.jpg)
Hozzátette: az egészségpénztárakban 49 százalékot tulajdonló társaságoknak a rendszert érdemben befolyásoló, stratégiai döntésekre nem lesz lehetőségük, csak bizonyos technikai, szervezeti, működtetési kérdésekre lehet befolyásuk, de ez további megegyezés kérdése.
Kincses Gyula beszámolt arról a szerdai kormánydöntésről is, amely az intézmények úgynevezett "nevesített" teljesítményvolumen-korlátját (tvk) érinti. A módosítás nyomán az ellátók a jövőben összevonhatják ezeket a nevesített tvk-kat, az ellátási esetszámhoz igazodva. Kérdésre válaszolva közölte: az intézményi össz-tvk teljes korrekciója rövid távon nincs előkészítve, a rendszer teljes körű újragondolása későbbre várható.
Az államtitkár ismételten beszélt arról a jelentésről, amelyet egy svéd intézet tett közzé még hétfőn. A jelentés több mutató számbavételével az országok egészségügyi rendszerét vette górcső alá fogyasztói oldalról; 29 országból Magyarország a 24. helyen végzett. Kincses Gyula véleménye szerint a 2009-től bevezetni tervezett egészségpénztári rendszer javít ezen a rossz helyzeten. Az államtitkár kitért arra is, hogy az elkészült országrangsorban az első öt helyen végzett országokban több-biztosítós rendszer működik.
"Jól döntött a kormány, amikor a biztosítási rendszer átalakítása mellett tette le a voksát" - fogalmazott Kincses Gyula, hozzáfűzve: fogyasztóbarátabb, betegközpontúbb az a rendszer, amelyben a beteg választhat.
A Fidesz szerint nem fogadható el a több-biztosítós rendszer bevezetése, a teljesítményvolumen-korlát rendszere pedig életidegen, így csak egy megoldás lehet: el kell törölni - közölte Mikola István a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakra reagálva.
Mikola István közölte: fontos, hogy nem lesz profitgarancia, ám ennek megvalósítására "semmiféle esély nincs". A fideszes politikus megismételte azt a korábbi kijelentést, hogy kormányváltás esetén pártja visszaállítja az egységes társadalombiztosítási rendszert. Mikola István arról is beszélt, hogy a tvk rendszere tarthatatlanná vált, hiszen a várólisták egyre hosszabbak lesznek, eseteként a várakozás az egy évet is elérheti.
A nők betegesebbek
Orbán: Az egészségügy zuschlagosítása zajlik
Mi jár a betegség mellé? Tehetetlenség
Kinevezték az új államtitkárokat
Gyurcsány: Most pedig összerendeződünk
MTI