Az APEH a befejezett ellenőrzések nyomán 10,4 milliárd forint adókülönbözetet állapított meg, amihez várhatóan ugyanekkora összegű jogkövetkezmény - bírság és késedelmi pótlék - kapcsolódik majd. Az egy vizsgálatra jutó adókülönbözet 5,7 millió forint (2005-ben 8,4, 2006-ban 9,6 millió forint) volt. Az ügyek egy része várhatóan bíróság elé kerül.
A befejezett ellenőrzéseken túl jelenleg további 6.041 vagyongyarapodási vizsgálat van folyamatban. Az elnökhelyettes szerint minden remény megvan arra, hogy sikerül elvégezni az idei évre kitűzött 10 ezer vizsgálatot, ami szerinte nagy kihívás elé állítja az adóhatóságot.
A vagyongyarapodási vizsgálatok során mindig magánszemélyeket ellenőriznek, az APEH arra kíváncsi hogy a célszemély életvitele, megszerzett vagyontárgyai mennyire állnak arányban a bevallott jövedelemmel. |
Az adózók és képviselőik mindent elkövetnek annak érdekében, hogy elhúzzák a vizsgálatot - derült ki. Például külföldi utazásra vagy betegségre hivatkozva nem jelennek meg az adóhatóság előtt, dokumentumaikat nem bocsátják rendelkezésre, újabb és újabb bizonylatokat, nyilatkozatokat nyújtanak be, ezzel nehezítve a vizsgálat elvégzését és törvényes határidőre történő befejezését. A vizsgálatra az APEH-nak 90 napja van, de ha a vizsgálatot késleltetik, a határidő meghosszabbítható.
A vagyonosodási vizsgálatok ezért is rendkívül időigényesek, számos esetben elhúzódnak és időtartamuk a három hónapot is meghaladja. Az APEH hét revizori nappal kalkulált egy vizsgálatra, ám legalább kilencet kell egy-egy ellenőrzésre fordítani - derült ki.
Az egyik legkirívóbb eset a vagyongyarapodási vizsgálatok során az volt, amikor az ellenőrzött személy 300 millió forint jövedelem forrásaként menyasszonytáncot tüntetett fel, ami a revizorok számára nem tűnt életszerűnek. Esetében egyébként a vizsgálat apropója az volt, hogy egy beruházáshoz 70 millió forint tagi kölcsönt nyújtott. |
Kiderült az is, hogy a külföld útra való hivatkozás nem a legmegfelelőbb eszköz az időhúzásra, ugyanis az adóhatóság ilyenkor azt is megvizsgálja, miből tellett rá. Nem javasolt az sem, hogy valaki nagy értékű ingatlan kiskorúra való íratásával próbáljon meg kibújni az adófizetés alól, mert az ajándékozási illeték azonnal felkelti a revizorok figyelmét.
Listázott az APEH: kik kerültek fel?
Pannon puma helyett útkereső szegény vakond?
Kevesen bízzák a számolgatást az APEH-ra
Mi a baj a magyar adórendszerrel?
MTI