Győri Péter a szegénység témájában megrendezett fórumon azt mondta, egyelőre nem tudni, mi lesz azokkal, akiket felvett hiteleik miatt a 2008. őszi nemzetközi gazdasági válság közvetve érintett.
A szociológus úgy fogalmazott, hogy a magyar társadalmat az elmúlt évtizedekben több nagy "ütés" érte, és vannak olyan rétegek, amelyek már nem tudnak talpra állni, sőt már generációkon át is öröklődik a szegénység.
A rendszerváltás előtt is sokan éltek szegénységben, majd 1989 után mintegy félmillió ember vesztette el a munkahelyét - emlékeztetett Győri Péter, hozzátéve, közülük 250 ezren soha nem is kerültek vissza a munkaerőpiacra. Mint mondta, "bokszütést" jelentettek a 2006-os megszorítások is, amikor sok, időközben magára talált család jutott újra szegénysorba.
Győri Péter úgy látja, Magyarországon nagyon sokféle szegénység létezik, ám a szegények összetétele az elmúlt években megváltozott. Míg korábban a romák, a többgyermekesek és a nyugdíjasok voltak a legszegényebbek, mára utóbbiak száma csökkent, miközben a gyerekes családok száma nőtt a legelesettebbek között.
MTI