Az OEP közleményében emlékeztet: a Magyarországon biztosítással rendelkezők az európai egészségbiztosítási kártyával az uniós tagállamokban az OEP terhére is igénybe vehetik az "orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokat".
E szerint tehát nem csak a sürgősségi ellátás díját fedezi az OEP. Mint írták: a kezelőorvos dönti el, hogy a szükséges ellátásba mely beavatkozások tartoznak, de nem csupán a sürgősségi ellátás.
Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a kártyával külföldön csak az egészségbiztosítás illetékes szerveivel szerződésben álló szolgáltatótól, állami egészségügyi intézménytől lehet ellátást igénybe venni.
A kártya bármely egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnél térítésmentesen igényelhető, de megsemmisülése, megrongálódása, vagy elvesztése esetén igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.
A kártya kiadásához személyigazolványra, taj-kártyára, nem rendezett biztosítási jogviszony esetén a jogosultságot bizonyító okmányokra van szükség. Az európai egészségbiztosítási kártya kiállításától számítva 36 hónapig érvényes.
Az OEP kiemeli továbbá, hogy miután a turisták által sűrűn látogatott üdülőhelyek környékén az orvosok döntően magánpraxisban működnek, illetve bizonyos államokban a magyarországinál szűkebb a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető szolgáltatások köre, továbbá egy külföldön elszenvedett baleset esetén a hazaszállítást csak kivételes esetben fedezi a kötelező egészségbiztosítás, "mindenképpen ajánlatos megfontolni utasbiztosítás megkötését is".
MTI