Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) most elkészült éves bértarifa-felméréséből az is kiderült, hogy a műszaki pozíciókban alig emelkedtek a jövedelmek. 2005-ben például egy szoftverfejlesztő informatikus bruttó átlagkeresete 323 ezer forint volt havonta, 2006-ban ez csak öt százalékkal emelkedett.
A műszaki és természettudományi pozíciók közül egyébként a geológusok, a matematikusok, a gyengeáramú villamosmérnökök, illetve a kohó- és a gépészmérnökök munkáját díjazzák legtöbbre a hazai munkaadók. A diplomás posztok közül kiemelkedik a légi irányítók javadalmazása, amely a bruttó nyolcszázezret közelíti.
Ezzel szemben meglepő az ügyvédek alacsony fizetése, amely a pályakezdők esetén a legmagasabb, százhúszezer, majd később már csak 62 500 forint, amely, mint ismeretes, tavaly az országos minimálbér öszszege volt. Eszerint az ügyvédek vélhetően minimálbérre vannak bejelentve például saját vállalkozásukba, s emellett más formában jutnak hozzá havi jövedelmükhöz.
Érdekesség, hogy milyen jól megfizeti az álláspiac a diplomát és esetleg a nyelvtudást is igénylő ügyintézői posztokon dolgozókat. Közülük is kiemelkedik a nagy felelősségi jogkörrel felruházott pénzintézeti finanszírozási ügyintézők keresete, amely meghaladja a bruttó 277 ezret. A biztosítási ügyintézők átlagosan 233 ezret keresnek egy hónapban.
Az ÁFSZ a teljes kereset alatt egyébként az adott hónapban számfejtett rendszeres keresetelemek bruttó összege mellett az előző évi nem havi rendszerességű prémiumokat, jutalmakat is hozzákalkulálta, valamint a 13. havi fizetés egy tizenketted részét. Az adatok a legalább öt főt és annál nagyobb vállalkozások javadalmazását összesíti. |
A keresetek országos átlagok, vagyis ezek vállalatméretenként és régiónként eltérőek lehetnek. Ha a vizsgált több mint nyolcszáz munkakörben elérhető keresetek átlagát nézzük, abból kiderül, hogy a legjobban (Közép-Magyarország) és a legrosszabbul (Észak-Alföld) fizető régiók között komoly eltérés, 50 százalékos bérkülönbség van.
Emellett még életkoronként is nagy differencia van az egyes munkakörökben dolgozók között. Bár általában az életkorral, a növekvő szakmai tapasztalattal és a hierarchiában való feljebb lépéssel egyenes arányban nőnek a fizetések, azért akadnak kivételek is. A marketingeseknél például a 31–50 év közöttiek keresnek a legjobban, az ettől fiatalabbak vagy idősebbek munkáját kevesebbel honorálják. A humánpolitikai szervezők körében a 31–40 évesek jövedelme a legmagasabb, s ugyanez a helyzet a könyvelőknél is.
318 ezren állás nélkül
Turkáljon mások zsebében!
Meglepően jól kerestünk tavaly: 171 ezer az átlag
Többet kerestünk, mégsem költöttünk annyit - miért? (hanganyag)
Reálkeresetek: a második félév volt kritikus (hanganyag)