Történelmi jelentőségű eredmény született, és amióta a brüsszeli uniós csúcsok résztvevője vagyok, a következményeket illetően ez volt mind közül a legjelentősebb találkozó - így méltatta José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke pénteken, a brüsszeli EU-csúcsot záró sajtóértekezleten a tanácskozáson született energetikai és környezetvédelmi döntéseket. Angela Merkel német kancellár, az EU soros elnöke pedig ugyanitt azt hangsúlyozta: a mostani egyezményekkel, a klímaváltozás kivédését szolgáló, kötelező erejű célkitűzések megszabásával "megnyílt egy ajtó az európai együttműködés új dimenziója előtt".
Mint elmondták, az állam- és kormányfők elfogadták, hogy az EU 2020-ra az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, s szintén kötelezően előírták, hogy az unió teljes energiafogyasztásában 2020-ra érje el a 20 százalékot a megújuló energiaforrások aránya. Emellett döntés született, hogy szintén 2020-ra a közlekedésben 10 százalékos legyen a bioüzemanyagok használata.
Merkel külön is kiemelte, hogy a tagállamok felkérték a bizottságot: 2008-ra, illetve 2009-re tegyen javaslatot a világítási módok fokozatos átalakítására, energiatakarékosabb módszerek alkalmazására mind a köztereken, mind az épületekben. |
Ugyanakkor az újságírói kérdésekből, s az ezekre született válaszokból az tűnt ki, hogy a Barroso által méltatott "történelmi eredményt" lényegében a leginkább vitatott kérdés elnapolásával sikerült elérni. Míg ugyanis az üvegházhatást okozó gázkibocsátás csökkentését a tagállamok már korábban elfogadták, arról még a csúcson is komoly viták folytak, hogy a megújuló energiaforrások szintjének 20 százalékra növelése (a jelenlegi 7-ről) kötelező érvényű, azaz minden egyes országnál számonkérhető legyen-e. Merkel és Barroso most elmondták: a 20 százalékos kötelező szint EU-s átlag lesz, azaz globális célkiűzés, s hogy egyes tagállamoknak ezen belül hány százalékot kell majd elérniük, azt a későbbi tárgyalásokon határozzák meg, méghozzá minden egyes ország adottságainak, helyzetének figyelembe vételével.
Mindenesetre Barroso ígéretet tett: az EU-bizottság úgy fog tárgyalni minden egyes tagállamról ebben a kérdésben, hogy azoknak ne legyen okuk panaszra, azaz elfogadhassák saját nemzeti célszámaikat. Arra a kérdésre azonban sem ő, sem Merkel nem adott egyértelmű választ, vajon mi történik, ha valamelyik tagállam mégsem akarja jóváhagyni a neki javasolt arányszámot.
Gyurcsány kiskapukat keres energia-ügyben
Legalább 50 évre kell felkészülni
UFO-technológiákkal a Föld megmentéséért
Milyen kárt okoztunk a sarkvidékeken?
Magyarország kiemelten veszélyeztetett
Zöld közbeszerzést szorgalmaz a szaktárca
Napelemgyártó épül hazai befektetőkkel a Rétságon