1p
A pénzügyi tranzakciók lehető legszélesebb körére kívánja kiterjeszteni az európai Tobin-adót a Bizottság. A franciák és a németek mindenképp bevezetik az adónemet
A pénzügyi tranzakciók lehető legszélesebb körére kívánja kiterjeszteni az európai Tobin-adót a Bizottság október elején bemutatandó javaslata, amely egyúttal alacsony adórátával próbálja meg elejét venni annak, hogy a piac hátat fordítson az EU-nak. Ha az EU-ban el is akadna az ügy, a franciák és a németek mindenképp bevezetik az adónemet.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a pénzügyi tranzakciós adó (angol rövidítése FTT) bevezetését javasolja a következő napokban az EU-ban 2014-től az Európai Bizottság.

A BruxInfónak nyilatkozó brüsszeli források szerint mind a széles lefedettség, mind az alacsony adókulcs annak megelőzését célozza, hogy – miként attól a terv ellenzői tartanak – a pénzügyi tranzakciók tömegesen elvándoroljanak Európából, ahol nem sújtják semmilyen adóval az ilyen ügyleteket. Az EU továbbra sem mondott le arról a szándékáról, hogy a G20 keretében meggyőzi a világ országait az FTT globális bevezetésének szükségességéről, ám ennek szinte a nullával egyenlő az esélye. A világ második pénzügyi központjában, a londoni City-ben attól tartanak, hogy egy ilyen adó bevezetése elűzné Londonból a befektetőket.

A Bizottság azonban német és francia ösztönzésre mindent megtesz annak érdekében, hogy erre ne kerüljön sor. Ennek jegyében azoknak az európai befektetőknek is fizetniük kellene, akik Európán kívül, mondjuk Ázsiában vagy Amerikában bonyolítanák le azokat a pénzügyi tranzakciókat, amelyeket eddig az Unióban. Vagyis harmadik országok európai jogi vagy magánszemélyekkel kapcsolatba kerülő pénzintézeteinek akkor is érvényesíteniük kellene az adót, ha egyáltalán nem rendelkeznek érdekeltségekkel az öreg kontinensen.

A tranzakciós adó mértéke:

  • kötvény- és részvénypiaci ügyletekre 0,1 százalék
  • származtatott termékek kereskedésére 0,01 százalék

Az adó nem terjed ki a valutaügyletekre, amelyeket eredetileg a James Tobin Nobel-díjas amerikai közgazdász által javasolt adó célba vett volna. Bizottsági források szerint ez ugyanis akadályozná a tőke szabad mozgását, és így az uniós szabályokba ütközne.

A Bizottság becslései szerint az elsősorban a bankok által kifogásolt új adóból származó bevétel éves szinten 30-50 milliárd euró között lenne (a korábbi értesülések szerint 31,5 milliárd eurós bevétellel számolnak) . És bár Brüsszel már június végi javaslatában jelezte, hogy az FTT egyfajta európai adóként hozzájárulhatna a közös EU-költségvetés bevételeihez, a mostani javaslat erről nem ejt majd szót. Alaphelyzetben ugyanis az adó a tagállamok költségvetési bevételeit gyarapítaná, más kérdés, hogy a Bizottság a következő hétéves pénzügyi terv tárgyalása során rá szeretné venni őket arra, hogy a bevételek egy részéről mondjanak le az EU javára.

Az adó bevezetését a tagállamok közül legalább annyian ellenzik, mint ahányan támogatják, márpedig egyetlen tagállam is elég a kezdeményezés megtorpedózásához. A terv nyílt ellenzői közé tartozik Nagy-Britannia, Olaszország és Svédország is, amelynek rendkívül negatív tapasztalatai vannak a pénzügyi tranzakciók megadóztatásával. Stockholm 1984-ben sújtotta adóval a részvény-eladásokat, mire a piac teljesen átköltözött Londonba.

Franciaország és Németország ugyanakkor eltökélte, hogy ha szűkebb körben is, de bevezetik a vitatott adónemet. Bennfentesek szerint a megerősített együttműködés sem kizárt, amihez minimum kilenc ország részvétele szükséges a 27-ből, illetve alternatívaként az eurózónán belül is bevezethetnék az FTT-t, ám ennek jogi lehetőségei már kevésbé egyértelműek - írja a BruxInfo.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG