Ahogy arról korábban beszámoltunk, a pénzügyi tranzakciós adó (angol rövidítése FTT) bevezetését javasolja a következő napokban az EU-ban 2014-től az Európai Bizottság.
A BruxInfónak nyilatkozó brüsszeli források szerint mind a széles lefedettség, mind az alacsony adókulcs annak megelőzését célozza, hogy – miként attól a terv ellenzői tartanak – a pénzügyi tranzakciók tömegesen elvándoroljanak Európából, ahol nem sújtják semmilyen adóval az ilyen ügyleteket. Az EU továbbra sem mondott le arról a szándékáról, hogy a G20 keretében meggyőzi a világ országait az FTT globális bevezetésének szükségességéről, ám ennek szinte a nullával egyenlő az esélye. A világ második pénzügyi központjában, a londoni City-ben attól tartanak, hogy egy ilyen adó bevezetése elűzné Londonból a befektetőket.
A Bizottság azonban német és francia ösztönzésre mindent megtesz annak érdekében, hogy erre ne kerüljön sor. Ennek jegyében azoknak az európai befektetőknek is fizetniük kellene, akik Európán kívül, mondjuk Ázsiában vagy Amerikában bonyolítanák le azokat a pénzügyi tranzakciókat, amelyeket eddig az Unióban. Vagyis harmadik országok európai jogi vagy magánszemélyekkel kapcsolatba kerülő pénzintézeteinek akkor is érvényesíteniük kellene az adót, ha egyáltalán nem rendelkeznek érdekeltségekkel az öreg kontinensen.
A tranzakciós adó mértéke:
Az adó nem terjed ki a valutaügyletekre, amelyeket eredetileg a James Tobin Nobel-díjas amerikai közgazdász által javasolt adó célba vett volna. Bizottsági források szerint ez ugyanis akadályozná a tőke szabad mozgását, és így az uniós szabályokba ütközne. |
Az adó bevezetését a tagállamok közül legalább annyian ellenzik, mint ahányan támogatják, márpedig egyetlen tagállam is elég a kezdeményezés megtorpedózásához. A terv nyílt ellenzői közé tartozik Nagy-Britannia, Olaszország és Svédország is, amelynek rendkívül negatív tapasztalatai vannak a pénzügyi tranzakciók megadóztatásával. Stockholm 1984-ben sújtotta adóval a részvény-eladásokat, mire a piac teljesen átköltözött Londonba.
Franciaország és Németország ugyanakkor eltökélte, hogy ha szűkebb körben is, de bevezetik a vitatott adónemet. Bennfentesek szerint a megerősített együttműködés sem kizárt, amihez minimum kilenc ország részvétele szükséges a 27-ből, illetve alternatívaként az eurózónán belül is bevezethetnék az FTT-t, ám ennek jogi lehetőségei már kevésbé egyértelműek - írja a BruxInfo.
Privátbankár