A kampány nyitottsága folytán, hogy tudniillik a Fehér Házon kívülről pályázó republikánus és demokrata jelöltek nagyjából kiegyenlített esélyekkel indulnak (amire évtizedek óta nem volt példa) szinte természetes, hogy soha nem látott mértékben megugranak a kiadások - idézte a lap Larry Sabatót, a Virginiai Egyetem politikatudományi központjának igazgatóját. Hozzátette, a már most is széles mezőny további aspiránsokkal bővülhet.
A Demokrata Párt legesélyesebbnek tűnő pályázója, Hillary Clinton New York-i szenátor több mint 26 millió dollárt gyűjtött adományozóktól az első negyedévben. A szenátor asszony ezzel több mint kétszer akkora támogatásra tett szert, mint a korábbi csúcsot tartó republikánus Phil Gramm, akinek 1995-ben ugyanebben az időszakban 13,5 millió dollár gyűlt össze a számláján.
Egymilliárdos kampány várható?
A legutóbbi, 2004-es elnökválasztás előtt az aspiránsok összesen 880 millió dollárt kalapoztak össze, s ebből 718 milliót el is költöttek, döntően az elnökjelöltek kiválasztását célzó előválasztások idején. |
Szakértők az aspiránsok eddigi adománygyűjtési sikerei kapcsán ugyanakkor megjegyzik: meglepő, hogy a volt first lady csak viszonylag csekély többletet tudhat magáénak, ugyanis mindenki arra számított, hogy Hillary Clinton "kiütésszerű" előnyre tesz szert. A választási elemzők nem Clinton elsőségén lepődtek meg, hiszen az övé az egyik legkiválóbb kampánycsapat, amelynek férje, a máig népszerű Bill Clinton volt elnök is tagja.
A furcsa más aspiránsok sikeres adománygyűjtése volt. A szintén demokrata színekben induló Barack Obama illinois-i szenátor az előzetes adatok szerint 20 millió, John Edwards volt észak-karolinai szenátor pedig 14 millió dollárt gyűjtött össze. A republikánus oldalon a győztes Mitt Romney egykori massachusettsi kormányzó a maga 23 milliójával, őt követi Rudy Giuliani volt New York-i polgármester 15, majd John McCain arizonai szenátor 12,5 millió dollárral.
Bill Clinton 40 millió dollárt "beszélt össze" 6 év alatt
Az idei első negyedév a kormánypárti jelöltek oldalán hozta a legmarkánsabb változást: megingott McCain szenátor vezető helye, már nem ő a legesélyesebb republikánus elnökjelölt-aspiráns. A townhall internetes portál megjegyezte: kevesebb mint egy évvel az első előválasztások előtt sem a Republikánus Párt, sem a Demokrata Párt oldalán nincs magabiztosan vezető aspiráns.
A republikánus politikusok körében Romney vezeti az adománygyűjtési versenyt, de a felmérések szerint Giuliani a legnépszerűbb, míg az ellenzék táborában ma Hillary Clintonra szavaznának a legtöbben, övé a leghatékonyabb "hagyományos" kampánygépezet, Obama és Edwards viszont sikeresebb internetes kampányt folytat. Egy friss közvélemény-kutatás szerint Kaliforniában ráadásul Clinton mögött Al Gore volt alelnök a legnépszerűbb, aki pedig be sem jelentette indulási szándékát.
Hatalmas amerikai kampánypénzek: dőlnek a rekordok
Nem nehéz választás: a világ legszebb elnök-jelöltje - Galéria
MTI