1p
A konkrétumokat hiányolják az ellenzéki pártok a Széll Kálmán Tervből, amit megszorító csomagként értékeltek. A piacok türelmesek, bár a BÉT-en néhány papír padlót fogott
A konkrétumokat hiányolják az ellenzéki pártok a Széll Kálmán Tervből, amit megszorító csomagként értékeltek. A piacok továbbra is türelmesek, bár a BÉT-en néhány papír hirtelen padlót fogott a bejelentés után - politikai és piaci reakciók a Matolcsy-csomag bejelentése után.

REAKCIÓK AZ ELLENZÉKTŐL
Az MSZP adóemelésekre számít

A szocialista párt a kormány keddi bejelentéseinek pozitívumaként érkeli, hogy rájöttek a strukturális reform és a költségvetési hiány csökkentésének szükségességére, ugyanakkor az MSZP hiányolja a konkrét lépések megnevezését. Mesterházy Attila arra számít, hogy a bejelentések megszorításokban és adóemelésekben öltenek majd testet.

A nemzetgazdasági miniszter és a közigazgatási tárcavezető keddi, a Széll Kálmán Tervről szóló bejelentéseit követően az MSZP elnöke újságírók előtt azt mondta, hogy most is csak egy "bulvár közgazdasági előadást" lehetett hallani, konkrétumok nélkül. Mesterházy Attila ugyanakkor pozitívan értékelte a strukturális reform és a költségvetési hiány lefaragásának igényét a kormányzat részéről. Hangsúlyozta, hogy az előző szocialista kormányok is ezt az utat választották. "Az előző 20 évben felgyülemlett strukturális problémákat próbálta az előző kormány is kezelni" - tette hozzá.
Mesterházy Attila azt mondta, hogy ha a mostani kormányzat ilyen irányba haladna tovább, az egészen biztosan jót tenne az országnak. A gond szerinte az, hogy nem derült ki a bejelentésekből: a kormányzat konkrétan mit szándékozik tenni.

A szocialisták elnöke egészen biztos abban, hogy a "most még ki nem bontott Orbán-csomag" megszorító és adóemelési csomag lesz. "Hiszen a hét említett terület közül legalább hat az emberek zsebét fogják érinteni és az adóemelések is nehezíteni fogják az emberek sorsát" - fűzte hozzá. 
Mesterházy Attila az eddigi bejelentések alapján egyértelműen megszorítást és adóemelést lát a következő lépések között. Azt is mondta: semmiféle strukturális reformelképzelést nem lehetett kihámozni az elhangzottakból. Véleménye szerint baj, hogy a kormányzat az eddigi rossz gazdaságpolitika árát is az adófizetőkkel akarja megfizettetni.

Elhangzott az is, a szocialisták a maguk részéről partnerek lennének abban, hogy valós strukturális reformokat hajtsanak végre, de ehhez látni kellene a konkrét terveket. "Ha a kormány a valós strukturális reformokra határozza el magát, akkor mi ehhez partnerek leszünk" - mondta Mesterházy Attila.

Jobbik: ez egy kíméletlen megszorító csomag

 A Jobbik elnöke szerint a kedden bejelentett kormányzati Széll Kálmán Terv egy "széllelbélelt" kísérlet a magyar gazdaság megmentésére, de valójában csak egy a betegeket, nyugdíjasokat és munkanélkülieket sanyargató megszorító csomag.

Mit tartalmazz Matolcsy csomagja? Mennyi pénzt spórol össze a kormányzat és milyen bontásban? És egyáltalán, ki volt Széll Kálmán?
Részletek a Matolcsy-csomagról és a kormány által bejelentett "konkrétumokról" >>>

Vona Gábor keddi sajtótájékoztatóján leszögezte: a Széll Kálmán Terv megvalósulása esetén bár valóban csökkenteni fogja az államadósságot, de csak ideiglenesen, és az újratermelődését sem fogja megakadályozni, a "megszorításokkal elérendő tartós növekedés pedig csak délibáb".     Az ellenzéki pártelnök szerint a bejelentett intézkedések fő áldozatai a lecsúszás előtt álló középosztály tagjai és a már lecsúszott csoportok lesznek. Vona Gábor hangsúlyozta: az Orbán-kormány ráadásul az előző nyolc év kormányainak megszorító csomagjaira teszi rá a saját intézkedéseit és ezzel olyan áldozatot vár el a magyar társadalomtól, amelynek teljesítésére az "már régen nem képes".   

Az ellenzéki pártelnök szerint a Széll Kálmán Tervnek "IMF-diktátum szaga van" és a kormány ezzel feladja a meghirdetett gazdasági szabadságharcot.     A Jobbik ezen intézkedések helyett kitart amellett, hogy újra kellene tárgyalni az államadósságot; a 4-6 százalékos gazdasági növekedés érdekében talpra kellene állítani a magyar mezőgazdaságot és élelmiszeripart; illetve a segélyek helyett a közmunkák kifizetésére be kellene vezetni országosan a szociális kártyát és ennek hátteréül a szociális bolthálózatot is.

LMP: ködösítés, amit a kormány művel

Az LMP szerint Matolcsy György bejelentése "ködösítés és hitegetés" volt, az ugyanis nem egy reformcsomagot takart. Az ellenzéki párt sajtótájékoztatóján elhangzott, szerintük strukturális reformok helyett megszorításokat hirdetett meg a kormány.

Scheiring Gábor LMP-s képviselő szerint Orbán Viktor kormányfő "nem mert" beszélni saját csomagjáról és Matolcsy Györgyre hagyta ezt a "szemmel láthatóan hálátlan" szerepet. Megjegyezte, hogy a bejelentések után zuhanni kezdett a forint és a tőzsdeindex is.

Szavai szerint ködösítés és hitegetés volt az is, hogy átmeneti lesz a bankadó, mert kiderült, hogy meghosszabbítják annak időtartamát. Hozzátette, korábban azt mondták, hogy egyéni számlák lesznek a nyugdíjrendszerben, most viszont napvilágot látott, hogy körülbelül ezer milliárd forintot folyó kiadási célokra "tapsolnak el", az "einstandolt" háromezer milliárd forintnyi nyugdíj-megtakarításból.
Ködösítésnek és hitegetésnek nevezte továbbá, hogy majd hat százalékos lesz a gazdasági növekedés.

Scheiring Gábor azt mondta, hogy ezekkel a kormány és Matolcsy György saját gazdaságpolitikájuk hiányáról, illetve a "kiszivárgott megszorító csomag" részleteiről próbálta elterelni a figyelmet.


Matolcsy György "csomagol"

Kijelentette, hogy a kormány a munkaerő-piaci szektorban, a nyugdíjkasszánál, az egészségügyben, a közösségi közlekedésben és várhatóan a felsőoktatásban is megszorításokra készül. Az LMP gazdaságpolitikái kabinetjének vezetője szerint a kiszivárgott részletek ugyanis "egy brutális képet vázolnak fel, ami várható, (...) azok megszorítások és egy munkaerő-piaci katasztrófa".
   
A képviselő úgy látja, hogy a kis- és középvállalkozások terhei várhatóan nőni fognak, de a kiszivárgott tervekben szerepel az egészségügyi hozzájárulás emelése és a kötelező kamarai tagság is. Hozzátette, kedden az is kiderült, hogy a társasági adót sem fogják csökkenteni.

Megjegyezte, hogy eközben a kormányzat az államigazgatásban leépítésekre készül, gyakorlatilag felszámolja a közmunkaprogramot és a rokkantnyugdíjasokat "visszalöki a munkaerőpiacra". Scheiring Gábor szerint ezeknek a lépéseknek a végeredményeként drasztikusan nőni fog a munkanélküliség.

PIACI REAKCIÓK
BÉT: eltérő hatások, padlóra kerültek a gyógyszerpapírok

Kövesse figyelemmel a részvénypiac alakulását>>
Eltérően hatott a tőzsdei vezető részvényekre a Széll Kálmán Terv részleteinek bemutatása, a bankadó harmadik évi összegének megemelése, a nyereségadó csökkentésének kitolása gyengítette a papírokat, az MTI által megkérdezett részvénypiaci elemző szerint azonban ennek hatásait az intézkedések kedvező piaci fogadtatása ellensúlyozhatja.

A bejelentést megelőzően - a kiszivárgott hírek hatására -, majd a terv ismertetését követően azonnal gyengült a Mol, az OTP és a Richter, néhány órával később azonban mérséklődött veszteségük.

Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője elmondta, hogy a gyógyszergyártók árfolyama még a bejelentés előtt csökkent. A kiszivárgott hírek ugyanis több konkrétumot tartalmaztak, mint a Matolcsy György által ismertetett terv, amelyben csak a gyógyszertámogatási rendszer átalakítása szerepel, összeg nélkül.

Bár a részletek még nem ismertek Herczenik Ákos szerint van rá esély, hogy a gyógyszergyártók nyereségének jelentős részét érinthetik az intézkedések. A Richter egészen 36.915 forintig gyengült, majd néhány óra múlva 37.500 forintra erősödött, de az előző napi záráshoz képest több mint 1 százalékos mínuszban volt.

Korrekció következhet

Megszenvedik a bankadót a hazai bankok?
Az OTP-nél más a helyzet - mondta. A bankadó teljes összegének kivetése a harmadik évben is ugyan egyértelműen negatív hír a cégnek, ahogy a nyereségadó csökkentésének elhalasztása is, ezzel szemben ha az intézkedéseket a befektetők pozitívan fogadják, csökkenhet a magyarországi kockázat, ami ellensúlyozhatja a negatív hatásokat. Az OTP a bejelentést követően 5.660 forintig gyengült, majd 5.750 forint fölé korrigált, ám ez is több mint 2 százalékkal gyengébb a hétfői záróáránál.

A Mol-nak is kedvezőtlen a társasági adó fennmaradása, de a jelenlegi olajárak és a Molról megjelenő céghírek mellett a bejelentés nem mozgatta meg az árfolyamot. Délelőtt 11 óra után 23.305 forintra csökkent az árfolyam, délutánra azonban pluszba került a papír.

A Magyar Telekomot is hátrányosan érinti az intézkedés, de az adó mellett legalább ilyen fontos a cég osztalékhozamának összehasonlítása az állampapír piaci hozamgörbéjével, a különbség pedig nőhet Magyarország javuló megítélésével. A Magyar Telekom árfolyama nem csökkent a terv ismertetésekor, délután is 1 százalékos pluszban állt a részvény.

London: a számok rendben, a végrehajtás a kérdés

 A magyar kormány kedden ismertetett intézkedési tervének főszámai jobbak a vártnál; a piac innentől a végrehajtás hatékonyságát figyeli - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők.

Az RBC Capital Markets globális befektetési szolgáltató csoport londoni részlegének szakelemzői közölték: számításaik szerint a csomag összértéke 2013-ig kivetítve eléri a 900 milliárd forintot, ami több, mint amennyit a piac "alig néhány napja is várt".

A ház szerint azonban a csomag tényleges próbáját nem a főszámok jelentik, hanem az, hogy a tervezett lépéseket milyen hatékonysággal sikerül végrehajtani, és "ennek megítélése óhatatlanul időbe telik".

Az RBC Capital Markets londoni elemzői kiemelik, hogy a kiigazítási program elsődleges érintett területei közé tartozik az egészségügy, a nyugdíjrendszer, a közösségi közlekedés, az oktatás, a foglalkoztatás és a gyógyszerár-támogatás. Ezeken a területeken komoly megtakarításokra van lehetőség, a problémák azonban "rendkívül mélyen gyökereznek", és politikai akaraterő kell majd ahhoz, hogy a kormány tartsa magát a tervekhez az esetleges  lakossági ellenállással szemben is - fogalmaztak a cég londoni elemzői.

Banki elemzők: a csomag langyos, de kedvező az irány

A Bankszövetség szerint nagy csalódás, hogy marad egy évet még a bankadó, hiszen a szektor szereplői eddig azzal számoltak, hogy annak mértékét a felére csökkentik 2012-ben.
Részletek >>>
Elégedettek a piaci elemzők a Széll Kálmán Terv irányával, céljával, de a piac több részlet megismerését várja. Az MTI-nek kedden nyilatkozva kiemelték: a kormány terveinek legfontosabb üzenete az államadósság-csökkentés.   

Barta György, a CIB Bank vezető elemzője úgy fogalmazott: "langyos lett a csomag", mert tartalmaz meleget és hideget is egyszerre. Leszögezte: a kedden meghirdetett kormányzati intézkedési terv hangneme és az általános iránya kedvező, fő kockázata azonban, hogy fellazulhat a megvalósítás során. Szerinte piacnak a konkrét döntésekről további információra lesz szüksége.
Az intézkedési terv "meleg", azaz a pozitív oldalához tartozik a mérete. Pozitív az is - fűzte hozzá -, hogy a terv a kiadási oldali tételekre összpontosít és tartalmaz a foglalkoztatást elősegítő strukturális elemeket is.

A csomag "hideg" része a megvalósítási kockázat, és aggályos az is, hogy egyes elemeket nem részleteztek, valamint akad olyan köztük, amely további költségnövekedéssel járhat - mondta.
A megcélzott hiányértékek és gazdasági növekedés üteme pedig túlontúl ambiciózusnak tűnik - tette még hozzá.

Felhívta a figyelmet, hogy az idei évben komolyabb megtakarításra még nem lehet számítani az intézkedési tervtől, mert a legtöbb intézkedés további tervezést igényel, a csomag legfőbb hatása 2012-ben mutatkozik, utána 2014-ig már halványul.

A csomag akár puhulhat is

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője úgy vélekedett: az intézkedési terv legfontosabb üzenete az államadósság csökkentése. Az elemző elégedett a kormányzati bejelentéssel, szerinte annak iránya jó, támogatható, ennél többet most nem lehetett várni.
Kiemelte: a várakozásokhoz képest "vastagabb", 2013-ban 900 milliárd forintos programot jelentettek be, bizonyára azért, hogy ha felpuhulna is, maradjon benne mozgástér.

Hozzátette: a piacon csalódást okozott, hogy nem ismertették a részleteket, azt, hogy miként kivitelezik a lépéseket. Hozzátette azonban, hogy ügyben szerinte sincs ok az elkeseredésre, mert most indul majd be a törvényalkotás.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. vezető elemzője jónak, fontosnak, szükségesnek nevezte a változtatások irányát. Hozzátette: ez ügyben nincs hiányérzete, bár az állam és az önkormányzatok működése nem került szóba.
Kitért arra is, hogy az előre kiszivárgott részletek köszöntek vissza a bejelentésben, ezek jó részében nem volt meglepő. Számítani lehetett a csomag természetére is, és bár kedden többet meg lehetett tudni a részletekről, hogy valójában mekkora megtakarítás származik az intézkedésekből, arra majd a gyakorlat adja meg a választ - közölte

Érthetetlen, hogy a bankadón a piac miért lepődött meg?

Fontosnak nevezte azt is, hogy feltárták a "fehér foltokat", azaz azt, hogy miből töltik fel a programot a megfelelő nagyságúra. Ezek közül kiemelte a bankadó jövő évre szóló meghosszabbítását és a társasági nyereségadó-csökkentés elhalasztását.
E két lépést Barta György "érdekesnek" nevezte, Suppan Gergely pedig ezekről azt mondta: érthetetlen, hogy miért okoz csalódást a piacnak a bankadó hosszabbítása, ő maga arra számított, hogy ez az adó csak 2013-tól fut ki.

A társasági adócsökkentés késése kapcsán Suppan Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy ezt feláldozzák az államadósság-csökkentés oltárán, de amit "elveszítenek a vámon, megnyerhetik a réven." Ha hitelesebb lesz a gazdaságpolitika és gyorsabban csökken az államadósság, akkor gyorsabban csökkennek a kamatterhek is, csökkenhet a kockázati felár, így olcsóbb finanszírozáshoz juthatnak a cégek, ami kompenzálhatja az üzleti szférát. Igaz - fűzte hozzá - egy ígérettől való elállás csökkenheti az üzleti bizalmat is.

bte \ gda

Cikkünk folyamatosan frissül.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG