Ázsiában a Nikkei 1,34 százalékos erősödéssel 9965,01 ponton zárt. A FTSE 1 százalékkal, a DAX 1,6, a CAC-40 pedig 1,3 százalékkal erősödött a nyitásban.
A budapesti tőzsde egyelőre nem követi az európai trendet, délelőtt fél 11-kor a bluechipek közül csak az OTP állt pluszban, a BUX 0,08 százalékkal állt péntkei záróértéke alatt.
A devizapiacon a menedékdevizaként jegyzett japán jen és svájci frank gyengülése volt jellemző hétfő reggel.
Az eurót az amerikai államadósság mellett a csütörtöki spanyol állampapír-aukcióval kapcsolatos kétségek is kínozzák, így az erősödésből csak mérsékelten veszi ki a részét a közös deviza. A 1,127-es történelmi mélypont után hétfő délelőtt 1,141-en állt az EUR/CHF árfolyam, a jennel szemben 1 százalékot erősödött az euró, 111,4-en állt az árfolyam hétfő délelőtt.
Az euró erősödéséből a forint is profitálni tudott, a reggeli 237,7-es árfolyam után 11 órakor 235,68-ön jegyezték a svájci devizát, a reggeli órákban 234,4-en is járt az árfolyam. Egy euróért a reggeli 270 után délelőtt 268 forintot kellett adni a bankközi devizapiacon.
Tartós fellélegzésre elemzők szerint addig nem számíthatunk a piacokon, ameddig a hitelminősítők nem nyilatkoznak az USA elsőrendű hitelminősítésének kérdésében. Az optimizmust tovább árnyalja, hogy a legfrissebb adatok szerint a vártnál jóval gyengébb ütemben nőtt az amerikai gazdaság a II. negyedévben, ráadásul az előző negyedévi adatot, sőt az előző évek számait is lefelé korrigálták.
Privátbankár