A korai erdők a földi élet egyik kritikus szakaszában keletkeztek, mintegy előkészítve a terepet az első szárazföldön élő gerincesek számára. A legújabb kutatást vezető paleontológus, Linda VanAller Hernick úgy véli: egy nagyon rég óta megoldatlan rejtély kulcsát sikerült megtalálni.
A New York államban lévő Gilboa-ban 1870-ben, egy bányászati robbantás során találták a most megvizsgált fatuskó-maradványokat. A fák tetejét azonban nem láthatták – egészen eddig.Hernick és Frank Mannolini ugyanis 2004-ben egy ép fakorona-leletet találtak, majd egy évvel később egy 8,5 méteres fatörzs-darabot, melyek ugyanattól a fajtól származnak, mint a 19. századi lelet. A darabokat összeillesztve egy több mint
A paleobotanikusok korábban úgy gondolták, hogy az Archaeopterisek alkották az első erdőket. Most azonban kiderült, hogy a feltételezettnél jóval korábban is éltek fa-szerű növények a bolygón. A páfrányszerű fák 23 millió évvel korábban éltek, mint az Archaeopteris.
Egy trópusi pálma a XXI. századból - 385 millió éve is hasonló volt
A felfedezés nagy lökést adhat a korai ökoszisztémák tanulmányozásának. |
Az első erdők megjelenése fontos fordulópont volt a Föld történetében: hatásukra megindult a légkör szén-dioxid tartalmának gyors csökkenése. A Föld hőmérséklete ezáltal esésnek indult, és a maihoz nagymértékben hasonló viszonyok alakulhattak ki.
Már Budapest közelében a mutáns patkányokEltűnik a hó a Kilimandzsáróról
A csoki édesebb a csóknál is
Már gyerekkorban eldől, mi lesz valakiből?
Forrás: Reuters