Végre egy jó hír: olcsóbb lesz az üzemanyag
.jpg)
Az összes kelet-közép-európai olajtársaság hasonló devizakitettséggel rendelkezik, hiszen az upstream (kutatás-termelés) és a downstream (kapcsolódó felhasználók) üzletág nyeresége is a dollárhoz kapcsolódik, ugyanakkor a bevételek többnyire helyi devizában érkeznek.
Friss áru- és devizapiaci árfolyamok
"Euróban az olajárak sokkal stabilabbnak látszanak, mint dollárban számolva, ami alapot ad az OPEC azon állításának, hogy nem szükséges a termelést növelni" - jelentette ki Jakub Zidon, az Erste Csoport olaj- és gázpiaci szakértője. "A dollárnak az euróval szembeni erőteljes leértékelődése okozta azt, hogy legutóbb az olaj hordónkénti ára a százdolláros álomhatár fölé emelkedett. Tavaly a helyi devizák is erősödtek az euróval szemben, így részben ellensúlyozták az elszaladt olajárnak az upstream üzletágra (kapcsolódó felhasználókra) tett kedvezőtlen hatását" - tette hozzá Jakub Zidon.
Az Erste Bank elemzői azzal számolnak, hogy a kőolaj jegyzése az év eleji hordónkénti 60 eurós ár környékén stabilizálódik. A dollárban számolt lehetséges áremelkedés tehát inkább az amerikai deviza leértékelődésének köszönhető. |
Friss tőzsdei árfolyamok
Jakub Zidon elmondta: "az OMV ismét a kedvencünk (vételi ajánlással) a finomítói leállások és a Petrom optimálistól elmaradó teljesítménye ellenére, ugyanis portfoliójának közel 70 százaléka kitermelésből és gyártásból áll, emellett stabilan jelen van a gyorsan bővülő gáziparágban is. A Mol nagymértékű árrést élvez a dízelolajak területén, ugyanakkor nem látunk olyan tényezőket, amelyek potenciális bővülést eredményezhetnének a jövőben. Ezért fenntartjuk tartási ajánlásunkat a magyar olajpapírra."
Az elemzők úgy vélik: a cseh Unipetrol komolyan megsínylette a litvinovi finomító tervezettnél hosszabb leállását, a hűtőtároló csak április, május folyamán készül el. Ennek ellenére arra számítanak, hogy a petrokémiai üzletág magára talál 2008-ban (a polimertermékek árrése januárban és februárban máris megemelkedett). "Az Unipetrol ezüstérmes marad, mégpedig változatlan vételi ajánlás és csökkentett, 358 cseh koronás célár mellett" - mondta Jakub Zidon.
Eljárás Magyarország ellen: van precedens?
Elszállt a dízel ára: miért nem lehet olcsóbb gázolajat tankolni Magyarországon? (hanganyag)
Az OMV nem áll le: újra belekötnének a Molba
Agresszív olajjóslat: átlagban is 100 fölött
MTI