.jpg)
Hiába emelkedett az amerikai üzemanyag-tartalék 14 évi csúcsra, gyengülő kiskereskedelmi keresletet jelezve, a kőolaj ára újabb csúcsot döntött csütörtökön is. "Olaj a tűzre" a szaúd-arábiai olajipari miniszter, Ali al-Naimi pénteken megjelent nyilatkozata arról, hogy a mostani drágaságot kizárólag a spekuláció vezérli, ugyanis ez arra utal, hogy az OPEC-nek ezentúl sincs szándékában növelni a termelést. - Nincs összefüggés az árak és a piaci helyzet között: a piac stabilan és bőségesen el van látva, nincs szükség változtatásra - mondta al-Naimi.
Piaci szakértők szerint sincs a drágaságnak reális alapja a kőolajjal bőven ellátott világpiacon, csakhogy a befektetési alapok értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresnek a nyersanyagpiacokon, mert a részvénypiacok egyre bizonytalanabbak, és mert minden előrejelzés a dollár gyengeségét és az infláció gyorsulását jósolja belátható időre az Egyesült Államokban, az EU-ban és Ázsiában is.
Rövid távon az is támogatja az árakat, hogy az OPEC, a szerdai miniszteri értekezletén, változatlanul hagyta kvótakötelezett tagjainak napi 29,67 hordós összkvótáját. Ennél a tényleges termelésük napi 400 ezer hordóval több volt februárban. Az OPEC a kereslet csökkenésére számít, ahogyan elkezdődnek a tavaszi karbantartások az olajfinomítókban az északi féltekén.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, áprilisi határidőre péntek reggel hordónként 105,54 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 7 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Csütörtökön napközben 105,97 dollárt ért el, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1983. márciusi kezdete óta, és idén a tizenharmadik csúcsdöntés.
Egy tuti olajtipp: a legjobb védekezés a támadás
Gázháború: csak az oroszok nyerhetnek
600 milliárd dolláron áll a veszteségszámláló
Válság-totó: 10 éven múlt, hogy megússzuk ennyivel
MTI