot sorolt összesen hat kategória alá, kialakítva a 69 legnagyobb gazdaság sorrendjét.

A megszerezhető 10 pontból az első helyezett Dánia a három évvel ezelőtti 8,28, a két évvel ezelőtti 8,74 és a tavalyi 9,00 pont után - amelyek az adott években szintén elegendőek voltak az első helyhez - az idén 8,88 pontot kapott. A tavalyi listán 8,88 ponttal második helyezett Egyesült Államok - amely 2004-ben még a hatodik volt 8,04 ponttal - az idén is a második, ezúttal 8,85 ponttal, holtversenyben Svédországgal.

A tágabb értelemben vett Kelet-Európán belül tavalyhoz hasonlóan Észtország a legfejlettebb az e-felkészültségben: 6,84 ponttal a 28. a listán. Utána Szlovénia következik, amelynek 6,66 pontja a 29. helyre volt elégséges. A térségi rangsorban a 3. helyen most Csehország áll, majd Magyarország következik.
Magyarország a három, illetve a két évvel ezelőtti e-felkészültségi listán egyaránt a 30. helyen volt,
azzal együtt is, hogy pontszáma a 2004-es 6,22-ről 2005-ben 6,07-re csökkent. A tavalyi EIU-rangsorban azonban visszacsúszott a 32. helyre, annak ellenére, hogy e-felkészültségi pontszáma 6,14-re javult. Ez a folyamat az idén is folytatódni látszik: Magyarország most a 34., azzal együtt, hogy pontszáma 6,16-ra emelkedett tovább.

Ennek jórészt technikai oka van, ugyanis az EIU tavaly felvette a 2000 óta évente összeállított listára az Egyesült Arab Emírségeket és Bermudát, az idén pedig Máltát, amelyek rendre Magyarország elé kerültek. Emellett Csehország, amely egy évvel ezelőtt Magyarországgal holtversenyben szintén a 32. volt azonos pontszámmal, az idei listán, Magyarországnál valamivel nagyobb mértékben gyarapítva pontszámát, a 31. helyre rukkolt előre, 6,32 ponttal.

A 2007-es e-felkészültségi listán Magyarország a különböző súlyokkal figyelembe vett, az idén egyébként alaposan átalakított hat alkategóriából az "(e-felkészültséggel kapcsolatos) kormányzati politika és elképzelések" kategóriára kapta a legalacsonyabb pontszámot: a lehetséges 10-ből 4,85-öt. Ez a 15 százalékos fontossági súlyozású kategóriát az EIU az idén hozta létre, annak meghatározására, hogy az egyes kormányok "milyen mértékben tudják országukat a digitális jövő felé vezérelni". A fő vizsgálati kritériumok közé tartozik, hogy a kormány mennyit költ a GDP-érték arányában információ- és kommunikáció-technológiai fejlesztésekre, milyen digitális fejlesztési stratégiája van, és mennyire fejlett az internetes beszerzési rendszer.

Magyarország - 6,16-os összesített pontszámával - a közép- és kelet-európai térség átlagánál összességében jobban teljesít, mivel az országcsoport egésze 5,35 pontos átlagot ért el az idei felmérésben a tavalyi 5,07 után.
Az idei listán a második leggyengébb eredményt Magyarország az "összekapcsolhatóság és technológiai infrastruktúra" kategóriában érte el,
5,20 ponttal. Ez a 20 százalékos fontossági súlyozással figyelembe vett kategória méri egyebek mellett a szélessávú technológia elterjedtségét és megfizethetőségét, a mobiltelefon-használat, az internet- és számítógép-ellátottság mértékét, a Wi-Fi-hozzáférési pontok elterjedtségét és az internet-biztonságot.

Magyarország a legmagasabb, 7,11-es pontszámot az e-szolgáltatások üzleti környezetének kategóriájára kapta. A második legjobb pontszámot, 7,00-et a legfontosabbnak ítélt, 25 százalékos súlyozású kategóriára, a digitális infrastruktúra tényleges fogyasztói és üzleti befogadására és használatára adta a londoni cég.

Messze a legjobb e-felkészültségű térség Észak-Amerika, 8,58-as átlaggal, utána Nyugat-Európa (7,99) és az ázsiai-csendes-óceáni régió (6,10) következik. A két sereghajtó Latin-Amerika 5,21, és a közel-keleti-afrikai térség 5,02-es átlagpontszámmal a megszerezhető 10-ből.

Az idei felmérés utolsó helyén Irán áll, 3,08 ponttal.
A világgazdaság egészének e-felkészültsége a felmérés szerint "érezhetően javul": az idei globális pontszámátlag 6,24 a tavalyi 6,04 után. Az EIU megjegyzi ugyanakkor azt is, hogy a fejlett és a kevésbé jól ellátott térségek között változatlanul széles a szakadék: az élvonalbeli 20 ország átlagos felkészültségi pontszáma 8,40, az alsó húszas mezőnyben lévőké ugyanakkor 4,11.

Elege van a spam-ekből? Miért nem tesz ellene?
Már félmillióan az Ügyfélkapun
20 ürügy, hogy átbújjon az Ügyfélkapun (hanganyag)
Egyre népszerűbb az elektronikus adóbevallás

MTI

 
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG