
Magyarország azt akarta, hogy békességben érjenek véget a március 15-i ünnepségek a magyarok lakta határon túli területeken, ezért hozta meg most a döntést - mondta az államtitkár. Kiemelte: a Külügyminisztérium azon dolgozott, hogy Magyarország Szerbia szomszédjaival együtt ismerje el Koszovót. Ennek jegyében született meg a szerdai magyar-bolgár-horvát közös nyilatkozat. A dokumentum rögzíti, hogy a három ország fenn akarja tartani a jószomszédi viszonyt (Szerbiával), és érdekelt abban, hogy Szerbia az európai úton maradjon. Magyarország az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval is egyeztetett a kérdésről - hangsúlyozta az államtitkár.
Magyarországgal, Horvátországgal, Bulgáriával, Kanadával és Japánnal együtt eddig összesen 32 ország ismerte el Koszovót függetlenségének február 17-i kikiáltása óta. |
Az SZDSZ üdvözli, hogy a kormány elismerte a független Koszovót - mondta Eörsi Mátyás, a liberális párt ügyvivője. Ez a döntés elősegítheti a Nyugat-Balkán, Szerbia és Koszovó stabilitását - hangsúlyozta.
A Fidesz üdvözli, hogy Magyarország elismerte a független Koszovót, de úgy véli, hogy nem kellett volna ennyi ideig várnia vele. Balla Mihály, az ellenzéki párt szakpolitikusa felszólította a kormányt, hogy ígéretéhez híven határozottan lépjen fel a vajdasági magyar kisebbség jogainak védelmében.
Remélték, hogy nem fog bekövetkezni, de nem érte váratlanul a Külügyminisztériumot a budapesti szerb nagykövet visszahívása - mondta Szentiványi Gábor külügyi szakállamtitkár, politikai igazgató. "Sajnáljuk, de tudomásul vesszük a nagykövet visszahívását. A lépés nem teljesen meglepő: a szerb diplomácia részéről eddig is követett gyakorlat volt, hogy azon országok esetében, amelyek elismerték Koszovó függetlenségét, egyrészt diplomáciai jegyzékben tiltakoztak, másrészt visszahívták az adott országba akkreditált nagykövetüket" - mondta Szentiványi Gábor. |
A Kereszténydemokrata Néppárt örül annak, hogy a kormány elismerte a független Koszovót, ugyanakkor úgy véli, nem halogatható tovább az állampolgárság megadása a Vajdaságban élő magyaroknak - mondta Surján László európai parlamenti képviselő.
Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára szerint nem zárható ki, hogy feszültség alakul ki Szerbiában Koszovó magyar elismerése miatt, de az elmúlt hetek történései és a felelős politikusok részéről elhangzott nyilatkoztatok nem utalnak arra, hogy a vajdasági magyaroknak félniük kellene.
Régóta várt döntésnek nevezte Koszovó függetlenségének magyarországi elismerését a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke. "Fontos, hogy a Vajdaságban élő magyar közösség egyetlen tagjára nézve se legyen kedvezőtlen következménye a döntésnek" - hangsúlyozta Pásztor István, aki szerint a szerbiai bűnüldöző szervek felkészültek arra, hogy minden esetleges kilengést megakadályozzanak.
Az Egyesült Államok fegyvereket szállíthat és egyéb katonai segítséget nyújthat Koszovónak - közölte szerdán a washingtoni Fehér Ház. Az erről szóló, George Bush amerikai elnök által aláírt és a külügyminisztériumnak továbbított utasítást a külföldi országoknak nyújtandó segélyekről és a fegyverzetexport ellenőrzéséről szóló törvény alapján adták ki. |
Horvátország is elismerte szerdán Koszovó függetlenségét. Ivo Sanader miniszterelnök jelentette be a korábbi szerb tartomány független államként való elismeréséről hozott zágrábi döntést. Hozzátette: Zágráb azután létesít diplomáciai kapcsolatokat Koszovóval, hogy megismerte a koszovói alkotmány tervezetét. A döntés nyomán benyújtotta lemondását Slobodan Uzelac miniszterelnök-helyettes, aki a horvátországi szerb kisebbség képviselője a horvát kormányban.
A bolgár külügyminisztérium csütörtökre jelezte az elismerés bejelentését. Néhány bolgár család, biztonságát féltve, már a hivatalos szófiai bejelentés előtt elhagyta Szerbiát - közölték diplomáciai forrásból.
"Nagyon örülünk, hogy barátaink elismertek bennünket. Jó döntést hoztak a megfelelő pillanatban" - mondta a horvát közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában Hashim Thaci koszovói miniszterelnök a magyar és a horvát bejelentésekről. Hajredin Kuci koszovói miniszterelnök-helyettes úgy vélte, hogy nemcsak Koszovó számára jó hír a magyar, a horvát és a várható bolgár elismerés, hanem a szerb népnek is, hiszen Budapest és Szófia hangsúlyozza, hogy pártolja Szerbia európai uniós integrációját.
A szerb külügyminiszter ellenben figyelmeztetett: nem számíthatnak jó kapcsolatokra Szerbiával azok az országok, amelyek elismerik Koszovó függetlenségét. Vuk Jeremic úgy fogalmazott, hogy "az az ország, amely elismeri az illegálisan kikiáltott koszovói államot, megsérti a nemzetközi jogot".
Koszovó függetlenségének Magyarország általi elismerése a hasonló lépésekre adott eddigi legélesebb reagálást váltotta ki Belgrádban. Részletek >>
Belgrád "kiakadt" a döntésünk miatt
Horvátország is elismerte Koszovót
Állandósulhat Koszovó megosztottsága
Koszovó: halálos áldozat is van?
Utcai harcok Koszovóban - sok a sebesült
Szerbia most történelmet írhatna
Tízezer eurót kap, aki megírja a koszovói himnuszt
A szlovákiai magyarok függetlenségétől tart Klaus
MTI