1p
Az APEH április 20-ig 2.709 vagyonosodási vizsgálatot fejezett be, ezek közül 1.821 zárult megállapítással. Ezek aránya 67 százalék, hasonló mint az előző években
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) április 20-ig 2.709 vagyonosodási vizsgálatot fejezett be, ezek közül 1.821 zárult megállapítással - jelentette be az adóhatóság csütörtöki sajtótájékoztatóján Varga Lászlóné elnökhelyettes. A megállapítással zárult ellenőrzések aránya 67 százalék, hasonló mint az előző években, bár az adóhatóság már az idei első negyedévben jóval több vagyonosodási vizsgálatot végzett, mint 2005-ben és 2006-ban, amikor egész évben 610, illetve 866 ilyen ellenőrzést fejezett be. A befejezett vizsgálatok 70 százaléka az idén indult, a többi a múlt évről húzódott át, de a befejezett új vizsgálatok nagy részét is már tavaly előkészítették.

Az APEH a befejezett ellenőrzések nyomán 10,4 milliárd forint adókülönbözetet állapított meg, amihez várhatóan ugyanekkora összegű jogkövetkezmény - bírság és késedelmi pótlék - kapcsolódik majd.
Az egy vizsgálatra jutó adókülönbözet 5,7 millió forint (2005-ben 8,4, 2006-ban 9,6 millió forint) volt. Az ügyek egy része várhatóan bíróság elé kerül.

A befejezett ellenőrzéseken túl jelenleg további 6.041 vagyongyarapodási vizsgálat van folyamatban. Az elnökhelyettes szerint minden remény megvan arra, hogy sikerül elvégezni az idei évre kitűzött 10 ezer vizsgálatot, ami szerinte nagy kihívás elé állítja az adóhatóságot.

A vagyongyarapodási vizsgálatok során mindig magánszemélyeket ellenőriznek, az APEH arra kíváncsi hogy a célszemély életvitele, megszerzett vagyontárgyai mennyire állnak arányban a bevallott jövedelemmel.
A vizsgálatra való kiválasztásban az adóhatóság statisztikája szerint például a saját adatbázisból nyert információ 7 százalékban, a tartósan veszteséges vállalkozás működtetése 8 százalékban, a nagy értékű ingatlanok adásvétele 15 százalékban, nagy értékű ingóságok vásárlása 5 százalékban, tagi kölcsön nyújtása 18 százalékban, más hatóságok jelzései 5 százalékban, a közérdekű bejelentések (mint például az elhagyott feleség/férj bosszúja) 4 százalékban játszik szerepet, míg a vizsgálatok 30 százalékát több szempont együttes megléte indokolta.

Az adózók és képviselőik mindent elkövetnek annak érdekében, hogy elhúzzák a vizsgálatot - derült ki. Például külföldi utazásra vagy betegségre hivatkozva nem jelennek meg az adóhatóság előtt, dokumentumaikat nem bocsátják rendelkezésre, újabb és újabb bizonylatokat, nyilatkozatokat nyújtanak be, ezzel nehezítve a vizsgálat elvégzését és törvényes határidőre történő befejezését. A vizsgálatra az APEH-nak 90 napja van, de ha a vizsgálatot késleltetik, a határidő meghosszabbítható.

A vagyonosodási vizsgálatok ezért is rendkívül időigényesek, számos esetben elhúzódnak és időtartamuk a három hónapot is meghaladja. Az APEH hét revizori nappal kalkulált egy vizsgálatra, ám legalább kilencet kell egy-egy ellenőrzésre fordítani - derült ki.

Az egyik legkirívóbb eset a vagyongyarapodási vizsgálatok során az volt, amikor az ellenőrzött személy 300 millió forint jövedelem forrásaként menyasszonytáncot tüntetett fel, ami a revizorok számára nem tűnt életszerűnek. Esetében egyébként a vizsgálat apropója az volt, hogy egy beruházáshoz 70 millió forint tagi kölcsönt nyújtott.
Az adózó természetesen élhet a törvényekben biztosított jogaival, ha azonban az ellenőrzést rosszhiszeműen akadályozza, az adóhatóság 100 ezer forintos bírságot szabhat ki, ami az eljárás során többször is kiróható - hívta fel a figyelmet az elnökhelyettes. Az ügyvédek, könyvelők is kötelesek jóhiszeműen eljárni, az adóhatóság ezért a kamarához fordul, ha visszásságot tapasztal - mondta Varga Lászlóné.

Kiderült az is, hogy a külföld útra való hivatkozás nem a legmegfelelőbb eszköz az időhúzásra, ugyanis az adóhatóság ilyenkor azt is megvizsgálja, miből tellett rá. Nem javasolt az sem, hogy valaki nagy értékű ingatlan kiskorúra való íratásával próbáljon meg kibújni az adófizetés alól, mert az ajándékozási illeték azonnal felkelti a revizorok figyelmét.

Listázott az APEH: kik kerültek fel?
Pannon puma helyett útkereső szegény vakond?
Kevesen bízzák a számolgatást az APEH-ra
Mi a baj a magyar adórendszerrel?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG