1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 0,75 százalékponttal 3,50 százalékra csökkentette irányadó kamatcélját. Nagy kérdés, hogy a Wall Street hogyan reagál a látványos gesztusra.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) 0,75 százalékponttal 3,50 százalékra csökkentette az eddigi 4,25 százalékról az irányadó kamatcélját. A Fed a recesszió veszélyétől tartva határozott a rendkívüli kamatcsökkentésről.

Az amerikai gazdaság visszaesésétől való félelem eladási hullámot váltott ki a globális részvénypiacokon. Ez késztette a Fedet az 1994 óta legnagyobb méretű egyszeri kamatcsökkentésre, és az első rendkívüli kamatcsökkentésre - két menetrendszerű kamatértekezlet között - 2001. szeptember 17-e óta.

A Fed illetékesei telekonferencián döntöttek az intézkedésről, azután, hogy hétfőn meredeken estek a jegyzések a részvénypiacokon. A Fed rövid közleményében a döntést az "amerikai gazdasági kilátások romlásával, a növekedés lassulásának kockázatával" indokolta. Az értékelés szerint a tőkepiaci feltételek egészében tovább romlottak, bizonyos ágazatokat és a háztartásokat érintően tovább keményedtek a hitelfeltételek, és a jelzések szerint romlik az ingatlanpiac is.

A Fed döntése viszonylag váratlanul érte a pénzpiacokat -
sokan remélték, de nem hittek benne, hogy megtörténik. A piac arra várt, hogy a központi bank kivárja kamatdöntésével a jövő héten esedékes, menetrendszerű értekezletét. A Fed a New York-i értéktőzsdék nyitása elé időzítette döntését abban a reményben, hogy ez kedvező hatást gyakorol majd a jegyzésekre.

Jelentős csökkenéssel nyitott a Wall Street, a Fed kamatcsökkentése nem tudta eloszlatni az esetleges amerikai recessziótól való félelmet. A New York-i értéktőzsde fő mutatója, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 176 ponttal esett nyitáskor, majd nagyjából negyed óra múltán már 382 pont volt a vesztesége. A Nasdaq piac összetett mutatója 119 pont veszteséget jelzett nyitáskor, majd később 80 pontos csökkenésnél járt.
A mostani kamatcsökkentést megelőzően a Fed már háromszor csökkentette a rövid lejáratú kölcsönök árát szeptember óta, amikor a jelzáloghitel-piaci válság először megingatta a Wall Streetet. Szeptemberben fél százalékpontos, utána októberben és decemberben negyed-negyed százalékpontos volt a kamatmérséklés.

A dollár a döntés bejelentése után erőteljesen esett az euróhoz viszonyítva. Az euró 0,8 százalékkal 1,4560 dollárra drágult a Fed döntése előtti 1,4495 dollárról. A jenhez viszonyítva a dollár viszont 0,6 százalékkal 106,65 jenre drágult.

A Fed döntése után közvetlenül a londoni FTSE-100-as 82 pontos, a frankfurti DAX-30 8, a párizsi CAC-40 39 pontos nyereségbe került a hétfői záróhoz képest, átmenetileg legyűrve a nap addigi veszteségét. Mivel azonban a Fed döntése rövid távon nem oszlathatta el az alapvető aggodalmakat, közel egy óra múlva az FTSE-100-as ismét 17 pontos, a DAX-30 134 pontos, a CAC-40 36 pontos veszteségben volt, és a New York-i részvénymutatók határidős jegyzéseinek veszteségei igen lejtős New York-i tőzsdenyitást valószínűsítenek.
 
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
A Fed kamatcsökkentése átmenetileg felgyorsította a forint kedd dél tájban megkezdődött erősödését, az euró árfolyama csaknem 258 forintig jutott, de a hatás csak ideiglenes volt, alig negyed óra elteltével ismét gyengülni kezdett a jegyzés. Délután három óra után ismét 259,40/50 forint körül volt az euró árfolyama.

Az eurót reggel 261,50 forinton jegyezték a hétfő délutáni 259,20/30 forint után, az árfolyam napi maximumát 261,75/80 forinton érte el.

A kereskedők feszülten várják a New York-i tőzsdék nyitását; nagy kérdés, hogy a Wall Street hogyan reagál a Fed látványos gesztusára.

Bevágott a Fed, robbanás a tőzsdéken
A diagnózis: színtiszta pánik
Kitört a pánik - vérbe fullad a mai kereskedés?
A legsúlyosabb válság jöhet a II. világháború óta
Ázsia a mélybe taszította Európát
Tokió elvérzett, érik a pofon Európának is

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG