1p
A szenátus elfogadta az adósságplafon emeléséről szóló törvénytervezetet, a nagy hitelminősítők pozitívan értékelték az eredményt, Kínában viszont már csak A-kategóriás az USA
A szenátus elfogadta az adósságplafon emeléséről szóló törvénytervezetet, a nagy hitelminősítők pozitívan értékelték az eredményt, Kínában viszont már csak A-kategóriás az USA

Az adósságplafon emeléséről és a kiadáscsökkentésről szóló kompromisszum csak az első lépés volt, két párt képviselői együtt fognak dolgozni a deficit további csökkentése és annak biztosítása érdekében, hogy az Egyesült Államok a lehetőségei által megengedett keretei között éljen. Ezt Barack Obama amerikai elnök mondta kedden, a Fehér Ház Rózsakertjéből közvetített televíziós beszédében.

Az elnök néhány perccel az után beszélt, hogy a szenátus elfogadta az adósságplafon emeléséről és a hozzá kapcsolt deficitcsökkentési lépésekről kötött kompromisszumos törvénytervezetet. A képviselőház hétfőn szavazta meg a megállapodást. Obama azt mondta: a világ legnagyobb gazdaságának újjáépítése érdekében további lépésekre van szükség. Egy adóreform kidolgozását várja el a kongresszus által felállítandó kétpárti kongresszusi bizottságtól, és leszögezte: a gazdagok több adót fizetnek majd a deficitcsökkentés érdekében.

Az elnök sürgette, hogy a kongresszus hozza meg az olyan gazdaságélénkítő döntéseket, mint a munkanélküliségi biztosítás meghosszabbítása, a Panamával, Dél-Koreával és a Kolumbiával kötött kereskedelmi megállapodások ratifikálása, és a polgári repülés finanszírozásáról szóló törvénynek még a törvényhozási szünet előtti jóváhagyása. Felhívta a figyelmet, hogy a gazdaság helyzetének javításáért mindkét párt felelősséggel tartozik. A frissen elfogadott törvényt az elnök kedden már alá is írta.

A Fitch részben elégedett

Az amerikai államadósság-plafon emeléséről megszületett törvényhozási döntés "az első fontos lépés" az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "AAA" szuverén adóskockázati besorolásának megőrzése felé, de ehhez hiteles középtávú deficitcsökkentő terv is szükséges - közölte kedd esti londoni kommentárjában a Fitch Ratings. A legnagyobb európai hitelminősítő az adósságlimit-emelés hosszadalmas vitáját lezáró szenátusi voksolás után, Londonban kiadott kommentárjában "egyértelműen a helyes irányba tett lépésnek" nevezte a kongresszusi megállapodást. A Fitch ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Államoknak, csakúgy, mint az európai országok zömének, kemény adó- és kiadási döntésekkel kell szembenéznie - ráadásul gyenge gazdasági növekedési környezetben -, ha az államháztartási hiányt és az államadósságot középtávon "biztonságosabb szintekre" kívánja csökkenteni.

A Fitch Ratings szerint a kedden megszületett egyezség "fontos első lépése, de nem a vége" annak a folyamatnak, amelynek révén hiteles terv születhet az Egyesült Államok "AAA" adósosztályzatának megőrzését biztosító államháztartási deficitszint elérésére. Az elemzés szerint az adósságplafon megemelése és a létrejött deficitcsökkentési terv "szélesebb értelemben vett paraméterei" alátámasztják a Fitch azon véleményét, hogy az Egyesült Államokban eluralkodott politikai közbeszéd "intenzitása és teátrális jellege" ellenére megvan a politikai akarat és a képesség a helyes döntések meghozatalára. A Fitch jóval nagyobb türelmet tanúsított az Egyesült Államok iránt az adósságlimit-emelés kapcsán kirobbant vita során, mint a másik két nagy hitelminősítő, a Standard & Poor´s és a Moody´s Investors Service ugyanis már a múlt hónap közepén negatív megfigyelés alá vette az Egyesült Államok adósosztályzatait.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja keddi elemzésében úgy vélekedett, hogy a most elért kongresszusi megállapodás nem állítja fenntartható költségvetési pályára az Egyesült Államokat, és így a következő évtizedben sem stabilizálja a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-rátát. A ház londoni elemzői szerint így az adósságplafon-emelési vita során kidolgozott deficitcsökkentő egyezség jócskán elmarad a befektetők és a hitelminősítők által elégségesnek tartott mértéktől.
 
A Moody´s megerősítette az "Aaa" osztályzatot  

A döntés után, szerda hajnalban megerősítette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" kormánykötvény-besorolását a Moody´s Investors Service, egyben negatív kilátást adva az osztályzatra. A negatív kilátás megállapítása mindazonáltal komoly mértékű javítás, a nemzetközi hitelminősítő ugyanis július közepe óta leminősítést valószínűsítő megfigyelés alatt tartotta az amerikai besorolást. A hitelminősítői gyakorlatban a leminősítési megfigyelés a negatív kilátásnál sokkal erőteljesebb utalás a várható - és jóval rövidebb időn belüli - osztályzatrontásra.

A Moody´s a szerda hajnali megerősítéshez fűzött indoklásában felidézte, hogy július 13-án azért helyezte leminősítési megfigyelés alá az amerikai szuverén kötvényosztályzatot, mert az adósságlimit emeléséről szóló döntés hiányában akkor még "csekély, de növekvő" valószínűsége volt az Egyesült Államok törlesztési hátralékba kerülésének. A cég szerint azonban azzal, hogy a Kongresszus döntött az adósságplafon 900 milliárd dolláros megemeléséről, és elkötelezte magát további 1200-1500 milliárd dolláros emelés mellett az év végéig, "gyakorlatilag megszűnt" egy ilyen törlesztési hátralék kialakulásának kockázata, és ez vezetett az "Aaa" adósosztályzat megerősítéséhez.

Kínai kritika

Tovább gyengítette, "A-plusz" besorolásról "A"-ra rontotta az Egyesült Államok adósosztályzatát a kínai Dagong Global Credit Rating hitelminősítő szerdán, egyben negatív kilátást adott a besorolásra. Dagong Global Credit Rating egy nappal azután rontotta az amerikai adósosztályzatot, hogy a washingtoni törvényhozás döntött az adósságplafon 900 milliárd dolláros megemeléséről, és elkötelezte magát további 1200-1500 milliárd dolláros emelés mellett az év végéig; a lépéssel gyakorlatilag megoldódott a washingtoni kormány fizetésképtelenségével fenyegető belpolitikai válság.

A kínai hitelminősítő szerint az adósságplafon emelése nem változtat azon, hogy az Egyesült Államok államadóssága gyorsabb ütemben nő, mint az amerikai gazdaság és az adóbevételek, ami ahhoz fog vezetni, hogy csökken Washington hiteltörlesztési képessége.


MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG