17:45
Este 6 óra előtt egy euró 291, egy svájci frank 241 forint körül mozgott.
15:00
Egyre inkább úgy tűnik, a forint nem pattan vissza a 290-es technikai ellenállásról, az euró árfolyama délután 3 órakor már 291 forint fölött is járt. Ha a magyar idő szerint fél 5-kor esedékes Obama-beszédben foglalt bejelentések nem csitítják a piaci aggodalmakat, a kockázatosnak tekintett feltörekvő piaci devizák közé sorolt forinttal szemben az euró árfolyama záros határidőn belül eléri a 300-as szintet.
Az euróval párhuzamosan a svájci frankot is magasabban jegyzik a devizapiacon a reggeli szinteknél: 241 forint fölött állt az árfolyam délután 3-kor.
12:00
A reggeli gyengélkedés után délelőtt határozott zuhanásba kezdett a forint a bankközi devizapiacon. Az euró jegyzése 290 forint fölött is járt, ami új éves csúcsot jelent. Ezzel párhuzamosan a svájci frankkal szemben is fontos szintet ugrott meg az árfolyam: ismét 240 fölött jár a jegyzés.
A háttérben továbbra is elsősorban európai folyamatok állnak: a piacok némi áttörést vártak a lengyelországi eurózónás hétvégi csúcstalálkozón, ami azonban elmaradt. Közben tovább nőtt a görög államcsőd veszélye - illetve az "esély" már nem igazán tud nőni, mivel gyakorlatilag már eddig is biztosra vették, hogy eljön a fizetésképtelenség, így inkább a csőd bekövetkeztének gyorsaságával kapcsolatban változnak a várakozások. Úgy tűnik, az eurózóna nagyon lassan reagál mindenre, a közös fiskális politika hiánya szinte megbénítja a rendszert, komoly károkat okozva a piacoknak, a befektetőknek, vagy akár az egész lakosságnak - véli Tóth Gergely.
A Buda-Cash elemzője a sovány eredményeket hozó csúcstalálkozó mellett a hétvégi berlini tartományi választás eredményét említette a bizonytalanságot fokozó tényezőként: az Angela Merkel kancellár vezette konzervatívok szövetségi szintű koalíciós partnere, a szabad demokrata FDP az önálló tartománynak számító német fővárosban a szavazatok mindössze 1,9 százalékát szerezte meg. A liberális párt fennállása óta választásokon ilyen rosszul még nem szerepelt.
Az árfolyamot befolyásoló hazai folyamatokról a szakértő azt mondta: a pénteki Matolcsy-bejelentések vegyes reakciókat váltottak ki. Egyrészről örvendetes, hogy a kormány a problémát felismerve viszonylag konzervatív makropálya mentén tervezi a költségvetést, másrészről viszont az adóemelés, a bevételi oldal erősítése a fő csapásiránya a költségvetésnek, a reformok és a Széll Kálmán terv viszont eléggé a háttérbe szorultak. Hosszú hónapokig ennek volt köszönhető a 265 forintos euróárfolyam és az ország pozitív megítélése - úgy tűnik, ez most kezd kiárazódni.
Tóth Gergely kiemelte: ma délután fél 5-kor Barack Obama ismerteti a kongresszusi szuperbizottsággal azokat a javaslatait, melyek az államháztartási kiadások csökkentésére irányulnak - az elhangzottak akár teljesen meg is fordíthatják a folyamatokat. Kedden-szerdán pedig ülésezik a Fed, így a következő két napban iszonyatos volatilitás, komoly bizonytalanság uralhatja a piacokat. Nem kizárt az sem, hogy ha Obama és Bernanke is a piacok kedvére való bejelentéseket tesz, akkor jelentősen oldódik a feszültség a piacokon.
Tóth Gergely a Privátbankár érdeklődésére felhívta a figyelmet: technikai szempontból fontos ellenállási szinthez érkezett a forint, ha a nap végéig a 290-es szintet komolyabban átviszi az euró árfolyama, akkor nem kizárt, hogy a 300-as szintet célba véve további gyengülés bontakozhat ki.
Privátbankár