Megvizsgálják a vagyonosodási vizsgálatokat
Az MTI információ szerint a képviselőcsoport költségvetési munkacsoportja hétfőn este Keller László pénzügyi államtitkár részvételével tárgyalta a kérdést, és ott vetődött fel a testület létrehozása.
A probléma azután került napirendre, hogy Bárándy Gergely képviselő augusztus közepén írásbeli kérdéssel fordult a pénzügyminiszterhez, mert szerinte újra kellene gondolni az APEH vagyongyarapodási vizsgálatra vonatkozó eljárási szabályait, ugyanis azok több helyen is ütköznek a jogelvekkel, és sokszor irracionális követelményeket támasztanak adózókkal szemben.
Veres János pénzügyminiszter válaszában leszögezte: nem tartja szükségesnek a hatályos szabályok felülvizsgálatát, azt azonban elismerte, hogy az adóhatóság gyakorlatában adódhatnak hibák, de ezeket igyekeznek a lehető legkisebb mértékűre csökkenteni.
Bárándy Gergely az MTI megkeresésére nem cáfolta a csoport megalakulását. Szerinte kezdeményezése nem áll ellentétben a gazdaság kifehérítését célzó kormányzati törekvésekkel, nem célja a vagyonosodási vizsgálatok megszüntetése, csupán korrekciójukra irányul.
Az MTI birtokába került a képviselő által készített dokumentum, amelyben konkrét javaslatokat fogalmaz meg a vagyongyarapodási vizsgálatokkal kapcsolatban. Többek között szigorú feltételekhez kötné a bizonyítási teher megfordulásának elrendelését, illetve a becslési eljárás alkalmazhatóságát. A javaslatok között szerepel az, hogy az adóhatóságnak előre világossá kell tennie, a jövőben milyen bizonyítékokat fogad el az adózó állításainak igazolására.
Bárándy Gergely azt is kezdeményezi, hogy a jogszabályok módosításáig haladéktalanul utasítsák az APEH-et, hogy a vagyonosodási vizsgálatoknál kizárólag a 2006. szeptember 15-e után keletkezett vagyonnövekedés forrásának igazolására követeljen az adózótól hitelt érdemlő adatot.
Az APEH törvényesen fehéríti a gazdaságot
Liechtenstein nem dugdossa tovább az adócsalókat
Ahogy élsz, annyit érsz: bárkire rászáll az APEH
MTI