Mínuszba fordulhat a feldolgozóipar
A negatív irányú változások alapján a feldolgozóipar a következő öt-hat hónapban - az exportpiacok meghatározó súlyának következtében a külső kereslet alakulásától rendkívül nagymértékben függve - jó esetben csigatempóban növekedhet, rossz esetben negatívba fordulhat, azaz visszaeshet a növekedés. Az utóbbira az október végi bel- és külgazdasági feltételek közepette nagyobb az esély - fogalmaznak az elemzők.
A vállalkozások helyzete, amely már júliusban is viszonylag kedvezőtlen volt, az októberi felmérés szerint jelentős mértékben romlott. A vállalkozások saját helyzetük rövid távú változását illetően is pesszimistábbá váltak.
A reálfolyamatok alakulását kifejező bizalmi index értéke zuhant, miután az index mindhárom tényezője - a termelési prognózis, az rendelésállomány és a késztermék-készletek inverze - a korábbinál sokkal kedvezőtlenebbül alakult.
A következő hat hónapra vonatkozó termelési prognózis a júliusi jelentős esés után tovább zuhant. A termelési várakozások az elmúlt tíz évben egyetlen alkalommal sem voltak ennyire kedvezőtlenek. A rendelésállomány októberben, a viszonylag kedvező júliusi szintet követően, kifejezetten alacsony. A késztermék-készletek szintje az elmúlt hónapokban emelkedett, és a trend is emelkedő, ami ugyancsak negatív kilátásokat vetít előre.
Az összes értékesítésre vonatkozó vállalati prognózisok októberben zuhantak, jelentős többségbe kerültek az értékesítés csökkenésével számolók a növelést tervezőkkel szemben mind a belföldi, mind a külpiaci értékesítés esetében.
A vállalkozások - tekintettel a visszaesést valószínűsítő termelési és értékesítési elképzelésekre - hazai és importforrásból egyaránt erőteljesen visszafogták beszerzési terveiket a következő hat hónapra. A harmadik negyedévben a termelés és az értékesítés bővítését akadályozó kereslethiány gyakoribbá vált: júliusban a vállalkozások 50 százaléka, októberben már 69 százaléka említette ezt a tényt.
A bizonytalan gazdasági környezet is csaknem ugyanannyi vállalkozás termelésbővítését akadályozza, mint a kereslethiány - ez 66 százalék - és gyakoribbá váltak a finanszírozási nehézségek. Ez a feldolgozó cégek 40 százalékát érinti.
A vállalkozások meghatározó kapacitásainak kihasználtsága júliusban még az áprilisihoz hasonlóan magas volt, októberben azonban jelentősen csökkent. A kapacitás-kihasználtság a következő 12 hónapra vonatkozó prognózisa októberben kedvezőtlenebb volt a júliusinál.
A foglalkoztatás a teszteredmények alapján a harmadik negyedévben számottevően csökkent, és a prognózisok a következő hat hónapra további csökkenést jeleznek.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
Sötét jövő: százezer ember is utcára kerülhet?
Reformok nélkül fabatkát sem ér a mentőcsomag
A válságon kell átverni a reformokat
Mentőcsomag: megint a politika járt jól?
MSZP: kénytelenek vagyunk megszorítani
MTI