A cikkíró emlékeztetett arra, hogy Orbán értékelése szerint Magyarországon nincs demokrácia, formálisan működő demokratikus intézmények léteznek, lényegében többpártrendszer van demokrácia nélkül. Nem csoda, hogy a Fidesz elnöke ilyen körülmények között idő előtti választásokra törekszik. Olyan offenzívával akarja lemondásra kényszeríteni Gyurcsány Ferenc népszerűtlen kormányát, amelyhez nagyszabású tüntetések és népszavazások is hozzátartoznak.
A tudósító úgy értékelte, hogy mindenekelőtt a március 15-i évfordulóval kapcsolatban alakult ki feszültség. A Fidesz nagy demonstrációt akar tartani Budapesten, és máris világos előjelei vannak annak, hogy a szélsőjobboldali, nacionalista és antiszemita táborból számos erőszakra kész csoport randalírozásokat tervez erre a napra. A szerző emlékeztetett azokra a bejelentésekre, amelyek szerint állítólag még azt is kiderítették, hogy automata fegyverek vannak a legradikálisabb csoportok birtokában, és a parlament ostromát tervezik. A cikkíró szerint a biztonsági erők nagyszabású felvonultatására lehet számítani, a Mazsihisz elnöke pedig arra kérte a több mint 100 ezer magyar zsidót, hogy a nemzeti ünnepen maradjanak otthon.
A tudósító arra hívta fel a figyelmet, hogy a semleges emléknapot - mint Magyarországon mindig - teljes egészében a politikai polarizáltság jellemzi. Kormányoldalról azzal vádolták Orbánt, hogy a magyar demokrácia leminősítésével maga is ösztönzi a szélsőjobboldaliakat és a huligánokat. Orbán viszont azt bizonygatja, hogy az "illegitim" kormány bukását kizárólag politikai eszközökkel akarja elérni, és határozottan tiltakozik azon vádak ellen, hogy elősegítené az antiszemitizmust. |
emlékeztetett arra, hogy a fideszes parlamenti képviselők kordonbontó akciójánál csak egy maréknyi radikális bukkant fel, a kommunizmus áldozatainak emlékére rendezett felvonuláson pedig a remélt tömeg helyett csak néhány ezren vettek részt.
A svájci lap szerint az utcai akcióknál nagyobb kihívást jelenthet majd a kormány számára az a népszavazás, amelyet a Fidesz tervez. A szerző ismertette az alkotmánybíróság döntését, és úgy vélte, valószínűnek tűnik, hogy megszavazzák az azon felteendő kérdéseket. Ezzel összefüggésben arra utalt, hogy Gyurcsány takarékossági intézkedéseit jelenleg a többség felháborodottan elutasítja. A cikkíró szerint ugyanakkor az említett pontok aligha fogják mértéket meghaladóan szétfeszíteni a költségvetést, így a kormány folytathatja megszorítási programját. Orbán viszont azon a véleményen van, hogy amennyiben a nép igazat ad neki, Gyurcsánynak le kell mondania.
Járőrök kísérik a 2-es villamost
Gyurcsány még hezitál: mondjon vagy ne mondjon?
Csökkent a különbség a Fidesz és az MSZP között
Zavargásoktól tart a lakosság többsége
A maximumot kapta a magyar demokrácia