.jpg)
A közszolgálati televízió szerint hasonló felvásárlást hajtott végre a tavalyi évben az O2 telefonszolgáltató nagyvállalat is. A pénzügyi szakértők egy része éppen az ilyen felvásárlásokkal magyarázza azt, miért erősödik a korona folyamatosan és gyorsan. Más szakértők szerint azonban ez csak az egyik oka a bonyolultabb problémának. A Cseh Nemzeti Bank is a közelmúltban olyan véleményt fogalmazott meg, hogy a korona túlságos erősödése gazdaságilag nem indokolt, és nem kizárt, hogy spekuláció áll mögötte.
A cseh korona az euróhoz viszonyítva nagyjából egy év alatt 3 koronával erősödött. A tavalyi év elején egy euró majdnem 29 koronába került, ma az árfolyam 25 korona körül van. "A koronával történő üzletek napi értéke 86 milliárd. Egy-egy nagy felvásárlás természetesen befolyásolja az árfolyamot" - mondta Petr Sklenár, az Atlantik FT elemzője.
"A korona erősödését a gyengülő dollár is segítette. A CEZ művelete, amelyet a vezetés elismert, biztos, hogy befolyással volt az árfolyamra, de nem ez volt a folyamat kiváltó oka" - állította viszont Michak Brozek, a Raiffeisenbank elemzője. Szakértők már tavaly felfigyeltek, hogy a "nem elsőrendű válság" furcsamód jót tett a cseh koronának: ősztől afféle térségi tartalékvalutává avanzsált a kis kockázatot kereső nemzetközi befektetők étlapján.
Vladimír Mertlík, volt pénzügyminiszter szerint a CEZ nyomás alatt van: az állam mint fő tulajdonos arra ösztönzi, hogy növelje nyereségét. Ugyanakkor a korona mértéktelen erősödése kedvezőtlen a gazdaság számára, amely egyre nyitottabb a világ felé.
A CEZ Csehországon kívül Bulgáriában, Szerbiában, Boszniában, Koszovóban, Németországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában van jelen.
A Mol és a CEZ decemberi stratégiai partnerségi megállapodásának keretében a CEZ 7 százalékot szerzett a Molból, mintegy 22 milliárd koronás költséggel. Abban is megállapodtak, hogy fele-fele arányú részvétellel közös céget hoznak létre, amely összesen 1,4 milliárd eurós beruházással 2013-ig 1760 megawatt új, gázalapú erőművi kapacitást épít. A közös vállalat főleg Magyarországon és Szlovákiában fejti ki tevékenységét, de a közeljövőben további lehetőségeket is keres, elsősorban Horvátországban és Szlovéniában.
Drasztikusan csökkenti alaptőkéjét a Mol
Alig bírnak a csehek a koronával
Száguld a cseh bankok profitja
Irigykedik az EU a csehekre
Euró: mi majd´ megveszünk érte, a csehek jegelik