A minimálbér-emelés az egyik legfontosabb kérdésnek számít most a kényszervállalkozások, az ekhós vállalkozások, a kis- és középvállalkozások körében. Természetesen ez a kérdés azoknál a multinacionális nagyvállalatoknál is fontos, ahol ezrével alkalmaznak minimálbér körül dolgozókat a szalagok mellett. Összesen körülbelül egymillió olyan ember dolgozik Magyarországon, aki a minimálbér környékén van bejelentve, háromszázezren pedig kényszervállalkozók. Ez utóbbiaknál, ha húsz százalékkal megemelik a minimálbért, arányosan megnő az adófizetési kötelezettség is. Így tehát kevesebbet is fognak keresni, számukra ez negatív hatású döntés lesz. Politikailag ez a Fidesz szavazóbázisának zsugorodását is jelentheti majd - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak, többségi tulajdonában álló napilapjának Széles Gábor.
A nagyvállalkozó szerint ha lesz kompenzáció, hatalmas energiával jár majd ennyi embernél kézben tartani, követni a folyamatot.
Amennyiben úgy dönt a kormány, hogy azonnal megadja a havi kompenzációt átutalással, akkor hónapról hónapra figyelemmel kell kísérnie, hogyan változnak ezek a keresetek. Ha úgy döntenek, hogy nem minden hónapban utalják át a személyre lebontott összegeket, hanem negyed- vagy félévente, akkor az a probléma merül fel a vállalkozásoknál, hogy hogyan tudják előre megfinanszírozni azt az összeget, amelyet az állam nem fizet ki számukra.
A harmadik variáció az, hogy a vállalkozó kifizeti a kompenzációt a dolgozónak, viszont időnként eszközölhet egy-egy jóváírást erre vonatkozóan az adóhatóság felé. Igazi pénzmozgás ebben az esetben nincs, a kompenzáció marad a vállalkozónál, aki majd levonja a befizetéseiből, és egy idő után azt elszámolja neki az adóhatóság.
Ebbe a rendszerbe könnyen bele lehet bonyolódni: Széles szerint ez ragyogó lehetőség arra, hogy a vállalkozásokat a kormány ellen hangolják majd a legkritikusabb időszakokban - írja a Magyar Hírlap.
Az eddig ismert információk alapján 92 000 forintra módosulna a minimálbér, a garantált bérminimum pedig 108 000 forintra emelkedne a Nemzetgazdasági Minisztérium tervei szerint. A jövő évben az adójóváírás kivezetése miatt azonban - szakértői kalkulációk szerint - ez sem kompenzálná teljes mértékben a legalacsonyabb keresetűeket: ha az inflációt is figyelembe vesszük, már 96 406 forint minimálbérre lenne szükség ahhoz, hogy a vásárlőerő reálértéken ne csökkenjen.
Privátbankár, Magyar Hírlap