Az IPCC pénteken tette közzé hat évente esedékes, 3 ezer oldalas jelentésének legújabb részét, amely a globális felmelegedés várható következményeit taglalja. Az Országos Meteorológiai Szolgálat, valamint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a jelentés magyarországi vonatkozású megállapításait sajtóközleményben összegezte, amelyet az MTI-hez is eljuttatott.
Az IPCC előrejelzése szerint a vízhez jutás és a vízmegosztás ígérkezik az egyik legkritikusabb kérdésnek a jövőben. A Kárpát-medencében várhatóan csökken a csapadék mennyisége, ami Európa szerte nem általános, hiszen az Atlanti partvidéken például több eső esik majd.
Az IPCC a változó helyzethez hegy- és dombvidéki víztározók építését, az alacsonyabb területeken pedig a gátak erősítését és vésztározók létrehozását javasolja. |
A felmelegedés hatására jelentősen csökkenhet a fűtési energiaigény. A megspórolt energiát azonban meghaladhatja az a pluszenergia-szükséglet, amit nyaranta hűtésre kell majd fordítani. A hőség rongálja az utakat, vasutakat, a meleg miatt erősebben fújó szelek pedig megrongálják a villanyvezetékeket, megbéníthatják a légi közlekedést. Az aszály a folyami hajózást nehezítheti meg.
Az emberi egészséget közvetlenül is érinti az éghajlatváltozás. Az IPCC azzal számol, hogy növekszik a meleg, különösen a hőhullámok okozta halálesetek száma. A felmelegedéssel összefüggésben egyre több kórokozó is megjelenik, a kullancsok elterjedése például már ennek a folyamatnak az előjele.
A hőmérséklet emelkedése kihat a levegő minőségére is. Gyakoribb lehet a fotokémiai szmog, például a felszín közeli ózonszennyezés, és az allergén pollenek is tovább tartózkodhatnak a légkörben.
A változások a turizmus alkalmazkodását igénylik. A nyári idény különféle technikákkal ki lehet tolni a mostani ősz, illetve tavasz irányában. Különösen érzékenyek a felmelegedés miatt a sísportra épülő szlovák és osztrák központok: 2 fokosos globális melegedés, a csapadékviszonyok változása nélkül, mintegy 50 nappal rövidíti meg a hótakarós periódust.
A turizmushoz hasonlóan a mezőgazdaság, azon belül a növénytermelés kilátásai is ellentmondásosak. A légkörben feldúsuló szén-dioxid miatt nőhetnek a terméshozamok, ám a szeszélyesebbé váló időjárást csak szárazságtűrő fajták lesznek képesek elviselni.
Az IPCC-jelentés első részét - amely főleg az elmúlt fél évszázad folyamatait elemzi - február elején hozták nyilvánosságra. Abban a tudós testület minden korábbinál határozottabban állította, hogy az emberi tevékenység felelős az egyre gyorsuló globális felmelegedésért. |
Klíma-front: csatát vesztett a Bush-vonal
Egyenlőtlenséget hoz a klímaváltozás
Az Északi-sarkot és Afrikát sújtja leginkább a klímaváltozás
Al Gore-nak mégsincs igaza?
Globális felmelegedés: Afrikából érkezik a halál
Legalább 50 évre kell felkészülni
UFO-technológiákkal a Föld megmentéséért
MTI