Az elmúlt héten a fémszekció eseményei közül több is bekerül a rekordok könyvébe. Az ezüst árfolyama harminc éve először néhány nap alatt 34 százalékkal esett vissza. Eközben az arany a csúcshoz képest 20 százalékos korrekción esett át, ami az elmúlt évtizedben mindössze kétszer esett meg. A februári maximum után a réz árfolyamában egyharmadnyi korrekció következett be, miután a fedezeti alapok több mint két év elteltével pozícióikat rövid pozícióra váltották - írja piaci elemzésében Ole S. Hansen, a Saxo Bank vezető tanácsadója.
Piaci pletykák: a kínaiakra figyel mindenki
Az eladási hullámot több ok is indokolta: a kockázati étvágytalanság, a pakli keverése más veszteséges pozíciók fedezéséhez szükséges készpénz előteremtésére, a gazdaság lassulása miatt a fém iránt csökkenő kereslet, és nem utolsó sorban az, hogy a CME, a világ legnagyobb határidős piaca ismét emelte az előírt fedezeti szintet. Mindezt súlyosbította a piaci pletyka miszerint a kínai befektetők jelentős eladásokba fogtak. Korábbi magatartásukat kizárólag a hazai gazdaság erejébe vetett bizalom határozta meg, de most a külső lassulás őket is utolérte.
Augusztus eleje óta az arany volatilitása makacsul kitartott, amely egyértelműen az árfolyam jövőbeli irányának bizonytalanságára utal. A profi befektetők már Szeptember 6 előtt, illetve az akkor elért új 1 921-es árfolyamcsúcsot követően már annak ellenére elkezdték kitettségüket csökkenteni, hogy a globális részvénypiacok hátramenetbe kapcsoltak. Az elmúlt hónap több száz dollárnyi korrekciója az aranyat végső menedékként felfogó befektetőket még nyugtalanabbá tette.
A piacon végül a múlt hét pénteken lett úrrá a fejvesztett menekülés, amikor terjedni kezdett a pletyka, hogy a CME emeli az arany határidős kontraktusaira előírt fedezeti szintet, és az árfolyam 1 700 alá esett, majd hétfőn, amikor már a távol-keleti befektetők is reagálni tudtak, a helyzet tovább súlyosbodott. Az ezüst esetében ugyan folytatódott a május elején megkezdődött eladási hullám, de az árfolyam mégsem esett a 200 napos mozgó átlag által meghatározott bűvös határ alá.
Kár a gőzért?
Korábban a Saxo Bank úgy érvelt, hogy a kitartó volatilitás és a napi áringadozás miatt indokoltnak látszik az egy kontraktusra vonatkozó fedezet 8 200 - 8 900 dollárra történő emelése. Pénteken az arany határidős kontraktusok fedezeti szintje 8 500 dollárra emelkedett, azaz a befektetőnek az arany pillanatnyi árfolyama mellett a kontraktus értékének 5,2 százalékát kell megfizetnie a pozíció fenntartásához.
Ez a fedezeti szint historikus összehasonlításban viszonylag magas, és amennyiben a helyzet nem eszkalálódik, pillanatnyilag elég is lehet - írja S. Hansen. Technikai szempontból az arany tartotta magát az 1 530-nál húzódó 200 napos mozgó átlaghoz, ahonnan többször erőteljesen vissza is pattant, ami a fejvesztett menekülés közben csorbult bizalmat némiképp megerősítette. Augusztusban az arany tartása mellett szóló érvek tulajdonképpen erősödtek, tehát az ideges hangulat lecsillapodásával az arany ismét régi fényében tündökölhet.
Milyen kockázatokkal számoljanak a befektetők ezek után? 2006-ban és 2008-ban, a két korábbi nagy korrekció után a csúcsra 18 hónapot kellett várni; eddig a tőzsdén kereskedett alapok befektetői csak korlátozott mennyiségű jegyet váltottak vissza, és mivel így vállalják a további eladások kockázatát, előfordulhat, hogy pozícióik szűkítése mellett döntenek. Végül talán az a legfontosabb az, hogy a volatilitásnak csökkennie kell, mert az arany ilyen volatilitás mellett már aligha minősül biztonságos menedéknek.
Privátbankár