1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kőolaj éves átlagára jövőre megközelítheti a 100 dollárt is, mondta a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője. Tekintse át az okokat, ill. az olajár rövid történetét: 1970-ben még 1,67-en jegyezték
A kőolaj éves átlagára jövőre megközelítheti a 100 dollárt is, mondta a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője. Az olajár 1970-ben még 1,67-ről indult, 1999-ben is még 10 dollár alá süllyedt

A kőolaj idei, hordónként várhatóan 72-73 dolláros átlagára jövőre megközelítheti a 100 dollárt, de valószínűleg inkább alatta marad - mondta Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője.

"A jelenleg 100 dollárhoz közelítő olajár rémisztő, de ha közgazdaságilag is megvizsgáljuk, akkor kiderül, hogy az ezredfordulón egy dollárért még 310 forintot kellett adni, ma viszont csupán 173 forintot, ami azt jelenti, hogy számunkra reálárfolyamon a hordónkénti olajár 56 dollár alatt van" - magyarázta Hegedűs. A tavalyi 65 dolláros hordónkénti átlagárat és az idén várható 72-73 dolláros átlagárat tekintve, és ezt összevetve a dollár/forint árfolyam változással, akkor az is látható, hogy amíg az olaj ára 12 százalékkal emelkedik, addig a dollár 14 százalékkal gyengül, azaz "sajátos drágulásról beszélhetünk" - mondta a GKI Energiakutató ügyvezetője.

Fáj nekünk a benzinár, de a kormány nem enyhít
A hazai benzinárak sem tükrözik a drágulást, hiszen tavaly a 95-ös oktánszámú benzin átlagára literenként 277 forint volt, ami idén várhatóan 275 forintra módosul, ha a jelenlegi árakat is figyelembe vesszük - jelezte a szakértő. Hozzátette azt is, hogy a tavaly szeptemberi 275 forintos árral szemben idén szeptemberben 268 forintos átlagárat mértek, és az első 9 hónapban a benzin és a dízelolaj ára gyakorlatilag megegyezett a tavalyi háromnegyed évivel.

Mindezek ellenére vitathatatlan, hogy a folyamatosan növekvő olajkereslet, amelynek fő hajtóereje Kína és India évi 10-15 százalékkal növekvő energia-, illetve üzemanyag-felhasználása, továbbá az USA-ban tapasztalható készletfelhalmozás, amelynek hátterében a várhatóan szigorúbb tél áll - időről-időre 100 dollár fölé, akár 105-120 dollár közé hajthatja fel az olajárakat - fogalmaz Hegedűs Miklós.

A GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője arra is felhívta  a figyelmet, hogy a 100 dollárhoz közelítő, vagy esetleg azt átlépő áron lehet, hogy csak kis mennyiségek cserélnek gazdát. A nagy vásárlók viszont kivárják a nyereségrealizálás utáni helyzetet, amikor bekövetkezhet az árcsökkenés, feltéve, ha nem alakul ki valamilyen válsághelyzet a nemzetközi politikában, vagy egyes érzékeny országokban, elsősorban Pakisztánban.

Amennyiben a külföldi befektetők megjelenését a kitermelésben hosszabb távon sem pártolják az olajtermelő arab országok, illetve Oroszország, akkor a kínálat tovább szűkülhet. A nagy kérdés az, hogyan reagálnak majd a felhasználók: pótlólagos források után néznek, takarékosabb energiafelhasználásra térnek át, vagy továbbra is pazarló módon élnek - tette hozzá.
 

Olajár: rövid áttekintés

Az amerikai referenciafajta szerdán 98,62 dolláros, az északi-tengeri Brent 95,15 dolláros új csúcsra hágott a legközelebbi határidőre.

Egy hordó = 159 liter
Az év folyamán 67 dollár körül mozgott a kőolaj hordónkénti ára. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) értékelése szerint az olajárak magasak maradnak, sőt emelkedni fognak a geopolitikai bizonytalanságok, a Mexikói-öbölbeli rossz időjárás, a lanyha kínálat és a kereslet bővülése miatt.

Az 1970-es 1,67 dolláros nyersolajár az 1973-as arab-izraeli háború okozta olajválság következtében 10,73 dollárra szökött fel, majd fokozatos emelkedés után az 1979-es iráni forradalom hatására 17,25 dollárra ért.

1980-ban az újabb olajválság miatt már 28,64 volt egy hordó olaj legmagasabb ára, ami a következő években még tovább emelkedett: 32,38 dollárra. Némi mérséklődés után 1986-ban hatalmasat zuhant az olajár, a mélypont 13,53 dollár volt. A Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) válsága, a piaci részesedésért folyó harc miatt 1986 és 1988 között húsz dollár alatt maradt az ár.

1990-ben ismét 22 dollár fölé kúszott a hordónkénti ár Irak Kuvait elleni inváziója és az azt követő öbölháború következtében. A kilencvenes években ismét húsz dollár alatt mozgott az ár, 1998-ban 12,28 dollárra süllyedt a túltermelés és az ázsiai gazdasági válság következtében, 1999 decemberében pedig már tíz dollár alatt jegyezték a nyersanyag hordóját.

Ezután meredeken emelkedett a kőolajár, 2000-ben már a 27 dollárt is meghaladta.

2003-ban, az iraki háború után ismét harminc dollár közelében járt a hordónkénti olajár, s folyamatos emelkedéssel 2004 októberében 40 dollár fölé, 2005-ben 60 dollár fölé (augusztusban csaknem 70 dollárra) szökött az olaj szabadpiaci ára. További folyamatos emelkedéssel 2006-ban hetven dollár fölött mozgott az ár, a csúcsot nyáron érte el 78 dollárral, az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta 60 dolláron zárta a tavalyi évet a londoni tőzsdén. Ez év elején kevéssel hatvan dollár alatt jegyezték a kőolaj hordónkénti árát Londonban és New Yorkban.


Bernanke: Marad a piaci turbulencia
Káosz: Kínában elfogyott az üzemanyag
Olajár: 10 dollárral feljebb került a léc!
Az olajár lassítja az ipart (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG