A brüsszeli végrehajtó testület annak megállapítását kéri az Európai Bíróságtól, hogy Magyarország nem teljesítette a harmadik (unión kívüli) országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról szóló irányelvből eredő kötelezettségeit, mivel nem hozta meg az irányelvhez szükséges törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, illetve ezekről nem tájékoztatta a bizottságot.
Az uniós szerződések szerint az irányelv olyan jogszabály, amely az elérendő célokat illetően minden címzett tagállamra kötelező, azonban a forma és az eszközök megválasztását a nemzeti hatóságokra hagyja. A tagállamok ezért az irányelvben előírt határidőn belül kötelesek meghozni az irányelvek nemzeti jogba való átültetéséhez szükséges intézkedéseket, és ezekről az intézkedésekről haladéktalanul tájékoztatni a bizottságot.
Az említett jogszabály esetében a tagállamoknak legkésőbb tavaly január 23-ig hatályba kellett léptetniük a szükséges törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, a bizottság információi szerint azonban Magyarország mindeddig nem hozta meg ezeket. Más forrásból az MTI úgy értesült, hogy a szóban forgó jogszabály valóban nem született még meg.
Nem Magyarország az egyetlen EU-tagállam, amely ellen ugyanezen irányelv végre nem hajtása miatt a brüsszeli bizottság a bírósághoz fordult, több más ország ellen is megkezdődik a per - mondták a távirati irodának a bíróságon. Az ügyben már idén ítélet születhet, ha Magyarország nem védekezik; ha azonban észrevételeket tesz, a végső szó kimondására vélhetően csak jövőre kerül sor. Amennyiben időközben megszületik a kifogásolt jogszabály, az Európai Bizottság - korábbi tapasztalatok szerint - várhatóan eláll a pertől.
Amennyiben a bíróság elmarasztalná Magyarországot, és a jogszabály az ítéletet követően sem születne meg, egy újabb eljárás végén már pénzbírság várna az országra. Korábbi sajtóértesülések szerint hamarosan hasonló eljárás kezdődhet a médiatörvénnyel és az aranyrészvénnyel kapcsolatos jogszabályi hiányosságok miatt is.
Megjött Brüsszel véleménye - az elsők között kapjuk a pénzt
EU: februárban újra előveszik a magyar dossziét
Brüsszelben nem aratott sikert a Financial Times cikke
Kezdődik a pénzosztás: 31 milliárd keresi gazdáját