2011-ben a piacokat eddig egyértelműen az eurózóna válsága határozta meg, és Magyarországon ezidőtájt nem nőtt a jövőbe vetett bizalom sem. A forint nem stabilizálódott a svájci frankkal szemben, így az euró alapú finanszírozási módok kerülhetnek előtérbe. Az inflációs kilátások viszont kismértékben javultak - így összegezte a gazdasági hátteret röviden Lévai Gábor.
Lenyomhatja a hiteleket a lízingpiac A hitelekkel szemben előtérbe kerültek az elmúlt években a lízing-kontrukciók. Részletek>> |
Az egyes szegmensekkel kapcsolatban kiemelte, hogy a gépjárműpiacon nem túl derűsek a kilátások, ahogyan az építőipar sem heverte még ki a válságot.
2011 első felében a lízingcégek új kihelyezése 159,19 milliárd forint volt, ami 16%-os növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. A lízingszerződések száma 2,3%-kal csökkent, ugyanakkor emelkedett az egy szerződésre eső kihelyezés értéke. Mivel a lízingpiac 2011 első és második negyedévében (két egymást követő negyedévben) növekedést tudott felmutatni, így Lévai Gábor szerint megállapítható, hogy hivatalosan is vége a válságnak a lízingpiacon.
Az első félévben csökkent a piaci koncentráció – leginkább az autók és a gépek szegmensben. A portfólió értéke 4,6 %-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, kockázatossága azonban lassan stabilizálódik, köszönhetően a növekvő piaci aktivitásnak. A késve és nem fizetők aránya emelkedett, mind a vállalati, mind a lakossági szegmensben.
Az ügyfelek között a kkv-k, a nagyvállalatok és az önkormányzatok aránya emelkedett a második negyedévben – a lakossági arány ugyanakkor csökkent. A szakértők szerint a válság előtti arányok kezdenek visszaállni a kereslet szerkezetében.
Hol vannak már a válság előtti "nullás" önrészek?
A gépjármű-finanszírozásban a retail autó kihelyezések értéke 3,9 %-kal nőtt a tavalyi év első félévéhez képest, a szerződések száma ugyanakkor kissé (-2,1 %) visszaesett, a portfólió értéke pedig 4,4 %-kal csökkent egy év alatt.
A szövetség főtitkára felhívta a figyelmet arra is, hogy egy tájékoztató weboldal indítását is tervezik a pénzügyi lízinggel kapcsolatban. |
Az átlagos bedőlési idő jelenleg 3 év, amit főként az árfolyamváltozások (CHF) okoznak. Elhangzott, hogy a teljes kihelyezett portfolió értéke 2200 milliárd forint, amelynek fele gépjármű-alapú. Jelenleg nagyjából 20-25 százalék a késedelmes fizetők aránya, ami egy nagyon masszív arány a főtitkár szerint.
A flottafinanszírozásban nőtt a hitelkihelyezés aránya
2011 első félévében a flottafinanszírozók 3,6%-kal több szerződést kötöttek az előző év azonos időszakához képest. A tőkekintlévőség az előző negyedévhez képest 2,8%-kal emelkedett, az egy évvel korábbi számokhoz viszonyítva azonban 14,5 %-kal csökkent. Az új kihelyezések értéke 3,2 %-kal visszaesett a szegmensben. A flottafinanszírozáson belül a második negyedévben tovább nőtt a hitelkihelyezés aránya (20%-ra), míg a pénzügyi lízing aránya (13%-ra) csökkent. Az operatív lízing aránya az első negyedéves visszaesés után kissé emelkedett (67%-ra). Az önrész aránya a pénzügyi és operatív lízing esetében nőtt, míg a hitelnél kissé csökkent.
Jól jön az export fellendülése a truck szegmensben
A truck szegmensben a portfólió 23,3%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A kihelyezések 29,7%-kal nőttek, és leginkább pénzügyi lízing formájában történtek. A szerződések száma 26,6%-kal emelkedett egy év alatt. Mindez jól mutatja, hogy a haszongépjármű szegmens egyértelműen profitál az exportkonjunktúrából. A vállalatok fizetőképességének a javulása is érezhető már a szegmensben, mind a portfólió, mind a kihelyezések tekintetében. Lévai Gábor szerint tovább folytatódhat ez a pozitív tendencia.
Gépek és berendezések: közel másfélszeresére nőtt a kihelyezések száma
A gépek és berendezések finanszírozásában tovább csökkent a portfólió mérete, az előző év azonos időszakához képest közel 21%-kal. A kihelyezések ugyanakkor 49%-kal nőttek, de a szegmens egyelőre nagyon ingadozó teljesítményű. A szerződésszám 18%-kal emelkedett, és az egy szerződésre jutó kihelyezés értéke is nőtt. Az építőgépek alszegmensben a második negyedévben stagnált a növekedés, de a többi alszegmenst erőteljes, dinamikus növekedés jellemezte. Ezzel összhangban a portfólión belül a mezőgépek részesedése emelkedett nagymértékben (elsősorban az EU-támogatásoknak köszönhetően), míg az építőgépeké kisebb mértékben.
Magára talált a mezőgép-finanszírozás
2011 első félévében a mezőgép alszegmensben tovább csökkent a portfólió mérete, egy év alatt 18%-os volt a visszaesés. Ugyanakkor a kihelyezés éves szinten jelentős mértékben megnőtt, 68,4%-kal. Az alszegmensben szinte egyeduralkodóvá váltak az 5 évnél rövidebb futamidejű kihelyezések. A második negyedévben is tovább nőtt a pénzügyi lízing részesedése, a kihelyezések 75%-a ebben történik.
Az építőgépek alszektorban egy év alatt 30%-kal csökkent a portfólió, míg a finanszírozott összeg csak 0,6 %-kal lett kevesebb, ami azt jelentheti, hogy ezen a területen elérték a mélypontot.
Az előző negyedév számait is figyelembe véve, javulónak nevezhető az alszegmens teljesítménye. A szerződésszám 23%-kal nőtt ugyanis az előző év azonos időszakához képest. A finanszírozási formák között a pénzügyi lízing volt a domináns (bár a második negyedévben csökkent az aránya), és tovább emelkedett a 2 évnél rövidebb futamidejű szerződések aránya.
Nagyot robbantott az alacsony penetrációjú IT-szegmens
Az IT berendezések kihelyezése 84%-kal nőtt 2010 azonos időszakához képest, ugyanakkor a portfólió 7,6 %-kal csökkent (de az első negyedévhez viszonyítva nőtt). A második negyedévben visszaállt a korábbi trend: az alacsony futamidőt (2-5 év) preferálták az ügyfelek, akik elsősorban az operatív lízinget választották. Az általános gépek kihelyezése 46,7 %-kal bővült, ami főként az exportorientált autóiparnak köszönhető. A szerződések száma 20,9 %-kal csökkent (bár az előző negyedévhez képest jelentős a növekedés), a portfólió egy év alatt 24,4 %-kal esett vissza. Érdekesség, hogy ez a szegmens itthon mindössze 5%-os penetrációjú, szemben például a németországi 95%-kal.
A második negyedévben a lakásfinanszírozás állomány emelkedett, ugyanígy a lízingcégek részesedése is. A főtitkár szerint ez is jelzi, hogy a válság ezen a területen a hiteleknél kevésbé érintette a lízinget. A lízingcégek részesedése a vállalati lakásfinanszírozásban 22,7%-ra nőtt, ami rekordnak számít. A kkv-k egy része is vásárol lakásokat üzleti tevékenysége folytatásához (így például ügyvédek, orvosok, könyvelőirodák, tanácsadó cégek) – ezek körében már minden 5. ügyfelet lízingcégek finanszíroznak.
Az ingatlanfinanszírozásban az előző év azonos időszakához képest 34,2%-kal csökkent a kihelyezések értéke, számuk ellenben 51,5%-kal emelkedett. Ennek következtében az átlagár nagyon alacsony a szegmensben. Az ingatlan portfólió értéke a nagyon hosszú futamidők miatt nagyrészt korrelál az árfolyam-változással. Egy év alatt 0,2%-kal emelkedett a portfólió mérete, ami a nagyon alacsony portfólió-tisztítási sebességnek és az árfolyamváltozásnak köszönhető.
Lévai Gábor megállapította, hogy az utóbbi időben megnőtt a pénzügyi lízing szerepe, és nőtt a piaci részesedése a hitellel szemben. Hozzátette, hogy egyes szegmensekben (pl. a gépjárműfinanszírozásban) egyre többen fordulnak az értéknövelt (járulékos szolgáltatásokkal együtt kínált) szolgáltatások felé, ami azt is jelenti, hogy a vásárlástól a használat irányába mozdult el a piac - ez pedig a lízingpiacnak is előnyös.
Privátbankár - Szilágyi Balázs