1p
Egymás utáni két negyedévben is bővülést mutatott a lízingpiac, így a Magyar Lízingszövetség szerint a számok alapján a válság véget ért a szektor számára. A gépjárműpiacon mindazonáltal nem túl fényesek a kilátások, a meglévő hitelek negyedét-ötödét nem törlesztik időben az ügyfelek
Egymás utáni két negyedévben is bővülést mutatott a lízingpiac, így a Magyar Lízingszövetség szerint a számok alapján a válság véget ért a szektor számára. A gépjárműpiacon mindazonáltal nem túl fényesek a kilátások, a meglévő hitelek negyedét-ötödét nem törlesztik időben az ügyfelek.

2011-ben a piacokat eddig egyértelműen az eurózóna válsága határozta meg, és Magyarországon ezidőtájt nem nőtt a jövőbe vetett bizalom sem. A forint nem stabilizálódott a svájci frankkal szemben, így az euró alapú finanszírozási módok kerülhetnek előtérbe. Az inflációs kilátások viszont kismértékben javultak - így összegezte a gazdasági hátteret röviden Lévai Gábor.

Lenyomhatja a hiteleket a lízingpiac

A hitelekkel szemben előtérbe kerültek az elmúlt években a lízing-kontrukciók. Részletek>>

A Magyar Lízingszövetség főtitkára szerint a beruházások mértéke csökkent, azonban a lízing jelentősége nőtt és a jövőben várhatóan tovább emelkedik a piaci részesedése.

Az egyes szegmensekkel kapcsolatban kiemelte, hogy a gépjárműpiacon nem túl derűsek a kilátások, ahogyan az építőipar sem heverte még ki a válságot.

2011 első felében a lízingcégek új kihelyezése 159,19 milliárd forint volt, ami 16%-os növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. A lízingszerződések száma 2,3%-kal csökkent, ugyanakkor emelkedett az egy szerződésre eső kihelyezés értéke. Mivel a lízingpiac 2011 első és második negyedévében (két egymást követő negyedévben) növekedést tudott felmutatni, így Lévai Gábor szerint megállapítható, hogy hivatalosan is vége a válságnak a lízingpiacon.

Az első félévben csökkent a piaci koncentráció – leginkább az autók és a gépek szegmensben. A portfólió értéke 4,6 %-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, kockázatossága azonban lassan stabilizálódik, köszönhetően a növekvő piaci aktivitásnak. A késve és nem fizetők aránya emelkedett, mind a vállalati, mind a lakossági szegmensben.

Az ügyfelek között a kkv-k, a nagyvállalatok és az önkormányzatok aránya emelkedett a második negyedévben – a lakossági arány ugyanakkor csökkent. A szakértők szerint a válság előtti arányok kezdenek visszaállni a kereslet szerkezetében.

Hol vannak már a válság előtti "nullás" önrészek?

A gépjármű-finanszírozásban a retail autó kihelyezések értéke 3,9 %-kal nőtt a tavalyi év első félévéhez képest, a szerződések száma ugyanakkor kissé (-2,1 %) visszaesett, a portfólió értéke pedig 4,4 %-kal csökkent egy év alatt.

A szövetség főtitkára felhívta a figyelmet arra is, hogy egy tájékoztató weboldal indítását is tervezik a pénzügyi lízinggel kapcsolatban.
A szakértők szerint az üzemanyagárak stagnálása, az erősödő belső kereslet és a csökkenő munkanélküliség kedvez a szegmensnek. Míg 2010 harmadik negyedévében a gépjármű finanszírozásban a hitel és a pénzügyi lízing aránya még kiegyenlített volt, 2011 első félévének végére a pénzügyi lízing aránya 60%-ra emelkedett. Az önrészek első negyedévben tapasztalt csökkenése a másik negyedévben többnyire megállt. A szerződések 67,5%-a 2-5 év közötti futamidővel került megkötésre, az ennél hosszabb futamidő aránya közel 22% volt. Tíz évnél hosszabb futamidővel egy éve szinte nem kerülnek szerződések megkötésre.

Az átlagos bedőlési idő jelenleg 3 év, amit főként az árfolyamváltozások (CHF) okoznak. Elhangzott, hogy a teljes kihelyezett portfolió értéke 2200 milliárd forint, amelynek fele gépjármű-alapú. Jelenleg nagyjából 20-25 százalék a késedelmes fizetők aránya, ami egy nagyon masszív arány a főtitkár szerint.

A flottafinanszírozásban nőtt a hitelkihelyezés aránya

2011 első félévében a flottafinanszírozók 3,6%-kal több szerződést kötöttek az előző év azonos időszakához képest. A tőkekintlévőség az előző negyedévhez képest 2,8%-kal emelkedett, az egy évvel korábbi számokhoz viszonyítva azonban 14,5 %-kal csökkent. Az új kihelyezések értéke 3,2 %-kal visszaesett a szegmensben. A flottafinanszírozáson belül a második negyedévben tovább nőtt a hitelkihelyezés aránya (20%-ra), míg a pénzügyi lízing aránya (13%-ra) csökkent. Az operatív lízing aránya az első negyedéves visszaesés után kissé emelkedett (67%-ra). Az önrész aránya a pénzügyi és operatív lízing esetében nőtt, míg a hitelnél kissé csökkent.

Jól jön az export fellendülése  a truck szegmensben

A truck szegmensben a portfólió 23,3%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A kihelyezések 29,7%-kal nőttek, és leginkább pénzügyi lízing formájában történtek. A szerződések száma 26,6%-kal emelkedett egy év alatt. Mindez jól mutatja, hogy a haszongépjármű szegmens egyértelműen profitál az exportkonjunktúrából. A vállalatok fizetőképességének a javulása is érezhető már a szegmensben, mind a portfólió, mind a kihelyezések tekintetében. Lévai Gábor szerint tovább folytatódhat ez a pozitív tendencia.

Gépek és berendezések: közel másfélszeresére nőtt a kihelyezések száma

A gépek és berendezések finanszírozásában tovább csökkent a portfólió mérete, az előző év azonos időszakához képest közel 21%-kal. A kihelyezések ugyanakkor 49%-kal nőttek, de a szegmens egyelőre nagyon ingadozó teljesítményű. A szerződésszám 18%-kal emelkedett, és az egy szerződésre jutó kihelyezés értéke is nőtt. Az építőgépek alszegmensben a második negyedévben stagnált a növekedés, de a többi alszegmenst erőteljes, dinamikus növekedés jellemezte. Ezzel összhangban a portfólión belül a mezőgépek részesedése emelkedett nagymértékben (elsősorban az EU-támogatásoknak köszönhetően), míg az építőgépeké kisebb mértékben.

Magára talált a mezőgép-finanszírozás

2011 első félévében a mezőgép alszegmensben tovább csökkent a portfólió mérete, egy év alatt 18%-os volt a visszaesés. Ugyanakkor a kihelyezés éves szinten jelentős mértékben megnőtt, 68,4%-kal. Az alszegmensben szinte egyeduralkodóvá váltak az 5 évnél rövidebb futamidejű kihelyezések. A második negyedévben is tovább nőtt a pénzügyi lízing részesedése, a kihelyezések 75%-a ebben történik.

Az építőgépek alszektorban egy év alatt 30%-kal csökkent a portfólió, míg a finanszírozott összeg csak 0,6 %-kal lett kevesebb, ami azt jelentheti, hogy ezen a területen elérték a mélypontot.

Az előző negyedév számait is figyelembe véve, javulónak nevezhető az alszegmens teljesítménye. A szerződésszám 23%-kal nőtt ugyanis az előző év azonos időszakához képest. A finanszírozási formák között a pénzügyi lízing volt a domináns (bár a második negyedévben csökkent az aránya), és tovább emelkedett a 2 évnél rövidebb futamidejű szerződések aránya.

Nagyot robbantott az alacsony penetrációjú IT-szegmens

Az IT berendezések kihelyezése 84%-kal nőtt 2010 azonos időszakához képest, ugyanakkor a portfólió 7,6 %-kal csökkent (de az első negyedévhez viszonyítva nőtt). A második negyedévben visszaállt a korábbi trend: az alacsony futamidőt (2-5 év) preferálták az ügyfelek, akik elsősorban az operatív lízinget választották. Az általános gépek kihelyezése 46,7 %-kal bővült, ami főként az exportorientált autóiparnak köszönhető. A szerződések száma 20,9 %-kal csökkent (bár az előző negyedévhez képest jelentős a növekedés), a portfólió egy év alatt 24,4 %-kal esett vissza. Érdekesség, hogy ez a szegmens itthon mindössze 5%-os penetrációjú, szemben például a németországi 95%-kal.

A második negyedévben a lakásfinanszírozás állomány emelkedett, ugyanígy a lízingcégek részesedése is. A főtitkár szerint ez is jelzi, hogy a válság ezen a területen a hiteleknél kevésbé érintette a lízinget. A lízingcégek részesedése a vállalati lakásfinanszírozásban 22,7%-ra nőtt, ami rekordnak számít. A kkv-k egy része is vásárol lakásokat üzleti tevékenysége folytatásához (így például ügyvédek, orvosok, könyvelőirodák, tanácsadó cégek) – ezek körében már minden 5. ügyfelet lízingcégek finanszíroznak.

Az ingatlanfinanszírozásban az előző év azonos időszakához képest 34,2%-kal csökkent a kihelyezések értéke, számuk ellenben 51,5%-kal emelkedett. Ennek következtében az átlagár nagyon alacsony a szegmensben. Az ingatlan portfólió értéke a nagyon hosszú futamidők miatt nagyrészt korrelál az árfolyam-változással. Egy év alatt 0,2%-kal emelkedett a portfólió mérete, ami a nagyon alacsony portfólió-tisztítási sebességnek és az árfolyamváltozásnak köszönhető.

Lévai Gábor megállapította, hogy az utóbbi időben megnőtt a pénzügyi lízing szerepe, és nőtt a piaci részesedése a hitellel szemben. Hozzátette, hogy egyes szegmensekben (pl. a gépjárműfinanszírozásban) egyre többen fordulnak az értéknövelt (járulékos szolgáltatásokkal együtt kínált) szolgáltatások felé, ami azt is jelenti, hogy a vásárlástól a használat irányába mozdult el a piac - ez pedig a lízingpiacnak is előnyös.

Privátbankár - Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG