A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete azért fordult a Gazdasági Versenyhivatalhoz, mert álláspontjuk szerint mind az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által, mind egyes háziorvosi szoftver forgalmazó cégek által kínált vényíró szoftverek működése megtévesztésre alkalmas, néhány esetben valótlan tényeken alapul, és jelentős versenykorlátozó hatású.
Az OEP visszautasítja azt az állítást is, hogy azt a látszatott keltette illetve kommunikációjában is azt hangsúlyozta volna, hogy az orvos kizárólag az olcsóbb gyógyszert írhatja fel. |
A gyógyszergyártók szerint az OEP által biztosított vényíró program önkényesen kialakított feltételrendszer alapján kategorizálja a tb kassza számára azonos kiáramlást jelentő termékeket (fix támogatású termékek), azt a látszatot keltve, és kommunikációjában is hangsúlyozva, mintha ezen termékek közül az orvos kizárólag a legolcsóbb készítményt írhatná fel betegének, korlátozva ezzel a betegek szabad választási jogát.
A két gyártói szövetség kérte a Gazdasági Versenyhivataltól ezen versenykorlátozó gyakorlat megsemmisítését, melyre az előzetes szakértői vélemények alapján nagy esélyt látnak.
Az egészségbiztosítási pénztár magyarázata szerint a kategorizálás alapját az OEP támogatotti listája adja. A program a betegek költsége alapján kategorizálja a készítményeket, ezzel segíti az orvos és a beteg tájékoztatását. |
Fideszes kérdések: nem és nem
Nem áprilisi tréfa!Zsebünket érintő változtatások
Nagy a szigor gyógyszer-fronton
1000 gyógyszer lesz olcsóbb - bejött a törvény (hanganyag)
MTI