. Míg a téli szezon fogyasztási mutatói ugyanezen időszak alatt csak feleennyivel emelkedtek. A tavaly téli csúcs 6432 megawatt volt. Ez pedig jól mutatja, hogy a nyári idény felhasználási mutatói kezdik beérni a hideg hónapokban mért szintet – tudta meg a Népszava Kapás Mihálytól, a Mavir Zrt. országos diszpécserszolgálatának vezetőjétől.
Jövő héten ismét összeül az úgynevezett krízisbizottság, amely a villamosenergia-ipar különböző szereplőinek – például erőművek, szolgáltatók, a rendszerirányító, illetve a szakhatóságok – képviselőiből áll. A bizottság összegzi majd a nyári tapasztalatokat, és megvitatja az őszi idényben a testületre váró feladatokat. |
A szakember elmondta, hogy elegendőnek bizonyult a rendszerirányító által biztosított 1300 megawatt körüli tartalékkapacitás az ellátás biztonságos fenntartásához. Emellett ebben az idényben nem fordult elő kulcsfontosságú erőműblokkok vagy egyéb berendezések egyidejű meghibásodásra sem. Ezért idén nem alakult ki a legmelegebb napokon sem krízishelyzet, s a felhasználás korlátozására sem volt szükség. A fogyasztás átszervezése viszont elkerülhetetlen volt a rendszer csúcsidőszaki terhelésének mérséklése érdekében. Ez pedig elsősorban abban nyilvánult meg, hogy a szolgáltatók más időpontban kapcsolták be az úgynevezett vezérelt fogyasztási egységeket, például az éjszakai áramot felhasználó bojlereket és más berendezéseket.
Az eddigi tapasztalatok szerint a legnagyobb áramszükséglet július és augusztus hónapokban jelentkezik. A két forró hónap közül a július a kritikusabb időszak, annak ellenére, hogy augusztusban általában ugyanolyan meleg van. Ennek az oka pedig az, hogy
augusztusban már némi felhasználás-visszaeséssel lehet számolni, mert számos fogyasztó elutazik nyaralni. Általános jelenség az is, hogy a lakossági felhasználók a második-harmadik kánikulai napon kacsolják be léghűtő készülékeiket.
Népszava
Szükséghelyzet előtt Japán
Émász: közel 300 százalékos profitemelkedés
RWE: 58,5 százalék plusz, de még ez is elmarad
Meglepődtek a cseh elemzők