1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Részben a Cseh Energetikai Művek (CEZ) is felelős azért, hogy a cseh korona az utóbbi időben folyamatosan és rendkívüli módon erősödik, állítja a Hospodárské Noviny című mértékadó cseh politikai és gazdasági napilap.
Részben a Cseh Energetikai Művek (CEZ) is felelős azért, hogy a cseh korona az utóbbi időben folyamatosan és rendkívüli módon erősödik, állítja a Hospodárské Noviny című mértékadó cseh politikai és gazdasági napilap.

Megbízható értesülésekre hivatkozva a napilap azt írja, hogy a cseh áramtermelő és -szolgáltató nagyvállalat tavaly több mint 3 milliárd euró értékben vásárolt fel koronát, hogy kiküszöbölje a korona erősödéséből eredő veszteségeket. Ezzel a nagyszabású művelettel ugyanakkor maga is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a korona erősödése jelentősen felgyorsult.

A közszolgálati televízió szerint hasonló felvásárlást hajtott végre a tavalyi évben az O2 telefonszolgáltató nagyvállalat is. A pénzügyi szakértők egy része éppen az ilyen felvásárlásokkal magyarázza azt, miért erősödik a korona folyamatosan és gyorsan. Más szakértők szerint azonban ez csak az egyik oka a bonyolultabb problémának. A Cseh Nemzeti Bank is a közelmúltban olyan véleményt fogalmazott meg, hogy a korona túlságos erősödése gazdaságilag nem indokolt, és nem kizárt, hogy spekuláció áll mögötte.

A cseh korona az euróhoz viszonyítva nagyjából egy év alatt 3 koronával erősödött. A tavalyi év elején egy euró majdnem 29 koronába került, ma az árfolyam 25 korona körül van. "A koronával történő üzletek napi értéke 86 milliárd. Egy-egy nagy felvásárlás természetesen befolyásolja az árfolyamot" - mondta Petr Sklenár, az Atlantik FT elemzője.

"A korona erősödését a gyengülő dollár is segítette. A CEZ művelete, amelyet a vezetés elismert, biztos, hogy befolyással volt az árfolyamra, de nem ez volt a folyamat kiváltó oka" - állította viszont Michak Brozek, a Raiffeisenbank elemzője. Szakértők már tavaly felfigyeltek, hogy a "nem elsőrendű válság" furcsamód jót tett a cseh koronának: ősztől afféle térségi tartalékvalutává avanzsált a kis kockázatot kereső nemzetközi befektetők étlapján.

Vladimír Mertlík, volt pénzügyminiszter szerint a CEZ nyomás alatt van: az állam mint fő tulajdonos arra ösztönzi, hogy növelje nyereségét. Ugyanakkor a korona mértéktelen erősödése kedvezőtlen a gazdaság számára, amely egyre nyitottabb a világ felé.

A CEZ Csehországon kívül Bulgáriában, Szerbiában, Boszniában, Koszovóban, Németországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában van jelen.

A Mol és a CEZ decemberi stratégiai partnerségi megállapodásának keretében a CEZ 7 százalékot szerzett a Molból, mintegy 22 milliárd koronás költséggel. Abban is megállapodtak, hogy fele-fele arányú részvétellel közös céget hoznak létre, amely összesen 1,4 milliárd eurós beruházással 2013-ig 1760 megawatt új, gázalapú erőművi kapacitást épít. A közös vállalat főleg Magyarországon és Szlovákiában fejti ki tevékenységét, de a közeljövőben további lehetőségeket is keres, elsősorban Horvátországban és Szlovéniában.

Drasztikusan csökkenti alaptőkéjét a Mol
Alig bírnak a csehek a koronával
Száguld a cseh bankok profitja
Irigykedik az EU a csehekre
Euró: mi majd´ megveszünk érte, a csehek jegelik
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG