Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci konzultánsa a 8 százalékos MNB-kamat változatlanul hagyásának bejelentése után az MTI-nek azt mondta: "érdekes", hogy csak egy MT-tag voksolt az április enyhítésre, mert "voltak a piacon, akik azt várták, hogy többen szavaznak kamatcsökkentésre". Cluse szerint "most minden tekintet a következő hónapra vetül", amikor új inflációs jelentés is kijön. Ha ebben ismét csökkentik az inflációs előrejelzést, az lehetőséget nyit a monetáris enyhítés májusi, de legkésőbb június-júliusi megkezdésére, mondta a UBS londoni elemzője. A szakértő az idei évre összesen 1,25 százalékpontos kamatcsökkentést jósolt, vagyis 6,75 százalékos év végi MNB-alapkamattal számol.
A ház összességében azt várja, hogy a lassuló infláció és a gyengülő hazai kereslet a következő két hónap valamelyikében negyed százalékpontos kamatcsökkentésre fogja rábírni a Monetáris Tanács tagjainak többségét; ezután még 0,75 százalékpontos csökkentés jöhet az idén, vagyis a Dresdner az év végéig összesen 1,00 százalékpontos enyhítéssel számol. |
Az MTI által múlt héten kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett kilenc nagy citybeli befektetési bank - UBS, Crédit Suisse, BNP Paribas, Deutsche Bank, Barclays Capital, JP Morgan, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort - elemzői közül nyolc egyöntetűen változatlan kamatot jósolt hétfőre; egyedül éppen a Dresdner Kleinwort jutott arra a következtetésre, hogy - tekintve a januárról februárra jelentősen lelassult bérnövekedést, és a Monetáris Tanács retorikájának enyhülését még a "héjának" tekintett tagok részéről is - a februári bérkiáramlási adatsor "jelentősen" megnövelte a negyed százalékpontos kamatcsökkentés esélyét már az áprilisi ülésen. Az előzetes felmérés során általában is eltértek a londoni véleményék a kamatcsökkentés kezdetének várható időpontjáról.
A JP Morgan például fenntartotta azt az alapeseti forgatókönyvét, hogy a magyar jegybanki kamat 2008 elejéig másfél százalékponttal 6,50 százalékra süllyed, de közölte: egyre növekvő esélyt lát arra, hogy az MNB ezt a kamatszintet már az idei év végére eléri. A ház emellett előrehozta a kamatcsökkentési ciklus általa valószínűsített kezdetét májusra az eddig prognosztizált júliusról.
A Goldman Sachs múlt heti előrejelzése szerint ugyanakkor e cég központi forgatókönyve "július körül" kezdődő kamatcsökkentést prognosztizál, ezt azonban a folyamatosan magas bérkiáramlási adatok késleltethetik addig, amíg a jegybanknak "nem lesz tisztább képe a gazdaság állapotáról".
Az MNB-beli konszenzus szerint a magas bérnövekedési számokat az okozza, hogy a szigorúbb adóellenőrzések az eddiginél nagyobb kifizetett bértömegrész bejelentésére szorították a vállalatokat, ezt azonban valamelyest megkérdőjelezi a hatóságilag szabályozott szektoron kívüli kosárösszetevők legutóbbi magas inflációja, állt a Goldman Sachs múlt heti elemzésében.
Simor: két monetáris tanácstag-alelnök kellene
A prognózisnál kisebb lett az államháztartási hiány
Ma utoljára még kamatszieszta várható
A várakozásoknak megfelelően nem változott az alapkamat
MTI