A 8,00 százalékos alapkamat szinten tartásáról hozott előző napi döntést kommentálva a Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési irodájának elemzése azt írta: Simor András jegybankelnöknek a döntés után adott helyzetértékelése "a vártnál egy árnyalattal héjább volt" (kevésbé hajlott a kamatcsökkentésre). Simor kiemelte például, hogy a bérinfláció alakulását még mindig nehéz megítélni, és a nem tartós fogyasztási cikkek inflációja a múlt hónapban nagyobb volt a várakozásnál.
A GS szerint ugyanakkor a ház alapeseti forgatókönyve változatlanul az, hogy június/júliusban várható az első kamatcsökkentés, de megfelelő adatok és forintárfolyam esetén "a májusi csökkentés is lehetséges".
Ez jelentős módosulás a Goldman Sachs magyarországi pénzügypolitikai előrejelzésében. A ház még a múlt héten is "július körül" kezdődő kamatcsökkentést prognosztizált, azzal megtoldva, hogy ezt a folyamatosan magas bérkiáramlási adatok késleltethetik addig, amíg a jegybanknak "nem lesz tisztább képe a gazdaság állapotáról".
A GS új előrejelzése szerint a kamatpályát innen az adatok vezérlik majd; ezek legfontosabbikának a cég a május 11-én esedékes új inflációs adatsor szolgáltatási összetevőjét, valamint a május 17-ei béradatsorból a magánszektor prémiumok nélküli bruttó (márciusi) bérnövekedését tartja. |
A Goldman Sachs a következő 12 hónapra összesen 1,50 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsít.
A JP Morgan londoni elemzése egyenesen a ház alapeseti forgatókönyvének nevezi a május 21-ei, negyed százalékpontos kamatcsökkentést. Jóllehet az MNB "még nincs teljesen meggyőződve arról", hogy az inflációs várakozás ellenőrzés alatt van, a bérdinamika további stabilizációja, az enyhe maginfláció és a stabilan erős forint azonban elégséges alapot ad a jegybanknak a monetáris enyhítés elkezdésére a következő hónapokban, áll a JP Morgan előrejelzésében.
A ház prognózisa szerint e döntés hitelességét alá fogja támasztani a jövő hónapban esedékes új Inflációs Jelentés, amely "a belátható pénzügypolitikai horizonton" jó eséllyel 3 százalék alá süllyedő inflációt fog előrejelezni.
A várhatóan kedvező Inflációs jelentéssel és az ennek hatására esetleg már májusban elkezdődő kamatcsökkentéssel az MTI által a kamatdöntés napján kérdezett más londoni elemzők is számoltak..Részletekről itt olvashat!
MTI
Csaknem egyhangúlag döntöttek a kamattartás mellett (hanganyag)