.jpg)
Közép-európai idő szerint szerda hajnali 4 órakor a részadatok azt mutatták: McCain Vermontban 72-14, Ohióban 58-32, Texasban 56-33, Rhode Islandben 63-23 arányban vezetett. McCain a texasi Dallasban mondott győzelmi beszédében megköszönte a támogatást a republikánus és a független választóknak, valamint a független gondolkodású demokratáknak.
Azt hangoztatta: most kezdődik a kampány legfontosabb szakasza, meg kell győzni az amerikaiakat, hogy "a másik oldal által kínált tisztelt alternatívák" mellett az ő győzelme szolgálja legjobban az Egyesült Államok érdekeit. Huckabee a texasi Irvingből gratulált McCainnek, bejelentette, hogy számára véget ért az előválasztási verseny. Hangsúlyozta, mostantól az a legfontosabb, hogy a Republikánus Párt egyesítse erejét a novemberi elnökválasztásra. "Győznünk kell az ország érdekében" - fogalmazott.
Kedden is célfotó dönthet Amerikában
Az amerikai demokrata párti elnökjelöltségért folyó küzdelemben a keddi előválasztások rendkívül szoros eredményt hoztak: Hillary Clinton nyert Ohióban és Rhode Islandben, Obama lett a győztes Vermontban, a népes Texasban pedig egészen minimális a különbség a két aspiráns között. A sorsdöntőnek tekintett keddi előválasztási forduló úgy tűnik, nem tesz pontot a demokrata versengés végére: Obama nem tudja bebetonozni esélyeit a jelöltség elnyerésére, Clinton pedig, bár megszakította az afro-amerikai szenátor győzelmi sorozatát, nem volt képes meggyőzően lefékezni Obama lendületét. |
A republikánus előválasztásokon kedden 256 küldöttről döntött a négy állam népessége. A szeptemberi jelöltállító pártkongresszuson 2380 küldött vesz részt, a jelöltséghez 1191 küldött szavazatára lesz szükség. McCain a CNN hírtévé becslése szerint a keddi győzelmekkel együtt 1195 delegátust gyűjtött össze.
McCain - aki a február 5-i szuperkedden aratott győzelmei óta a jelöltség várományosa volt - a legidősebb hivatalba lépő elnök lehet, ha megnyeri a novemberi választást. A szenátor kampánya tavaly ősszel teljesen megfeneklett, szinte esélytelen pozícióból küzdötte fel magát a csúcsra. Kiderült, hogy a demokrata párti Barack Obamához hasonlóan a centrista, független gondolkodású választók nagy tömegeit vonzza.
McCainnek azonban komoly gondjai vannak azzal, hogy megnyerje a Republikánus Párt konzervatív magjának támogatását: több konzervatív gondolkodó még kedden is arra biztatta híveit, hogy a "liberális" McCainnel szemben a "konzervatívabb" (demokrata párti) Hillary Clinton jelöltségét támogassák a nyílt előválasztásokon, amelyeken pártregisztrációtól függetlenül a választók bármelyik párt előválasztásán voksolhattak.
Az MSNBC elemzői felhívták a figyelmet: még nem fordult elő, hogy egy párt meg tudja tartani a Fehér Házat olyan időszakban, amikor a gazdaság recesszióba fordul, ez tehát erősen csökkenti a republikánus jelölt nyerési esélyeit.
Ha ma Obama nyer, duplán nyer
Obamának áll a zászló
Utolsó sansz: Hillary a márciusban reménykedik
Szorul a hurok Hillary körül: Obama tarol
MTI