Már 250 dolláros olajra is vesznek fedezeti kontraktusokat
A vételi opciós kontraktusok - vagyis az adott áron, adott időpontra kötött, az azonnali ár későbbi emelkedésére játszó határidős vételi ügyletek - nagy forgalma önmagában is áremelő hatású, mivel az e termékeket terítő bankoknak saját pozícióikat is határidős olajpiaci vásárlásokkal kell fedezniük.
A 100 dollár feletti hordónkénti olajárat a piacon kívül már a londoni elemzői közösség is reális lehetőségként jósolja. A Barclays Capital - a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci elemzéseket is közlő háza - egyik legutóbbi előrejelzésében azt írta: amíg nem válik egyértelmű kilátássá a kereslet és a kínálat közötti rés betömése, addig a piac egyenes úton halad a 90, a 100, majd a 110 dolláros olajárhatárok "meglehetősen gyors egymásutánban történő" átlépése felé.
Más londoni iparági elemzők szerint azonban a kereslet és a kínálat közötti rés eltűnése egyre távolabbi kilátás. Az Energy Watch Group nevű szakértői műhely október végén kiadott összesítése szerint a globális kőolajtermelés már 2006-ban - az iparági konszenzusnál több évvel korábban - túljutott csúcspontján, elsősorban a fő termelő térségek termelési potenciáljának vártnál koraibb és nagyobb mértékű hanyatlása miatt.
Az Energy Watch Group a továbbiakban a globális termelés drámai zuhanását jósolja: londoni előrejelzése szerint a tavaly elért, átlagosan napi 81 millió hordós csúcstermelés után 2020-ban 58 millió, 2030-ban már csak 39 millió hordó - vagyis a jelenleginek kevesebb mint a fele - lesz a világ napi nyersolajtermelése.
Ez éles kontrasztban áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelenleg érvényes hivatalos prognózisával, amely 2030-ra 100 millió hordó feletti napi világtermeléssel számol.
Megint drágul a benzin és a gázolaj!
Nyakunkon a 100 dolláros olaj
Gyalogoljatok és kerékpározzatok, drága a benzin
MTI