Lázár János Demokrácia és igazságosság címmel elmondott napirend előtti beszédében szólt a különadóról is, és - ahogyan azt már az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács hétfő reggeli ülésén bejelentette - közölte: azt javasolja, emeljék fel a 98 százalékos különadó összeghatárát 3,5 millió forintra, amelybe a szabadságmegváltás nem tartozna bele. Az állami és önkormányzati vezetők, valamint az állami és önkormányzati cégek vezetői esetében azonban megmaradna a különadó 2 millió forintos összeghatára a szabadságmegváltással együtt. A különadót öt évre visszamenőleg kellene megfizetni.
Mint mondta, az elmúlt időszakban mérlegelve az éles parlamenti és társadalmi vitát, valamint megfontolva az érdekképviseletek és a parlamenti képviselőtársainak észrevételeit, úgy döntött, arra kéri a költségvetési, valamint az alkotmányügyi bizottságot, hogy bizottsági módosító indítvánnyal segítsék korrigálni előterjesztését.
A kormány nevében reagáló Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter kifejtette: az MSZP egész demokráciaféltése mögött egy dolog állt, hogy az "erkölcstelenül kifizetett" pénzeket valahogy meg kellett menteni. Közölte, Lázár János javaslatával eleget tett a jogállami követelményeknek úgy, hogy az Alkotmánybíróság alapjogi szempontból gyakorolhatja a normakontrollt.
A Fidesz frakcióvezetőjének jelenleg három olyan javaslata van a Ház előtt, amelyet azután nyújtott be, hogy az Ab megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló jogszabályt.
A politikus egyrészt ismét benyújtotta - gyakorlatilag változatlanul - a különadóval kapcsolatos javaslatát, másrészt kezdeményezte az alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosítását is azért, hogy a népszavazási tilalom alá eső kérdések kerüljenek ki az Ab hatásköréből.
A 98 százalékos különadót érintően ugyanakkor a Fidesz frakcióvezetője hétfőn bejelentette, a fentebbiek szerint több ponton is változtatást javasolt. A módosítási indítványt az Országgyűlés költségvetési bizottsága már be is nyújtotta.
Az alkotmánymódosítással összefüggésben pedig - ahogyan azt Lázár János napirend előtt bejelentette - a parlament alkotmányügyi bizottsága nyújt majd be módosító javaslatot, amellyel finomodik az eredeti indítvány.
MTI