.jpg)
Hozzátette: a felmérés gyakorlatilag befejeződött, és az elkészült anyagból "szemmel látható az, hogy a szocialista párt közép elitjének a megítélése a szocialista pártról némiképpen eltér attól, mint amit egyébként a szocialista párt tagjai mondanak".
Szerinte ez már önmagában is eléggé izgalmas kérdés ahhoz, hogy helyben is végiggondoljuk, mit és hogyan csináljanak. A szocialisták ezért az elkövetkező hónapban minden megyében, különböző fórumokon leülnek és gondolatokat cserélnek a felmérés adatairól.
"Azt reméljük, hogy helyben elindítunk egy olyan gondolkodást, amely konkrét cselekvési programban jelenik meg, hogy holnaptól kezdve milyen módon, milyen irányba fókuszálva, mit fogunk csinálni" - hangsúlyozta az elnökhelyettes.
Veress József, az MSZP Békés megyei elnöke a sajtótájékoztatón fontosnak nevezte, hogy a "több mint harmincegynéhány ezer" párttag önmaga mennyire érti azt, hogy ő valóban cselekvő részesévé válhat a politikai folyamatoknak. Szerinte nagyon sokan érezték az elmúlt "tizenévek" során, hogy egy kicsit kívül kerültek a valós folyamatok irányításából. Mint mondta, a mostani folyamatok leglényegesebb eleme az lehet, hogy menyire tudja egy "átlagos párttag" azt érezni, van szava, önálló mozgási lehetősége, ugyanakkor önálló felelősége is abban, hogyan tudja a helyi közélet ügyeit alakítani, segíteni, jobbá tenni.
Lendvai: Össze kell kapaszkodnia a pártnak
Az MSZP-nek most össze kell kapaszkodnia, ilyenkor meg kell fontolni, hogy kifelé hogyan nyilatkozunk - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője.
"Katit a baloldal féltése vezeti, nem személyes rossz szándék", de ezzel együtt én sem örültem több nyilatkozatának - mondta a kormánypárti politikus kérdésre válaszolva, Szili Katalin házelnök elmúlt hetekben tett nyilatkozataival kapcsolatban.
A százfős hallgatóság egy része kifogásolta az Országgyűlés elnökének nyilatkozatait, azt rótták fel neki, hogy nem először tesz ilyet, pedig "már nem elsőbálos kislány". Volt aki úgy vélte, hogy Szili Katalin azóta kritikusabb, mióta nem választották meg köztársasági elnöknek.
Lendvai Ildikó azt mondta: az aggodalom jogos, mindnyájan aggódnak az alacsony népszerűségi adatok miatt, de még nincs a meccs lejátszva. Attól, hogy valakit a féltés vezet, még hibázhat - fűzte hozzá. Mint fogalmazott, a politikában kalkulálni kell a kimondott mondatok hatásával is. Most összekapaszkodásra van szüksége a pártnak, ilyenkor az embernek meg kell gondolnia, jogos kritikáját kifelé hogyan fogadják - tette hozzá.
Elmondta: a hétfői elnökségi ülésen arra kérték a házelnököt, menjen el többször a testület ülésére, amelynek állandó meghívott vendége, és ott mondja el előbb a véleményét.
Lendvai Ildikó beszélt a Fidesz által kezdeményezett népszavazásról is. Úgy vélte, a baloldali választóknak is el kell menniük szavazni, és akármilyen kellemetlen, nemmel kell szavazni a vizitdíj, a tandíj eltörlését javasló kérdésekre. Mint mondta, nem jó taktika, ha valaki otthon marad, mert a népszavazási szabályok nem részvételi küszöbről szólnak, hanem arról, van-e egybehangzó kétmillió szavazat. Ha elmegy kétmillió fideszes, és a baloldali szavazók közül senki sem megy el, akkor a népszavazás érvényes lesz - figyelmeztetett.
Lendvai Ildikó az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényjavaslatról azt mondta, van esély arra, hogy jó rendszer jöjjön létre.
A frakcióvezető szerint az ország közérzete ma rosszabb, mint amit a gazdaság helyzete, vagy akár a megszorítások indokolnának. A Bokros-csomag 25-30 százalékkal csökkentette az életszínvonalat, az elkeseredettség mégsem volt akkora, mint most, amikor 5 százalékkal csökkent az életszínvonal. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az öt százalék is sok lehet. Lendvai Ildikó mindezek okát abban látja, hogy a Bokros-csomag alatt nem volt annyi a változás, mint most.
"Rendet kell tenni az MSZP-ben!"
Elindult a Fidesz népszavazási kampánya
Nem érdekli az embereket a népszavazás?
Jól kiosztották egymást a parlamentben
MTI