London: túléli a forint - és Gyurcsány is...
.jpg)
Az a kilátás, hogy fontos kormánytörekvéseket húztak keresztül, eltántoríthatja azokat a befektetőket, akik a reformokba némileg már belefáradt ország hosszú távú kormányozhatósága miatt aggódnak - idézett egy elemzőt a lap, amely szerint a már javasolt reformok megosztó jellege szintén távol tarthatja az egészségbiztosítási piac iránt érdeklődőket.
A kormányfő fittyet hány a választóktól elszenvedett pofonra címmel közölt tudósítást a Die Presse. Az osztrák konzervatív lap utalt arra, hogy a referendumon a magyarországi viszonyokhoz mérten rekordszámú szavazó vett részt. Ennek ellenére Gyurcsány nem lát okot arra, hogy lemondjon, hiába követeli azt teli torokból az ellenzék. Tartani lehet attól, hogy március 15-én, a nemzeti ünnepen újabb zavargások lesznek. Elsősorban a jobboldali radikális csoportok mozgolódnak - írják. |
A Pozsonyban megjelenő SME azt írta: a magyarországi népszavazás két kérdést vet fel: az egyik Gyurcsány Ferenc további sorsa, a másik, hogy a modern demokráciában milyen feltételek mellett lehetséges végrehajtani a szükséges, ám fájdalmas reformokat.
Mit gondolnak külföldön a népszavazásról?
A liberális szlovák polgári napilap szerint most már csak idő kérdése, mikor veszíti el kormányfői és pártelnöki funkcióját a kormányzó szocialisták főnöke, aki főleg a saját politikai ügyességének, saját pártja (Gyurcsány helyébe más embert kereső) ügyetlenségének, nem utolsósorban az ellenzéki vezér, Orbán Viktor nyomásának következtében tudott másfél évig megmaradni a tisztségében.
"A miniszterelnök azonban egyre inkább emlékeztet a béna kacsára. Politikai hitelét, híveinek többségét elveszítette, összekötve a sorsát azokkal a reformokkal, amelyeket gyakran a saját pártjában sem tudott dűlőre vinni. És az eredmény? Félig megtett lépések, kozmetikázások, a módszeres változások elmaradása" - írja lap, amely szerint "a szocialisták tisztában vannak azzal, hogy a következő, 2010-ben esedékes választásokba az ilyen vezetővel öngyilkosság lenne belevágni".
A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkének alcímében azt emelte ki, hogy a népszavazás, továbbá a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről kötött megállapodás nyomán viharos időszak vár a magyar kormányfőre. A liberális Süddeutsche Zeitung úgy vélte, hogy a népszavazás eredménye irányváltásra kényszeríti Gyurcsányt. A Financial Times Deutschland című üzleti napilap pedig azt hangsúlyozta, hogy a magyarok megfékezik a kormány "takarékossági dühét". |
Végső soron azonban a szocialista Gyurcsány állt elő annak tervezetével, hogyan lehet Magyarországon véglegesen leszámolni a szocializmussal, az államkincstár feneketlenségéről, az ingyenlevesről, ingyen-akármiről szóló illúziókkal. "Ilyesmire azonban Magyarországon sem a szocialisták, sem az ellenzék, sem a társadalom nincs felkészülve" - írja Peter Morvay, aki szerint Magyarországon a mindennemű reformok folytatása került veszélybe. "Márpedig reformok nélkül Magyarország a maga stagnáló gazdaságával, rekordnagyságú hiányával, eladósodottságával és a politikai ingatagsággal együtt a szakadékba zuhanhat.
Gyurcsány: A történtek sokat ártanak az országnak
Győzelem vagy vereség? - Gyurcsány-Orbán szócsata
Honnan venné el a Fidesz a pénzt?
Kieső bevételek: a kormány széttárja a kezét
Totális vereség: Gyurcsány utolsó megmérettetése?
Orbán: Magyarország győzött!
MTI