1p
Magyarország a korrupciós rangsorban a 47. helyre csúszott vissza a tavalyi 39. helyről, a régióban Szlovénia, Észtország és Csehország is megelőzte.
Magyarország a korrupciós érzékelési index (CPI) nemzetközi rangsorában 5,1 ponttal a 47. helyre csúszott vissza a tavalyi 39. helyről, a régióban Szlovénia, Észtország után az idén Csehország is megelőzte - mondta Alexa Noémi, a Transparency International (TI) magyarországi ügyvezetője a 2008. évi CPI index ismertetése alkalmából rendezett tájékoztatón.

Az 1-10 között index mutatja a korrupciós fertőzöttséget, ahol a 10-es mutató a legjobb, az egyes a legrosszabb. Magyarország 2008-as indexe 5,1 a tavalyi 5,3-as mutató után, de ez a csekély visszaesés egybeesik a régiós országok javulásával - magyarázta  Alexa Noémi. Az ügyvezető arra is figyelmeztetett, hogy amennyiben "a korrupció elleni hatékony fellépés elmarad, akkor az ország régiós pozíciója veszélybe kerülhet".

A korrupciós érzékelési index az állami szektorban, a politikusok és közhivatalnokok körében tapasztalható korrupciót vizsgálja, a felhasznált források között van többek között a Bertelsmann transzformációs index, az Economic Intelligence Unit  és a Freedom House listája, a Világgazdasági Fórum és az IMD versenyképességi jelentései. Egy-egy országban akkor lehet CPI-t létrehozni, ha a 11 létező forrás közül legalább három rendelkezésre áll.

Ebben az évben 180 országban mért korrupciós érzékelési indexet a Transparency International, a listát Dánia vezeti Új-Zéland és Svédország előtt, a sok éven át vezető, azaz legkevésbé korrupt Finnország az 5. helyre csúszott vissza.

Az első 20 helyet a legfejlettebb országok foglalják el, Hollandia a 7., Ausztria a 12., Németország a 14., az USA 18. A dél-európai országok hátrább találhatók, Spanyolország a 28., Portugália a 32., Olaszország az 55., Görögország az 57.

Magyarország a 47. helyre csúszott vissza a tavalyi 39. helyről, a régióban Szlovénia (26.) és Észtország (27.) után az idén Csehország (45.) is megelőzött bennünket, mögöttünk van viszont Szlovákia (52.), Lengyelország (59.), Horvátország (62.) és Románia (70.).

A TI ügyvezetője szerint a hazai korrupció melegágya a párt- és kampányfinanszírozás átláthatatlansága és az ezzel gyakran összefüggő túlbonyolított közbeszerzési rendszer. A korrupció terjedése gátolja a gazdasági növekedést, a korrupció visszaszorítása pedig gyorsítja azt - jelezte  Alexa Noémi, hozzátéve hogy egy vizsgálat szerint a CPI értékének egy pontos javulása esetén fél százalékkal nőtt a külföldi tőkebeáramlás és négy százalékkal az átlagjövedelem.

A korrupció elleni küzdelemben az Állami Számvevőszék folyamatosan aktív szerepet vállal - hangsúlyozta Kovács Árpád. Az ÁSZ elnöke megemlítette, hogy a szervezet megalakulása óta összesen 74 vizsgálat kapcsán kezdeményezett büntetőeljárást, amely 131 bűncselekmény megalapozott gyanúját jelentette. Tavaly például az ÁSZ által tett nyolc feljelentés közül a nyomozó hatóság hét esetben indított nyomozást, a tényállásokban megállapított kár összege meghaladta a 320 millió forintot - tette hozzá.

A szervezet elnöke felsorolta azt a három területet, amelyek a korrupciós kockázatok szempontjából a leginkább veszélyeztettek.

Hiányosak a közbeszerzési törvény helyi alkalmazását segítő intézményi szabályok, a jogalkalmazók felkészültsége nem kielégítő, s ez érvényes a jogszabályok betartatásának személyi és tárgyi feltételeire. Harmadik tételként az ÁSZ elnöke azt fogalmazta meg, hogy a pénzügyi ellenőrzés hatásköri korlátai és az üzleti titok "bástyái" miatt a számvevők csak korlátozottan ellenőrizhetik az árkalkulációkat, a háttérkapcsolatokat és a kartell megállapodásokat.

"Magyarországon a korrupció gyakran kapcsolati tőke formájában működik és ez legalább olyan veszélyes, mint a klasszikus baksis forma, hiszen egyfajta magatartási modellt tükröz" - figyelmeztetett Kovács Árpád.

Még véletlenül sem gondolnak egyre a pártok 
Aktatologatás: rengeteg a baj a közbeszerzésekkel 
A kenőpénzek felére sosem derül fény 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG