2006 közepéig, a megszorító intézkedések bejelentéséig, az ingatlanárak 10%-ot meghaladó áremelkedést produkáltak egy év alatt, majd mélyrepülésbe kezdtek. Csupán a tavalyi év végére tehető a lakáspiaci árak konszolidációja, illetve visszafogott ütemű emelkedése. Így nézne ki a lakáspiac laboratóriumi körülmények között, az infláció hatását kiszűrve. Az infláció a megszorításokkal, a gazdasági növekedés lanyhulásával egy időben pörgött fel látványosan és okozott komoly értékrombolást. Ha az indexet az áremelkedés mértékével korrigáljuk, láthatjuk, hogy a lakásárak komoly értékvesztést szenvedtek el. Reál értéken, a 2006 áprilisi bázishoz képest országos szinten csökkent a lakások értéke.
STAGNÁLÓ TÖBBLAKÁSOS INGATLANÁRAK
A többlakásos ingatlanpiacon elmúlt két évben egy elhúzódó stagnálásnak lehettünk szemtanúi. Ebbe a kategóriába nem tartoznak bele az ikerházak és a 2-4 lakásos társasházak, csak a klasszikus négynél több lakásos társasházak, a lakótelepi lakások és a panel lakások.
Az Axa Országos Lakóingatlan Értékindex mintegy 55 ezer lakóingatlan értékbecslési adatát feldolgozó rendkívül pontos értékindex. Az index megyékre, megyeszékhelyekre és budapesti kerületekre lebontva, a lakásállományi adatokkal súlyozva határozza meg, havi periodicitással az ingatlanárak változását. Az indexszámítás során különbséget tesznek családi, több lakásos és panel lakóingatlanok között. Ez az index lényegesen precízebb és megbízhatóbb adatokkal szolgál, mint egy megkérdezéses adatfelvételen alapuló, - statisztikailag úgynevezett puha adatokkal dolgozó - várakozásokkal kalkuláló ingatlanpiaci index. |
A KSH 2005-ös tanulmánya szerint a teljes lakásállomány több mint 14%-a panel falazatú függőleges teherhordó szerkezettel van ellátva. A panellakások az országban aránytalanul koncentrálódnak, túlnyomó többségük a fővárosban, illetve megyeszékhelyen található. Ennek megfelelően a panellakás indexet, megfelelő súlyozással Budapest, valamint a 11 legnagyobb megyeszékhely adataiból állították össze.
A több lakásos ingatlanok piacánál a panel lakások részpiacának helyzete sokkal elszomorítóbb képet fest. Az AXA Országos Panellakások Értékindexe a második negyedévben egyre inkább begyorsuló zuhanást mutatott. Az okokra nem nehéz magyarázatot találni: korszerűsítési problémák és az egekbe szökő fenntartási költségek.
CSALÁDI HÁZAK: ÉLÉNKÜLŐ KERESLET
Sokkal mozgalmasabb képet festett azonban a családi házak értékváltozása az elmúlt két évben. 2006 októberétől év/év alapon mintegy 15%-kal értékelődtek le a családi házak országos szinten, de azóta egy határozott trendfordulót lehetett tapasztalni és az idén az árak kezdtek ismét magukra találni. Az infláció hatása azonban reál értéken itt is jelentősen csökkentette a lakások értékét, így azok többségének, akik 2006 tavaszán vettek családi házat egészen idén nyárig még ingatlanuk 5-10%-os leértékelődésével is szembe kellett nézniük. Ezek alapján pedig nem nehéz levonni azt a következtetést, hogy az ingatlanpiac, mint befektetés, a hiedelmekkel ellentétben nem feltétlenül a legjobb befekektetési forma hazánkban - olvasható az Axa elemzésében.
Egyre többen tervezik a lakásvásárlást
Az AL Holding és a GKI 2008 második negyedéves felmérése szerint – az első negyedévhez képest – országosan 15 százalékkal, 30 000-re nőtt azon háztartások aránya, amelyek a következő egy évet tekintve biztosak abban, hogy lakást vásárolnak, vagy építenek. A lakáspiacra vonatozó helyzetértékelések mind Budapesten, mind a vidéki régiókban számottevően javultak az előző, 2008. áprilisi megkérdezéshez képest, sőt 2004 óta nem mutatott ilyen kedvező értéket a lakáspiaci várakozásokat jellemző AL-GKI index. A „szezon” beindulása tehát nyilvánvalóan javította a megkérdezettek véleményét.
Az új beruházásoknál a minőség folyamatos javulása figyelhető meg. A leendő otthonok alapterülete tovább nő, leginkább a kislakások építése szorul vissza. Az egyszobás garzonlakások kínálata tavaly 20 százalékos mértékben esett vissza, a nagyobb, 3-4 szobás lakások kínálata 14 százalékos bővülést mutat. Mindez összefügg azzal, hogy a vevői döntésekben egyre inkább tükröződik a tudatosság, a hosszabb távú tervezés, mind többen igénylik a minőségi elemeket a garázs, a terasz meglétét - olvasható az AL Holding elemzésében.
Nem merünk lakást venni az APEH miatt
Kegyelmezzenek a lakásvásárlóknak!
Egyre nehezebb szabadulni a lakásoktól
Ne higgye, hogy a távfűtés a panelosok problémája
Hogyan add el lakásod 5 nap alatt?
Lakáshitelek: fölösleges az állami támogatás?
Privátbankár