1p
Londoni elemzők szerint meglepheti a piacot, hogy csak egy szavazatot kapott a kamatcsökkentés, és Simor András nyilatkozata is kevésbé tűnik enyhítéspártinak
Londoni feltörekvő térségi elemzők szerint meglepheti a piacot, hogy a hétfői kamatdöntés során az MNB Monetáris Tanácsának csak egy tagja szavazott kamatcsökkentésre, és Simor András nyilatkozata is a vártnál kevésbé tűnik enyhítéspártinak, de a következő két hónapban jó eséllyel megkezdődik a kamatcsökkentési ciklus.

Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci konzultánsa a 8 százalékos MNB-kamat változatlanul hagyásának bejelentése után az MTI-nek azt mondta: "érdekes", hogy csak egy MT-tag voksolt az április enyhítésre, mert "voltak a piacon, akik azt várták, hogy többen szavaznak kamatcsökkentésre". Cluse szerint "most minden tekintet a következő hónapra vetül", amikor új inflációs jelentés is kijön. Ha ebben ismét csökkentik az inflációs előrejelzést, az lehetőséget nyit a monetáris enyhítés májusi, de legkésőbb június-júliusi megkezdésére, mondta a UBS londoni elemzője. A szakértő az idei évre összesen 1,25 százalékpontos kamatcsökkentést jósolt, vagyis 6,75 százalékos év végi MNB-alapkamattal számol.
A ház összességében azt várja, hogy a lassuló infláció és a gyengülő hazai kereslet a következő két hónap valamelyikében negyed százalékpontos kamatcsökkentésre fogja rábírni a Monetáris Tanács tagjainak többségét; ezután még 0,75 százalékpontos csökkentés jöhet az idén, vagyis a Dresdner az év végéig összesen 1,00 százalékpontos enyhítéssel számol.
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni Magyarország-elemzője úgy ítélte meg, hogy Simor András jegybankelnök sajtótájékoztatójának hangneme "a vártnál kevésbé volt galamb", és bár jelezte, hogy a monetáris enyhítés a közeljövőben elkezdődik, arra is utalt, hogy az MNB óvatos marad, és az infláció fenntartható lassulásának egyértelműbb bizonyítékaira vár. Tenconi szerint Simor legutóbbi kijelentései arra vallanak, hogy az MNB elnöke "talán óvatosabb és előretekintőbb a vártnál". A DrK londoni elemzője szerint ez kedvező jelenség, és elősegítheti az inflációs várakozás jövőbeni jobb kordában tartását.

Az MTI által múlt héten kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett kilenc nagy citybeli befektetési bank - UBS, Crédit Suisse, BNP Paribas, Deutsche Bank, Barclays Capital, JP Morgan, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort - elemzői közül nyolc egyöntetűen változatlan kamatot jósolt hétfőre; egyedül éppen a Dresdner Kleinwort jutott arra a következtetésre, hogy - tekintve a januárról februárra jelentősen lelassult bérnövekedést, és a Monetáris Tanács retorikájának enyhülését még a "héjának" tekintett tagok részéről is - a februári bérkiáramlási adatsor "jelentősen" megnövelte a negyed százalékpontos kamatcsökkentés esélyét már az áprilisi ülésen. Az előzetes felmérés során általában is eltértek a londoni véleményék a kamatcsökkentés kezdetének várható időpontjáról.

A JP Morgan például fenntartotta azt az alapeseti forgatókönyvét, hogy a magyar jegybanki kamat 2008 elejéig másfél százalékponttal 6,50 százalékra süllyed, de közölte: egyre növekvő esélyt lát arra, hogy az MNB ezt a kamatszintet már az idei év végére eléri. A ház emellett előrehozta a kamatcsökkentési ciklus általa valószínűsített kezdetét májusra az eddig prognosztizált júliusról.

A Goldman Sachs múlt heti előrejelzése szerint ugyanakkor e cég központi forgatókönyve "július körül" kezdődő kamatcsökkentést prognosztizál, ezt azonban a folyamatosan magas bérkiáramlási adatok késleltethetik addig, amíg a jegybanknak "nem lesz tisztább képe a gazdaság állapotáról".

Az MNB-beli konszenzus szerint a magas bérnövekedési számokat az okozza, hogy a szigorúbb adóellenőrzések az eddiginél nagyobb kifizetett bértömegrész bejelentésére szorították a vállalatokat, ezt azonban valamelyest megkérdőjelezi a hatóságilag szabályozott szektoron kívüli kosárösszetevők legutóbbi magas inflációja, állt a Goldman Sachs múlt heti elemzésében.
 
Simor: két monetáris tanácstag-alelnök kellene
A prognózisnál kisebb lett az államháztartási hiány
Ma utoljára még kamatszieszta várható
A várakozásoknak megfelelően nem változott az alapkamat

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG