Megúszható-e az adócsalás, ha "vették" az adatokat?
Ha az APEH megkapja a listát és van magyar érintett, tisztázni kell azt is, hogy a magyar bíróságon megállná-e a helyét egy olyan eljárás, amelynek során nem legálisan jutottak hozzá az adatokhoz - tette hozzá. Bakonyi Ágnes elmondta: az APEH eddig soha nem fizetett ilyen adatokért, és a nemzetközi adóhatósági együttműködés alapján a német adóhatóság sem kérhet értük pénzt.
Az ügy előzménye, hogy a német titkosszolgálat (BND) sajtóhírek szerint tavaly 5 millió euróért adatokat vásárolt meg egy liechtensteini informátortól. A megvett "papírok" között a hírek szerint számlakivonatok, értesítések és egyéb hivatalos bankdokumentumok vannak, továbbá egy DVD, mintegy 1.600 személy nevével, akik felerészt németek, felerészt külföldiek. Az érintettek az adatok szerint több száz millió eurót helyeztek el több liechtensteini bankban és számos hercegségi alapítvány számláján, s felmerül velük szemben az adócsalás gyanúja. A botrány az idén februárban robbant ki, amikor lemondott a német posta elnöke, s kiderült, a BND által megszerzett számlaadatok alapján indult nyomozás ellene. Az adóhatóságok vizsgálat indítottak további adócsalással gyanúsított prominens személyek ellen is.
A német botrány kirobbanása után több országban is vizsgálat kezdődött - Németországgal együtt összesen tizenkét országban - adócsalással gyanúsított személyek ellen, a közép-kelet-európai térségből elsőként Csehországban.
Az APEH is szimatol az adócsalók listája után
Retteghetnek az adócsalók: elindult a lavina
Sorra jelentik fel magukat az adócsalók
Fél Németország benne van az adócsalásban
Adócsalás: beperelték a német államot
MTI