Mi lesz a forinttal, ha eltörlik a sávot?
Londoni elemzői vélemény szerint a közeljövőben valószínűtlen a forint árfolyamingadozási sávjának megszüntetése, de az ötlet felvetése nem ésszerűtlen, mert a rendszert az euróbevezetés közeledtével majd úgyis felül kell vizsgálni.
Hamecz István, a Magyar Nemzeti Bank távozó vezető közgazdásza pénteken, egy budapesti pénzügyi szakkonferencián azt mondta, hogy "a jelenlegi árfolyamrendszernek semmi értelme", és a piacnak kell kialakítani az egyensúlyi árfolyamot - részletek...
Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci konzultánsa az MTI-nek pénteken azt mondta: jóllehet belátható ideig nem valószínű az árfolyamsáv felszámolása, de ahogy közeledik az euróövezeti csatlakozás, Magyarországnak "mindenképpen el kell gondolkodnia árfolyamrendszerén". Mindemellett az inflációs cél és az ilyen árfolyamsáv egyidejű fenntartása "nem a legjobb hosszú távú megoldás".
Cluse hozzátette ugyanakkor, hogy a felvetés nem is teljesen új, mivel például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is jó ideje sürgeti a rendszer felszámolását.
Arra a kérdésre, hogy milyen forintpiaci következménye lehetnének a sáv megszüntetésének, a UBS londoni elemzője azt mondta: az utóbbi években a sávnak nem a gyenge, hanem rendre az erős vége volt tényleges árfolyamkorlát, vagyis a sáv eltörlése elvileg támogató tényező lehetne. Ugyanakkor "mindenki tudja, hogy a magyar alapmutatók nem túl jók", és a forint az elmúlt hónapokban egyébként is "szépen erősödött", vagyis nem várható, hogy a belátható jövőben megközelítené például a 240-es szintet, tette hozzá.
Tréfás spekulánsok tesztelik az új jegybankelnököt
Pénzügyi csúcs: az okosok a gazdaságról