Mindenki örül Medvegyevnek
Brüsszelben kiadott közleményében José Manuel Durao Barroso leszögezte, hogy az Európai Bizottság tovább kívánja mélyíteni az EU és Moszkva közti kapcsolatokat. A közlemény nem tett érdemi utalást az orosz elnökválasztással kapcsolatban a sajtóban felvetett problémákra.
Üdvözölte Dmitrij Medvegyev megválasztását Angela Merkel német kancellár is. A berlini kormány szóvivőjének nyilatkozata szerint a kancellár úgy értékeli, hogy Medvegyev megválasztásával az orosz nép a folyamatosság és a stabilitás mellett szavazott. Angela Merkel átfogó együttműködést ajánl Vlagyimir Putyin utódának, s mielőbb találkozni kíván Dmitrij Medvegyevvel - hangsúlyozta Thomas Steg.
A találkozó tervével kapcsolatban a szóvivő közvetve megerősítette azt a berlini értesülést, miszerint Angela Merkel már a hét végén Moszkvába utazik. Merkel találkozni kíván mind Dmitrij Medvegyevvel, mind Vlagyimir Putyinnal. A moszkvai tartózkodás eszerint alig néhány órás lenne, s egy közös - hármas - sajtókonferenciával érne véget.
Nyilatkozatában a német kormány képviselője kiemelte: Medvegyev korábban Oroszország modernizálása és az emberi jogok erősítése mellett állt ki. A német kormány támogatni kívánja őt ez irányú erőfeszítéseiben.
Steg ugyanakkor utalt arra is, hogy a berlini kormány értékelése szerint az oroszországi választások során "nem mindig" tartották tiszteletben a demokratikus alapelveket.
Gordon Brown brit miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a két ország kapcsolataiban javulás áll be, azt követően, hogy az elmúlt években jelentősen megromlott London és Moszkva viszonya - közölte Michael Ellam, a brit kormány szóvivője. Hangsúlyozta, hogy a brit kormány "tettei alapján" alkot véleményt a leendő orosz kormányról.
Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök jóval békülékenyebb hangnemben fejezte ki jókívánságait Medvegyevnek, és nem is írásban, hanem szóban, telefonon gratulált a 42 éves politikus győzelméhez, amelyet "meggyőzőnek" nevezett. Egyben reményét fejezte ki, hogy a két ország stratégiai partnerségi viszonya a jövőben tovább erősödik.
Oroszország balkáni szövetségese, Szerbia nevében Vojislav Kostunica kormányfő gratulált Medvegyevnek választási győzelméhez. Méltatva az orosz politikát Kostunica úgy fogalmazott, hogy "Oroszország a nemzetközi jog alapelveinek a védelmezőjévé vált". Elemzők emlékeztetnek arra, hogy Moszkva egyértelműen és határozottan Belgrád pártját fogja a koszovói függetlenség kérdésének ügyében.
Észtország nevében hivatalosan Urmas Paet külügyminiszter mindössze annak a reményének a kifejezésére szorítkozott, hogy Medvegyev elnöksége idején a nehéz helyzetbe került kétoldalú kapcsolatok javulni fognak. Észtország mindenesetre kész erre - áll a tárcavezető nyilatkozatában.
A szomszédos Finnország kormányfője, Matti Vanhanen Medvegyev győzelmét kommentálva az észak-európai állam hagyományosan óvatos oroszországi politikájából kiindulva azt emelte ki, hogy Helsinki számara az a fontos: a kétoldalú kapcsolatok a jövőben is stabilak is kiszámíthatóak legyenek.
Japán reményei szerint az új orosz elnök színre lépése könnyít a két ország kapcsolatait évtizedek óta mérgező szigetvita megoldási folyamatán. Tokióban ugyanakkor nem várnak lényegi áttörést annak a négy szigetnek az ügyében, amelyek a II. világháborút követően kerültek a Szovjetunióhoz, de Japán azóta is visszaköveteli azokat magának.
Oroszország lenne a stabil oszlop
Putyin megdicsérte magát
Putyin leköszön: "Oroszország koldusország"
MTI